Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt političky a smysl vývozu demokracie do Pákistánu

  12:54aktualizováno  12:54
Když už míváme na konci roku vše seřazeno, sečteno a založeno, přijde zpravidla nějaká událost, která nás donutí znovu promýšlet již zbilancované. Vzpomeňme třeba tsunami. V zahraniční politice, která letos měla končit schengenským optimismem, se takovou zprávou na poslední chvíli stala vražda vlivné pákistánské političky.

Po zavraždění Bhuttové propukly v Pákistánu nepokoje. | foto: Reuters

Do centra pozornosti patří nejen proto, že je to událost čerstvá a navíc v době, kdy už po Vánocích a před Silvestrem pomalu není o čem vysílat a psát. Atentát na Bénazír Bhuttovou je také důvodem k nervozitě.

Pákistán, coby jedna z nejlidnatějších muslimských zemí, je sice líčen jako náš spojenec v boji proti terorismu, ale je to spojenec nedobrovolný a nejistý. Devět z deseti Pákistánců nás nemá v oblibě anebo rovnou nesnáší.

Spojenectví garantuje generál Mušaraf, který absolvoval americké vojenské školy a na USA se může spolehnout i v případech, když třeba potřebuje pro armádu zbraně. V zemi sílí vliv radikálních islamistů, kterému mělo čelit spojenectví z rozumu Bhuttové a Mušarafa. Místo toho je teď Pákistán zmítán nebezpečným chaosem.

Do nového roku zdědíme starou otázku, na kterou není dobrá odpověď: Lze do zemí, jako je Pákistán, importovat demokracii? Anebo máme na takové pokusy předem rezignovat jako na ztrátu času?

Západní svět ctí hodnoty, jako je nedělitelnost svobody, právo volit či respekt k lidským právům. Selský rozum nám ale našeptává, že v zemi s osmdesátiprocentní negramotností, zmítané fanatismem a intolerancí, kde politiku charakterizuje populismus, korupce a manipulace, se naše recepty jeví jako hraběcí rady.

Současně se ale ptejme, jestli si můžeme dovolit tohoto spojence-nespojence demokraticky ve volbách ztratit, jestliže jsme ho vyzbrojili třeba i atomovými zbraněmi. Než ale řekneme, že Pákistán za žádnou cenu nemohou převzít Taliban a al-Kajda, připomeňme si, že z této logiky povstaly všechny naše potíže s terorismem…

Nezbývá než chybovat.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz