Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt nenarozeného dítěte vyšetřuje policie

  14:40aktualizováno  14:40
Karvinští policisté začali vyšetřovat smrt nenarozeného dítěte, které se udusilo v těle matky. Jednačtyřicetiletá rodička viní havířovské zdravotníky, kteří ji odmítli přijmout s tím, že se na porodnickém oddělení maluje. Sanitka ji pak vezla do dvacet kilometrů vzdálené Karviné.

"Vyšli jsme z informací MF DNES a zahájili šetření trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti," uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Matka dítěte se stále léčí v karvinské nemocnici, sama proto trestní oznámení podat nemohla. "Trestní stíhání je zatím vedeno proti neznámému pachateli. Protože dítě ještě nebylo pohřbeno, vyšetřovatel nařídil soudní pitvu," doplnila Viačková.

Těhotná Nataša Pužová, která žije v havířovském azylovém domě pro matky s dětmi, si 9. října večer zavolala sanitku, protože krvácela. Řidiči řekla, aby jel do Karviné. Od svého lékaře totiž věděla, že se v místní porodnici maluje.

Zdravotní sestra vzhledem k vážnému stavu ženy zvolila cestu do nejbližší nemocnice a žádala, aby ji prohlédl lékař. Gynekolog Josef Pospišil nejdřív odmítal.

"Lékař byl arogantní, křičel a nechtěl mě vyšetřit, protože porodnice byla zavřená. Ale zdravotní sestra a řidič sanitky se s ním chytli. Řekli, že se odtamtud nehnou, dokud mě nevyšetří," vzpomínala Nataša Pužová na kritické chvíle.

Gynekolog nakonec ženu vyšetřil a poslal ji do Karviné s tím, že matce ani dítěti nehrozí riziko. Dítě však cestu nepřežilo. Lékaři v Karviné už mohli zachraňovat jen rodičku, kterou masivní krvácení ohrožovalo na životě.

Podle primáře karvinské porodnice Petra Fialy včasný zákrok mohl dítě zachránit. Vedení havířovské nemocnice pochybení odmítá. Za případné viníky považuje spíš zaměstnance záchranky, kteří k nim podle nich neměli rodičku vozit.

Vedení záchranné služby ale tvrdí, že osádka sanity se v dané situaci rozhodla správně. Operační sály v havířovské nemocnici fungovaly, lékaři měli možnost udělat císařský řez na místě.

Náměstek hejtmana Jiří Carbol přislíbil, že případ prošetří dvě znalecké komise. Jednu jmenuje Moravskoslezský kraj, druhou ministerstvo zdravotnictví. Kraj prověří i poměry v porodnici, která dál zůstává zavřená, protože chybějí lékaři.

Nataša Pužová mohla porodit zdravé dítě, cestou do nemocnice ale zemřelo. Policie vyšetřuje, jestli zdravotníci nechybovali. (20. října 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Obžalovaný z útoků na 162 dívek netrpí deviací, shodují se znalci

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Jaroslav Pulpán, který čelí obžalobě za rozsáhlé sexuální útoky na mladé dívky a školačky, netrpí žádnou duševní...

Zvrat v kauze rallye Lopeník, policie stíhá i čtyři pořadatele závodu

Auto na rallye u Lopeníku vyletělo z trati a zabilo čtyři diváky. (10.

V případu smrti čtyř dívek, které v roce 2012 zahynuly při nehodě na závodech rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku,...

Najdete na iDNES.cz