Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smrtící padák skončil

  8:40aktualizováno  8:40
Pět let trvalo ministerstvu obrany, než přiznalo, že nakoupilo životu nebezpečné padáky. Tuto chybu zaplatil vojín Roman Prinich životem, stát zaplatí přes dvě stě milionů korun za nepoužitelnou výstroj a armáda dnes platí svou prestiží: Jednotky rychlého nasazení vyčleněné pro NATO nemají totiž na čem skákat. Viníci oficiálně neexistují. Tajná zpráva ministerstva obrany založená na posudku Vojenského technického ústavu letectva uvádí, že desetina z dodaných padáků by se nikdy neotevřela. Další vážné potíže by měla většina z nich.

"Padák VTP-100 není v tuto chvíli bezpečný. Odborná komise ministra obrany proto nedoporučuje jeho zavedení do armády. Nemůžeme po vojácích chtít, aby s nimi skákali," prohlásil nový ekonomický náměstek ministra obrany Jaroslav Tvrdík, který už vydal pokyn k reklamačnímu řízení.

Na neobvyklém kontraktu vydělala firma Anex Cirus, která až do vítězství v konkursu na armádního dodavatele nikdy padáky nevyráběla. A zřejmě vydělal i bývalý ředitel odboru nákupu materiálu ministerstva plukovník Josef Fabián. Právě on s Anexem podepisoval smlouvy a dnes nabízí padáky VTP-100 na Slovensku. A není sám, v Anexu dnes pracuje i bývalý člen ministerské komise, která vybírala dodavatele padáků, plukovník Rudolf Zapletal.

Zarážející je i to, že podplukovník Pavel Vašíček, jenž dodnes kontroluje kvalitu padáku, byl registrován jako spolutvůrce typu VTP-100, za což mu podle zákona patří významný podíl ze zisku.

Ministr obrany Vladimír Vetchý podle Tvrdíka nařídil náčelníkovi generálního štábu Jiřímu Šedivému, aby armáda padáky ani nadále nepoužívala. "Je to strašné! Prověřili jsme přes pět set padáků a zkouškami jich prošlo jen několik. Padák není bezpečný," potvrdil expert Úřadu pro národní vyzbrojování.

Na otázku, jaký je rozdíl mezi termínem "není bezpečný" a "životu nebezpečný", odpověděl, že u padáků se tato hranice stírá. Náměstek Tvrdík se zatím odmítá vyjádřit, zda skandál vyústí ve vrácení všech padáků dodavateli, firmě Anex. "To jsou dotazy pro naše právníky," míní Tvrdík.

Firma Anex, která dostala zakázku na dodávku 2300 padáků, se odmítá k posudku vyjádřit. Manažerka firmy Jana Rajdlová ani přes opakované žádosti neodpověděla.
Zajímá ji pouze, odkud má MF DNES informace.

Šedivý, jenž už dva roky kvalitu padáků VTP-100 kritizuje, o posudku řekl: "Konečně se potvrdilo, co moji - ještě donedávna zpochybňovaní - experti říkali od počátku. Značné množství padáků VTP-100 není bezpečných. Nechápu to ale jako vítězství. Vždyť armáda je téměř bez padáků."

"Problém nepodceňuji. Tato kauza bude mojí prioritou," říká náměstek Tvrdík, kterého děsí rovnice špatný padák = mrtvý voják. Ministerstvo obrany se až loni pokusilo firmě Anex vypovědět smlouvu. Soud však rozhodl, že resort musí odebrat i dalších 470 padáků za 114 milionů korun. Kontrakt na rok 2000 téměř za sto milionů soudce Kryštof Nový ministerstvu odpustil. To se proti rozhodnutí soudu odvolalo. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Srnky z pole vyháníme Metallicou, říká dobrovolník z jihu Čech

Plašení zvěře na loukách poblíž obce Besednice (22. května 2018).

Vidět srnku, která každé ráno a večer chodí na pole a naříká pro své mrtvé mládě, je zdrcující zkušenost. Své o tom ví...

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Najdete na iDNES.cz