Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt v letadle přichází častěji, než by se zdálo

  22:21aktualizováno  22:21
Takzvaný syndrom turistické třídy, který může lidem během dlouhých cest letadlem způsobit vážné zdravotní problémy, nebo je i usmrtit, je mnohem častější, než se dosud vůbec soudilo. Podle nejnovější studie na toto téma, kterou zveřejnila klinika tokijského letiště Narita, jednoho z největších leteckých dopravních uzlů na světě, zemřelo jen na tomto letišti za posledních osm let na syndrom turistické třídy nejméně pětadvacet cestujících.

Ze zveřejněných údajů také vyplývá, že každoročně je po přistání v Tokiu ošetřeno po příznacích syndromu 100 až 150 lidí. Odborníci přitom upozorňují, že pokud by se podobné statistiky uveřejňovaly i na jiných letištích, čísla by byla podobná. Z toho podle nich mimo jiné vyplývá, že v celosvětovém měřítku mohou údaje o postižení syndromem turistické třídy nabýt hrozivých rozměrů, protože podobných letišť, jako je tokijské Narita, jsou desítky a menších další stovky.

Podrobné studie však zatím neexistují a ucelené údaje z Japonska patří dosud mezi ojedinělé. Za označením syndrom turistické třídy se skrývají zdravotní problémy vyvolané nedostatečným pohybem a pobytem ve stísněném prostoru letadla, při kterém se nedostatečně prokrvují dolní končetiny cestujících. Těm tak hrozí, že jim sraženiny ucpou krevní oběh a způsobí vážné zdravotní problémy nebo i smrt.

"Bylo by však chybou domnívat se podle označení, že problémy mohou mít jen cestující v turistické třídě," varuje Toshiro Makino, šéf letištní kliniky v Tokiu a uvádí příklad amerického pilota, který po přistání v japonské metropoli zkolaboval přímo v kabině letadla. "Syndrom sice vešel ve známost teprve až nyní, ale existuje už od doby, kdy lidé začali vůbec létat," dodává Makino.

Rizika, která mohou nastat při dlouhých letech, upoutala celosvětovou pozornost poprvé v říjnu, kdy po dvacetihodinovém letu z Austrálie do Británie zemřela na následky syndromu po přistání v Londýně osmadvacetiletá, zcela zdravá žena. Doposud se totiž věřilo, že podobné problémy mohou mít jen starší nebo nemocní lidé.

Letecké společnosti zatím vesměs nepodnikají v rámci boje se syndromem žádná zvláštní opatření. Některé pouze upozorňují cestující, aby se během letu čas od času zvedli ze sedadel a protáhli si ztuhlé končetiny. O tom, že by nechaly rozšířit prostor mezi sedadly, však, snad s výjimkou British Airways, neuvažují.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz