Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

23:04
On-line přenos serveru iDNES.cz pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost, dobrou noc.
22:53
Organizátoři smutečního průvodu při jeho přípravě vycházeli z pohřbu prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Proto bylo rozhodnuto, že bude Havlova rakev vezena na stejné houfnici, na níž byly v roce 1937 přepraveny ostatky TGM. Někteří z vojáků ponesou historické prapory spojené s československými legiemi za první světové války. Protože jsou vzácné, rozkaz k jejich užití při přehlídce může vydat jedině prezident Václav Klaus. Nákladně a náročně se restaurují. Proto se používají pouze ve výjimečných případech.
22:29
V Praze proběhla zkouška středečního slavnostního průvodu. "Všichni se snaží o to, aby průvod dopadl co nejlépe. Aby to byla opravdu co nejpietnější vzpomínka na pana prezidenta Havla," řekl dnes ČTK plukovník Michal Burian z Vojenského historického ústavu, který na přípravu kanónu dohlíží. "Je to po několika desítkách let první státní pohřeb této velikosti a všichni ti, kteří se na něm podílejí, něco takového dělají poprvé v životě," připomněl Burian.
22:22
  • Vojáci cvičí pochod s rakví po III. nádvoří Pražského hradu (20. prosince)

    Vojáci cvičí pochod s rakví po III. nádvoří Pražského hradu (20. prosince) / Autor: Petr TopičMAFRA

22:12
Skupina The Plastic People of the Universe oznámila, že na úvod jejich vystoupení v rámci pátečního rozloučení v Lucerně zazní písnička Nikdo, která se podle nich k Havlovi velmi hodí a na závěr Kanárek s mírně upraveným textem. Místo slov "kanárek umřel" tam bude "kanárci umřeli". "Václav Havel je takový třetí kanárek, prvními dvěma jsou Mejla Hlavsa a Magor Jirous," vysvětlila Irena Kabešová z managementu kapely.
21:57
Zatímco Kreml mlčí, ruský lid zcela spontánně zřídil webovou stránku havelinmemoriam.ru, kde Rusové kondolují českému národu a rodině Václava Havla. "Bohužel prezident Ruské federace Dmitrij Medvěděv neshledal za nutné vyjádřit soustrast českému národu. Podstatnější pro Kreml byla smrt vůdce KLDR Kim Čong-ila. Taková reakce mimovolně uvádí ruský národ do nehezké situace společnosti, pro níž uzavřený represivní režim se ukazuje nejen jako přijatelný, ale také kulturně blízký," píše se na stránce. Odkaz na web zde
21:33
Čeští hokejisté Jaromír Jágr a Jakub Voráček si na památku zesnulého prvního českého prezidenta Václava Havla na pondělní zápas s Coloradem nalepili na helmu iniciály VH.
21:18
Do kondolenční knihy k Havlově úmrtí se ode dneška zapisují lidé také na české ambasádě ve Washingtonu. Již ráno místního času sem přišla bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Za první tři hodiny, kdy knihu bylo možné podepisovat, přišla podle pracovníků ambasády asi stovka lidí. Další kondolence přicházejí elektronickou poštou či telefonicky.
21:09
"S velkou úctou a obdivem se skláníme před Václavem Havlem," napsala do kondolenční knihy na českém velvyslanectví v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová se svým manželem Joachimem Sauerem. "Svými slovy a činy přiblížil lidem svobodu," uvedli.
20:59
Státní smutek v pražské Lucerně má skončit velkolepým koncertem. Vystoupí Havlovy oblíbené kapely Jasná páka, Garage či Hudba Praha. Nebudou chybět ani "Plastici". Více čtěte zde.
20:48
Kněz Tomáš Halík při bohoslužbě označil Havla za statečného a moudrého muže, pro nějž pravda a svoboda nebyly prázdnými pojmy. "Jsou chvíle, kdy je bolest proměněna v pokoru a slabost v sílu. A my se budeme snažit, aby právě tato chvíle bylo touto příležitostí. Příležitostí nadechnout se nové naděje," řekl Halík.
20:35
Průvod vojáků se vrací zpátky ke kasárnám, na Hradčanském náměstí je sledují desítky lidí.
20:30
Celý zkušební průvod vojáků dospěl na nádvoří Pražského hradu. Trasu podle zpravodaje iDNES.cz vojáci absolvují ještě nejméně jednou.
20:27

Smuteční bohoslužby za Václava Havla se v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora zúčastnily stovky lidí. Dorazil i Karel Schwarzenberg či Petr Pithart.

  • Tomáš Halík sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze smuteční

    Tomáš Halík sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze smuteční bohoslužbu Václava Havla (20. prosince 2011) / Autor: ČTK

20:18
Pro středeční průvod jsou připravené i velkoplošné obrazovky, na nichž budou lidé moci dění sledovat. Jedna z nich snímá i průběh vojenského nácviku.
20:13
Koně táhnoucí lafetu vyjeli z brány kasáren a zařadili se do cvičného průvodu. Ten se posléze dal zvolna do pohybu za doprovodu vojenské hudby. Míří k Pražskému hradu. Na zdárný průběh nácviku dohlíží i šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.
20:01
"Průvodu se ve středu zúčastní 490 až 500 vojáků, kromě těch, kteří budou lemovat cestu," řekl novinářům náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Několik set vojáků nacvičuje už dnes. Zatím podle zpravodaje iDNES.cz čekají v Loretánské ulici, až z útrob kasáren vyjede spřežení s lafetou.
19:52
Před bývalým kostelem svaté Anny v centru Prahy čeká na příležitost poklonit se k rakvi Václava Havla ještě asi tisíc lidí. Původně se pietní místo mělo ve 20:00 zavřít, má být ale otevřeno tak dlouho, dokud bude potřeba.
19:48
Šest kladrubských vraníků je poprvé zapřaženo k lafetě, na níž bude ležet rakev s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Zkouška smutečního pochodu může začít.
19:43
  • Pieta za Václava Havla na Moravském náměstí v Brně. (20.12.2011)

    Pieta za Václava Havla na Moravském náměstí v Brně. (20.12.2011) / Autor: Jiří Salik Sláma, MAFRA

zpravodaj Zprávy zpravy.idnes.cz domaci Domácí SPECIÁL: Úmrtí prezidenta Václava Havla http://zpravy.idnes.cz/zemrel-vaclav-havel-04e-/domaci.aspx?o=0&klic=64162 2011-12-18T15:23:00 Ve věku 75 let zemřel ve své chalupě na Hrádečku první polistopadový prezident Václav Havel. Měl dlouhodobé potíže s dýchacími cestami. Do Česka míří kondolence z celého světa. Čtěte speciální přílohu iDNES.cz. http://i.idnes.cz/11/072/superfototyp/JB3c697a_nef02.jpg V roce 2001 oslavil Václav Havel pětašedesáté narozeniny, tou dobou stál v čele... A111218_152643_domaci_kot kultura Kultura kultura.idnes.cz televize Televize Státní smutek v televizi: zmizí humor, Borec na konec i celé vysílání http://kultura.idnes.cz/statni-smutek-v-televizi-zmizi-humor-borec-na-konec-i-cele-vysilani-1pf-/televize.aspx?c=A111220_145011_televize_tt 2011-12-20T15:26:00 Státní smutek vyhlášený na následující tři dny v souvislosti s úmrtím exprezidenta Václava Havla zasáhne i do programu televizí. Každá se s ním vyrovnává po svém. Zatímco ta veřejnoprávní jde cestou speciálů a Nova vyřadí "nevhodné" tituly, kanál HBO Comedy nahradí v den Havlova pohřbu program psaným textem. http://i.idnes.cz/11/062/superfototyp/MEB395272_signal.JPG (ilustrační snímek) A111220_145011_televize_tt zpravodaj Zprávy zpravy.idnes.cz domaci Domácí OBRAZEM: Život prezidenta Václava Havla http://zpravy.idnes.cz/obrazem-zivot-pana-prezidenta-vaclava-havla-fzb-/domaci.aspx?c=A111218_135454_domaci_hro 2011-12-18T16:46:00 První porevoluční prezident Václav Havel svůj život zasvětil především boji proti komunistické nadvládě, kvůli níž často končil za mřížemi jako politický vězeň. Bez povšimnutí nemůže zůstat ani jeho dramatická tvorba. Havel skonal po dlouhých a těžkých zdravotních potížích poslední adventní neděli. http://i.idnes.cz/11/072/superfototyp/JB3c6a31_hav.jpg Václav Havel se narodil 5.října 1936 v Praze, jeho otec byl stavitel Václav M.... A111218_135454_domaci_hro