Pracovníci Povodí Moravy montují u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se letos

Pracovníci Povodí Moravy montují u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se letos utopili už čtyři lidé, varovnou ceduli. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Smrtící jez dostal varovné cedule, přesto se o něj zajímají právníci

  • 21
Řepčínský jez v Olomouci, kde se letos utopili už čtyři lidé, konečně dostal varovné cedule. Ty mají zabránit tomu, aby se zde lidé koupali a v případě nouze si skákali na pomoc, protože obojí může skončit utonutím. Zároveň se o místo zajímají právníci pozůstalých po obětech.

Ti chtějí vědět, zda někdo nezanedbal bezpečnostní opatření na jezu, což ale úřady i správce splavu odmítají. Už na jaře kontaktovala úředníky olomouckého magistrátu advokátka zastupující manžela ženy, která v březnu pod jezem zachraňovala vlastního syna a na následky tonutí později zemřela v nemocnici (více o události čtěte zde).

Právní kroky zvažuje také rodina poslední oběti - mladého instruktora raftingu, který se tam před necelými dvěma měsíci marně snažil pomoct topícímu se žákovi. I on byl dlouho v kómatu a nedávno zemřel.

"Paní advokátka, která nás kontaktovala na začátku roku, chtěla vědět, jestli se tam budou činit nějaká opatření ke zvýšení bezpečnosti," uvedla Hana Zvoníčková, vedoucí oddělení vodního hospodářství na odboru životního prostředí magistrátu.

Právnička, která muže první oběti zastupuje, nechtěla své kroky veřejně komentovat, dokud k tomu nedostane souhlas svého klienta. Toho se jí do čtvrtka nepodařilo kontaktovat.

Pozůstalí třiadvacetiletého instruktora z Vyškovska nic konkrétního zatím nepodnikli. Tvrdí, že je příliš brzy na pragmatické uvažování. Syna totiž pochovali teprve před týdnem. "Dostali jsme nabídku právní pomoci. To ale samozřejmě Honzíkovi život nevrátí. Vše je zatím ve stadiu mapování," řekl otec zemřelého Břetislav Usnul.

Jez je zrádný tím, že je nebezpečný jen za určitých okolností

Řepčínský jez na Mlýnském potoce, kde od dopoledne pracovníci Povodí Moravy montují varovné cedule, je místo, které za normálních okolností není výrazně nebezpečné. Jez je nesjízdný a vodáci tu musejí lodě přenášet. Pokud není zvýšená hladina a navíc je vodní elektrárna na pravém břehu v provozu, pak tu lidem, kteří se ocitnou ve vodě, většinou nic nehrozí.

Varovná cedule u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se v roce 2011 utopili...
Varovná cedule u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se v roce 2011 utopili...

Varovné cedule, která už stojí u nebezpečného jezu v olomoucké čtvrti Řepčín. zdroj: Povodí Moravy

Ve smrtící past se jez mění po deštích nebo ve chvíli, kdy je elektrárna odstavená a stavidla otevřená. Tehdy dokáže zpětný proud vtáhnout člověka do válce pod jezem i z velké vzdálenosti.

Ani jedna z letošních obětí Řepčínského jezu navíc nespadla do vody z lodě nebo raftu. První žena byla se svými dětmi na výletě na kolech a do vody skočila, protože se v ní začal topit její syn, kterému se tam skutálel batoh.

Jedna z cedulí, která od pátku stojí u nebezpečného jezu v olomoucké čtvrti

Varovná a pomocná cedule, díky které se lidé dozví, co jim při sjíždění nebezpečného jezu hrozí a co mají dělat v případě, kdy se na jezu někdo topí. zdroj: Povodí Moravy

Oběti květnové tragédie sice na výletě na raftech byly, ale ve vodě se ocitly během přestávky a her na břehu. Proud nejprve strhl třináctiletého žáka, který skočil do vody na jiném místě, než měl dovoleno. Pomoct mu nedokázal instruktor a ani učitelka, kteří nakonec také zaplatili životy.

"Jak může být něco tak zrůdného a zákeřného ponecháno volně přístupným - bez jakéhokoli varování, bez jediného záchranného prvku v podobě obyčejného lana či kruhu?" diví se otec zemřelého instruktora, který se byl u jezu podívat teprve před pár dny.

Úřady i Povodí Moravy jakoukoliv chybu odmítají

Úřady pochybení nezjistily a žádný díl odpovědnosti za smrt čtyř lidí necítí ani správce části jezu - státní podnik Povodí Moravy. Po druhém neštěstí a po nátlaku vodáckých spolků nebo olomouckých politiků tam však společně chystají řadu bezpečnostních opatření.

"Že by se něco zanedbalo, to bych si netroufla říct. Ten jez je jako každý jiný, prostě je nebezpečný. Podle mého názoru tam ti lidé neměli co dělat. Jez sám o sobě za to nemůže," míní Zvoníčková.

Úředníci tvrdí, že předpisy na jezu dodržuje i soukromý majitel elektrárny. Manipulační řád, kterým se řídí, je sice starý, ale stále platný. A obavy ze soudních sporů nemá ani Povodí Moravy.

"Stavidla a elektrárna, jejíž manipulací vzniká nebezpečný stav v podjezí, není ve správě Povodí Moravy. Navíc správce toku není povinen označovat nebezpečná místa," argumentuje mluvčí podniku Veronika Slámová.

Připomenula, že u Řepčínského jezu přesto byla v době poslední tragédie jedna cedule s výstražnou informací připevněná. Jejich počet se ale nyní zvýšil na osm a jsou umístěny před jezem i přímo u něj. Kromě nich už Povodí Moravy také prodloužilo zábradlí kolem jezu a chystá se tu nainstalovat záchranné pomůcky.

Pracovník Povodí Moravy montuje u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se letos
Varovná cedule u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se v roce 2011 utopili...
Pracovníci Povodí Moravy montují u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se letos

Nové varovné cedule, které od dopoledne stojí u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín. Časem je mají ještě doplnit záchranné pomůcky - lano se záchrannou podkovou. foto: Luděk Peřina, MF DNES

Lidé, kteří zůstanou na břehu, budou moct tonoucím hodit plovoucí lano se záchrannou podkovou a také hasiči, kteří přijedou na pomoc, tu budou mít připravené kotvy pro úvazky. Tyto prvky prosazuje u všech nebezpečných jezů v České republice Český svaz kanoistů, který už na podzim oslovil všechny podniky Povodí.

Policie poslední tragédii ještě stále vyšetřuje

Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany a autor webových stránek o nebezpečných jezech už dříve naznačil, že kdyby byly záchranné pomůcky u Řepčínského jezu dřív, nemuselo alespoň po poslední tragédii zahynout tolik lidí. "Kdyby u jezu byla záchranná podkova, mohli ji tomu klukovi hodit a nemuseli pro něj skákat. Nevíme sice, zda by jej zachránili, ale šance by byla rozhodně větší," říká.

I proto, že vodáků na Mlýnském potoce v posledních letech přibývá, prosadila olomoucká radnice dál od jezu vybudování bezpečnějšího nástupiště pro lidi, kteří tu přenášejí své lodi. "Úpravy na levém břehu umožní, že vodáci budou mít kde dát své lodi bezpečně zpět na vodu," popsal náměstek primátora Jan Holpuch.

Okolnosti poslední tragédie zatím stále vyšetřuje policie. "Je potřeba znaleckých posudků a řada výslechů svědků. Vyšetřování proto ještě není uzavřeno," řekla mluvčí policie Marie Štrbáková.

"Trestní oznámení jsme na nikoho nepodávali, čekáme na výsledky vyšetřování," uvedl Ladislav Pospěch, ředitel Základní školy Jubilejní v Novém Jičíně, odkud pocházeli utonulá učitelka i žák. Žádný podnět jako zřizovatel školy nepodala ani novojičínská radnice.

,

Video