Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt dítěte v důsledku kousnutí komára je v 21. století nepřijatelná

  8:28aktualizováno  8:28
K přírodním pohromám, jež v poslední době neblaze prosluly, patří tsunami v Japonsku, zemětřesení na Haiti a hurikán Katrina. Jejich nelítostná zkázonosnost si vyžádala tisíce životů, zničila nezbytnou infrastrukturu a ochromila hospodářství. Postižené komunity se od sebe vzájemně velmi liší, a přece jsou si reakce podivuhodně podobné. Celosvětová záplava podpory ukázala, co lidstvo ve svých nejlepších okamžicích dokáže.

Stop malárii! | foto: www.channels.com

Mezinárodní podpora v okamžiku krize je sice názornou ukázkou zdánlivě vrozené morální reakce na utrpení druhých, se zneklidňující zřetelností ale také zvýrazňuje fakt, že tutéž míru soucitu je mnohem těžší vyvolat, nejedná-li se o krizi nenadálou, nečekanou a dramatickou, nýbrž o krizi chronickou.

Jednou z nejpustošivějších globálních zdravotních metel planety je malárie, která si vyžádá přes 800 tisíc životů ročně, především mezi malými africkými dětmi. Podle sdružení Roll Back Malaria na tuto nemoc zemře denně 2000 dětí. Na rozdíl od následků přírodních katastrof se však netisknou fotografie zachycující rozsah této tragédie. Počty zemřelých jsou naprosto stejně zdrcující, leč bez náporu děsivých snímků je mnohem snazší zachovat si vůči obětem malárie netečnost.

Moskyt, roznašeč malárie

Moskyt, roznašeč malárie

Moskytiéry rovnají se životu

Úmrtí v důsledku malárie nepředstavují nic jiného než mravní problém. Právě proto potřebu jednat pocítila Organizace spojených národů, Světová banka, Globální fond, Tony Blair Faith Foundation, hlavy afrických států a mnoho dalších vlád, organizací i jednotlivců. V roce 2008 generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyhlásil cíl zajistit do konce roku 2010 univerzální dostupnost intervenčních prostředků k potlačování malárie pro všechny, které nemoc ohrožuje, přičemž konečným cílem mělo být dosažení prakticky nulového počtu úmrtí na malárii do roku 2015.

Od doby, kdy byly tyto mety stanoveny, došlo k významnému posunu. Zachráněny byly statisíce životů a mezinárodní společenství teď znásobuje úsilí, aby dospělo k milníku plánovanému na rok 2015. Když byly před třemi lety na tažení proti malárii vyčleněny víc než tři miliardy dolarů nově uvolněných peněz, moskytiéry a postřiky interiérů chránily 20 procent ohrožených obyvatel Afriky. Dnes tento podíl přesahuje 90 procent. K těmto pokrokům došlo jen díky odhodlání lídrů, agentur a jednotlivců, kteří si uvědomili, že ulehčení malarického břemene je nejen příležitostí, ale i povinností.

Bodovat, zaškrtávat, bojovat

Morální imperativ skoncovat s umíráním na malárii nejlépe ze všech organizací ztělesňuje Aliance afrických lídrů proti malárii (ALMA). Toto uskupení, vytvořené během Valného shromáždění OSN v září 2009 pod vedením tanzanského prezidenta Jakayi Kikweteho a podporované Africkou unií, dodalo společným snahám, jejichž cílem je zastavit a zvrátit na kontinentu šíření malárie, vládní podporu a zodpovědnost.

Zóny s výskytem malárie v letech 2010 a 2011

Zóny s výskytem malárie v letech 2010 a 2011

Při vědomí, že smrt dítěte v důsledku kousnutí komára je v jedenadvacátém století nepřijatelná, si předáci ALMA uvědomují, že nejúčinnějším způsobem jak zajistit, aby nedávné úspěchy přetrvaly, je převzít vůdčí úlohu a zodpovědnost za řešení problému. Podnikají konkrétní kroky a například zajišťují, aby byly základní nástroje k potírání malárie osvobozené od daní a cel, které zbytečně zvyšují ceny těchto prostředků na záchranu životů, a aby se jejich zásoby nakupovaly s nižšími náklady ve velkém.

Vůbec nejvlivnější je patrně novátorské „bodování“, chystané ke sledování pokroků v zápase za konec umírání na malárii a k „zaškrtávání“ vznikajících problémů dřív, než dosáhnou kritického stupně. Bodovací listina bude otevřená a dostupná všem.

Konečnou zodpovědnost za ochranu občanů mají afričtí političtí lídři, nicméně silně se na tomto závazku podílejí náboženské komunity. Nadace Tony Blair Faith Foundation vede celosvětovou kampaň pod názvem Faiths Act, která vyzývá k větší angažovanosti náboženských komunit v prevenci úmrtí na malárii. Na výzvu odpověděli vyznavači všech náboženství ze 106 zemí světa.

Choroba, kterou lze zastavit

Přesné statistiky je sice těžké získat, ale Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v subsaharské Africe náboženské obce poskytují v průměru 40 procent všech zdravotnických služeb. Předností náboženských komunit jsou sítě, infrastruktura a vlivné vůdčí osobnosti, které umí předávat poselství týkající se zdraví. V mnoha případech dokážou proniknout hluboko do nedostupných venkovských oblastí a poskytovat tam služby. Mají-li dobře zajištěné prostředky, náboženským lídrům se daří osvojit si holistické přístupy k významným smrtelným nemocem a účinně využívat svých sítí k imunizaci a boji proti pandemiím.

V Nigérii, na niž na kontinentu připadá čtvrtina úmrtí v důsledku malárie, se Nigerijské mezináboženské akční asociaci obzvlášť účinně daří školit náboženské lídry pro šíření zdravotnických rad o ochraně proti malárii a správném používání moskytiér. Tato iniciativa si získala podporu sultána ze Sokota, Sa’ada Abubakara III., vůdce muslimů v zemi, a katolického arcibiskupa z Abuji, Johna Oneiyekana. Ke koordinaci programu vznikla centrálně organizovaná kancelář a tým pracující na plný úvazek. Pokud uspěje, důsledky budou dramaticky dobré – a nejen v Nigérii.

Malarický cyklus v lidském těle

Malarický cyklus v lidském těle

Například Sierra Leone, typická nevelkým počtem obyvatel, dobrými vztahy mezi muslimy a křesťany a také ovšem nesmírně náročným úkolem zlepšit své zdravotnictví po zplenění země občanskou válkou, má už dlouho vazbu na Velkou Británii. Tony Blair Faith Foundation vede v zemi konzultace s náboženskými vůdci a mezináboženskou asociací ve snaze vytvořit s ministerstvem zdravotnictví národní program, který by propagoval klíčová zdravotnická poselství vlády, podílel se na osvětě v oblasti používání moskytiér a využíval dostupných zdravotnických aktiv a sítí náboženských komunit.

Na netečnost teď není čas. Byl už učiněn značný pokrok; nyní potřebujeme své úspěchy konsolidovat. Zatímco zahraniční pomoc patrně po celém světě postihnou škrty, nesmíme zapomínat, že malárie je „přírodní katastrofa“ pustošící některé komunity každou vteřinu každého dne. Zemětřesení, tsunami ani hurikány nikdy nezastavíme. Malárii však zastavit dokážeme.

Tony Blair je zakladatelem nadace Tony Blair Faith Foundation, která usiluje o mobilizaci náboženských komunit k boji proti malárii. Ray Chambers je zvláštní vyslanec Organizace spojených národů pro malárii.

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil David Daduč. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz