Vedení al-Káidy přišlo o charizmatického vůdce, teď musí změnit taktiku

Vedení al-Káidy přišlo o charizmatického vůdce, teď musí změnit taktiku | foto: Koláž - iDNES.cz

Smrt symbolu al-Káidě uškodí, franšízy v zahraničí ale budou hrozit dál

  • 54
Američané uštědřili likvidací Usámy bin Ládina al-Káidě těžký úder. Jenže za šéfování vůdce, který byl kromě symbolu i strůjcem mnoha operací, se jeho teroristická síť proměnila. Po světě vybudovala nové buňky a rekrutovala oddané válečníky, kteří jsou připraveni kdykoli položit život ve svaté válce.

Když Američané poprvé nahlédli do dokumentů, které odnesli z úkrytu Usámy bin Ládina, nestačili se divit. Poznali podle nich, že vůdce, o kterém léta kolovalo, že je pouze jakýmsi symbolem a spirituálnímu vůdcem, sám hrál významnou roli při osnování útoků odnoží al-Káidy.

Pákistánský Abbottábád tedy nebyl místem posledního odpočinku stárnoucí teroristické legendy, ale řídící středisko, odkud mířily rozkazy k buňkám v Jemenu nebo Somálsku. Šířili je kurýři, které nedokázali Američané deset let odhalit ani se svojí nejmodernější technikou.

Al-Káida přežije díky taktice jeden muž, jedna bomba

O to cennější skalp teroristy číslo jedna je. Nezemřel pouze mystický lídr, který inspiroval džihádisty po celém světě, ale také aktivní bojovník svaté války. Jenže al-Káida se vždy uměla přizpůsobit, rozsévat strach po celém světě a i teď ji smrt modly zřejmě jen na chvíli omráčí.

Kdo nahradí bin Ládina

Hlavní ideolog al-Káidy Ajmán Zavahrí

Příští kroky teroristické sítě al-Káida také do jisté míry závisí na osobnosti budoucího vůdce. Toho teroristé zatím oficiálně nezvolili, ale všeobecně se předpokládá, že v čele stane ideolog Ajmán Zavahrí. Ten sice v posledních letech posílal světu daleko více zdravic než bin Ládin, ale nebojoval proti Sovětům v Afghánistánu a postrádá charisma svého předchůdce. (více čtěte zde) Jako o dalších možných kandidátech se hovoří o jemenském radikálovi Anwaru al-Awlakim, libyjském povstalci Anasovi al-Libim nebo pákistánském teroristovi Ilysi Kashminovi.

Pak znovu zahrozí. Jakým způsobem? Al-Káida je teď docela jiná organizace, než byla 11. září 2001. Jejích dvanáct čelných představitelů, kteří se ukrývají v Pákistánu, se musí mít neustále na pozoru před útoky bezpilotních letounů USA a to komplikuje nebo zcela hatí plánování zákeřných akcí.

Přísně centralizovaná hierarchie, kde vůdci dohlíželi na rekrutování, výcvik v afghánských a pákistánských táborech i rozkazy, je minulostí. Islámští radikálové teď jsou po celém světě a hrozí nebezpečnou taktikou jeden muž, jedna bomba.

Bojovníci, kteří touží vykročit na válečné stezky džihádu, už nemusí do Pákistánu nebo Jemenu. Vytvářejí jednočlenné teroristické buňky, které si samy vybírají své cíle i taktiku. Trénink téměř každému zájemci poskytují také spřátelené skupiny al-Káidy jako je Tálibán nebo Hakkáního síť, která bojuje proti spojencům ve východním Afghánistánu.

Navíc vznikají nebezpečné kajdistické franšízy. Aktivní je především organizace al-Káida na Arabském poloostrově, která vznikla spojením jemenské a saúdskoarabské buňky, a za smrt bin Ládina už slíbila krutou odplatu. Často o sobě dávají vědět také pobočky al-Káidy v Iráku nebo Maghrebu. I když většinou jejich kapacita stačí pouze na lokální útoky, umí zahrozit i globálně.

Jemenským výcvikovým táborem prošel například Nigerijec Abdul Mutallab, který chtěl o Vánocích 2009 vyhodit do povětří letadlo Delta Airlines do Detroitu, i lidé, kteří loni málem poslali k zemi letadla pomocí zásilek s výbušninou. Taktiku jeden člověk jedna bomba v praxi ukázal neúspěšný atentátník z Times Square.

Al-Káida se přestěhovala do našeho sousedství

Al-Káida už navíc nemá své bašty pouze ve vzdálených zemích, jejichž název ani pořádně neumíme přelouskat. Zatímco před útoky na New York a Washington jsme znali pouze buňku v Hamburku, dnes má al-Káida své líhně ve Velké Británii, Skandinávii, Francii, Španělsku i Itálii.

Stovky muslimů s evropskými pasy běžně cestují do výcvikových táborů v kmenových oblastech Pákistánu a vracejí se zpátky. Jen Berlín přiznal, že více než 200 Němců podobný trénink absolvovalo a mnoho z nich se vrátilo zpátky do Německa.

Útoky hrozí i ve Spojených státech. Ale nejen tam. Lze předpokládat, že al-Káida zaútočí na vojenské cíle na Blízkém východě a po bombajském útoku teroristů ze spřátelené organizace Laškare Tajíba musí být na pozoru i Indie, Pákistán nebo Afghánistán. Není totiž vyloučené, že al-Káida bude chtít útoky vrazit klín mezi Pákistán a Indii.

Smrt Usámy bin Ládina a materiály z jeho domů dají jistě vyšetřovatelům mnoho vodítek k lapení dalších teroristických prominentů, ale al-Káida přes noc nezmizí. Je to totiž globální značka a hnutí, které přežije smrt svého vůdce podobně jako to v minulosti zvládlo Muslimské bratrstvo, Hamas nebo Hizballáh.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue