Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt: inzerovat nebo utajovat?

  10:20aktualizováno  10:20
Praha - Pohřební ústavy a jejich reklama ve zdravotnických zařízeních? Zatím se nikdo neshodl, zda je to pomoc, nebo neetický výdělek. V hlavním městě umírá většina lidí v nemocnicích. Zástupci státu se stále nemohou dohodnout, zda je pro to ve zdravotnických zařízeních vhodná reklama na pohřební služby, nebo ne.

Pro někoho, kdo má v nemocnici blízkého člověka ve špatném zdravotním stavu, může takové "inzerování smrti" působit morbidně. Na druhou stranu však blízká pomoc takového zařízení může pomoci v krizové chvíli ztráty nejbližšího.

Například ve Fakultní nemocnici Motol existuje pohřební ústav přímo v areálu. S ním nemocnice spolupracuje. Podle mluvčí nemocnice však jeho služby lékaři nikomu nevnucují. "Ta možnost tady je a informace o pohřební službě mohou zájemci získat z vnitřní informační služby nemocnice. Neexistuje však, aby zdravotnický personál pozůstalým něco vnucoval," uvedla Jurinová s tím, že podle ní spíše pomůže, když v chvilce nejtěžší není potřeba chodit někam daleko.

Může reklama na pohřební služby v nemocnici způsobit psychické potíže? Psycholog Vladimír Veselý tvrdí, že záleží na míře vkusu a etickém cítění. "Poutač by vás neměl praštit do očí  a  měl  by  být  nevtíravý. Nejohleduplnější by podle mého bylo slovní doporučení až v případě potřeby takové služby. Jakmile však přicházíte ve špatném psychickém stavu za svým těžce nemocným blízkým a uvidíte upozornění připomínající smrt, může u slabších jedinců nastat tíseň až deprese. U starších dětí, které si jdou do nemocnice lehnout, může taková připomínka také vyvolat negativní asociace," řekl Veselý.

Ve Fakultní nemocnici Bulovka je pobočka pohřebního ústavu umístěna ve vile, pár desítek metrů před chodem. Ředitel firmy, kterému patří (nepřál si být jmenován), tvrdí, že tak chtějí pomoci lidem. "Chodí sem zničení, když jim někdo v nemocnici zemře, a my jim pomáháme. Lidé si musí zvyknout, že smrt patří k životu," řekl.

Náměstek ředitele nemocnice Na Bulovce pro lékařskou léčebnou péči  Jiří Koskuba v tom však vidí hyenismus a touhu po velkém zisku. "Pacienti a naši zaměstnanci si stěžovali, že jim poutače hned při vstupu do areálu připomínají neúspěch. Reklama se tak musela omezit," prohlásil.

Ředitel pohřební firmy s tímto tvrzením naprosto nesouhlasí. "Oficiálně nikdo nic neřekl a my jsme nic neomezovali. Reklama je stále stejná. Přímo v nemocnici si tak na truc otevřeli vlastní pohřební službu," konstatoval.

Existenci této "konkurenční" služby potvrdil i náměstek Koskuba. "Nevěděl jsem o ní, ale pak jsem ji objevil zastrčenou za patologií," sdělil. V nutnosti zvyknout si na smrt se však s ředitelem  pohřební firmy shodl. "Myslím, že součástí státní nemocnice by státní pohřební služba měla být. Vždyť to ušetří mnoho starostí. Nyní musí pozůstalí chodit s potvrzeními z nemocnice k pohřební službě a zpět. Takhle by se nemuseli o nic starat a tolik by se netrápili," řekl Koskuba.

Ministerstvo pro místní rozvoj ve svém návrhu novely zákona o pohřebnictví nejdříve zakazovalo ve zdravotnických zařízeních jakoukoli zmínku o pohřebních službách. Podle Oldřicha Prause z tohoto ministerstva však mají v senátu jiný názor. "V jejich pozměňovacím návrhu by měla být reklama dostupná pro všechny. Záleželo by pouze na úvaze vedoucího zařízení. Pobočky pohřebních služeb přímo v areálu by také neměly být zakázány," uvedl Praus. "Nyní čekáme, jak to dopadne a jak se k tomu na závěr postaví poslanecká sněmovna," dodal.

Etické umírání...
Přítomnost pohřebních služeb ve zdravotnických zařízeních je stále předmětem diskusí. Neexistuje shoda v tom, zda smrt připomínat, nebo tajit. Ale umírání je jediná jistota, kterou na světě máme. Nevyhneme se mu, ani kdybychom chtěli. Místo nových návrhů zákona by přitom stačilo trochu lidského přístupu. Vyvolávač stojící před branou nemocnice by s výkřiky "levné rakve", "hroby na míru" či "nejlepší žár" asi nikoho moc nepotěšil. Kdyby však lékař v nemocnici oznamující smutnou skutečnost mohl zároveň oznámit, že se o vše ostatní postarají, má-li dotyčný zájem, mnohým by to situaci ulehčilo. To by ovšem nejdřív musel být vyřešen konkurenční boj, ve kterém se "podnikatelé" přetahují o každého zemřelého. (ver)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz