Virus ptačí chřipky se v Tisové objevil bez varování

Virus ptačí chřipky se v Tisové objevil bez varování | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Smrtící virus pronikl na farmu zřejmě ve slámě

  • 38
Nedaleko od krůtí farmy v Tisové stál stoh a zemědělci si z něj brali slámu jako podestýlku do výkrmny. Veterináři přišli s teorií, že právě tato sláma ptáky zabila.

VŠECHNY ČLÁNKY O PTAČÍ CHŘIPCE ČTĚTE ZDE

"Je to možná přitažené za vlasy, ale na ten stoh určitě sedali ptáci odevšad a některý tam mohl nechat nakažený trus," říká mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

I pracovníci postiženého podniku dospěli nezávisle na veterinářích k tomu, že virus mohl proniknout do farmy ve slámě. "Podle všeho se nákaza dostala na farmu v krmivu nebo v podestýlce," uvedl agronom z Tisové.

Všude kolem farmy jsou natažené sítě, aby krůty nepřišly do styku s volně žijícími ptáky, takže farmáři vylučují, že epidemii zavlekl do chovu některý z nich přímo.

Nemocní ptáci už byli na farmě poměrně dlouho. "Tato várka krůt pobyla ve výkrmně zhruba dva a půl měsíce," řekl František Bartoš, předseda Zemědělského obchodního družstva Zálší, kterému farma patří.

popisek Ptačí chřipka v Tisové
informační mapa s popisem 

Virus ptačí chřipky se u krůt v Tisové objevil zcela bez varování (nikdo letos nenašel ve volné přírodě v Česku uhynulého ptáka s H5N1) a v neobvyklou dobu. Doposud totiž vědci považovali za "sezonu ptačí chřipky" spíš jaro a podzim, kdy stěhovaví ptáci táhnou.

Virus je stále odolnější
Navíc se všichni utěšovali, že virus těžko přežívá v teplotách nad dvacet stupňů Celsia. Jenomže někteří veterináři opatrně varovali, že virus se postupem času stává odolnějším a to se nejspíš nyní potvrdilo. Také se ukázalo, že ptačí chřipka se chová trochu jako AIDS u lidí, kdy člověk nosí dlouho virus HIV v těle a nemusí onemocnět.

"Ptáci mohou mít v těle virus dlouho a onemocní, když jsou vystaveni stresu. Tomu byli vystaveni právě ve stísněných podmínkách velkochovu," říká tajemník České ornitologické společnosti Lukáš Viktora.
 
Letos se v zemích Evropské unie objevila ptačí chřipka ve velkochovu jen dvakrát – v lednu v Maďarsku a ve Velké Británii. To je na první pohled daleko, ale tyto události mohou s Tisovou souviset.  Podle Viktory se třeba před lety ukázalo, že farmy v Rumunsku a Francii napadl virus ze stejného ohniska.

Vojáci zlikvidovali živé i mrtvé krůty
Likvidace chovu začala včera těsně před patnáctou hodinou. Vojáci a lidé z družstva nejdříve otevřeli budovu, ve které byly už všechny krůty mrtvé. Do vrat najel malý bagr, který na lžíci nabral uhynulé ptáky. Ty potom vyklopil do přistavených kontejnerů.

Horší práce na vojáky čekala v budovách, kde byly krůty ještě živé. V náručí museli desetikilové ptáky donést do jímky. V ní byl napuštěn kysličník uhličitý (CO2) s příměsí argonu. Drůbež umírala prakticky okamžitě.

"Zvířata netrpí. Za vteřinu o sobě nevědí a potom rychle umírají. Tento postup nařizují normy," uvedl Aleš Černohorský z hasičského záchranného sboru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video