Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt dítěte po porodu doma dá prověřit ministerstvo

  14:45aktualizováno  14:45
Nad případem holčičky z Brna, která minulý měsíc nepřežila porod doma, se nezavřela voda. Porodníci očekávají, že smrt dítěte nyní prošetří ústřední znalecká komise ministra zdravotnictví.
Doma narozená holčička zemřela po deseti dnech v brněnské nemocnici. (Ilustrační foto)

Doma narozená holčička zemřela po deseti dnech v brněnské nemocnici. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

"Pokud komise zjistí, že nebyl dodržen lege artis (správný) postup, kontaktuje se policie. Ve hře může být podezření ze spáchání trestného činu," uvedl jihomoravský konzultant pro porodnictví Vít Unzeitig.

V daném případě podle něho zřejmě pochybila porodní asistentka, když se spolehla jen na své síly u porodu tzv. koncem pánevním, který představuje vyšší riziko.

Ústřední znaleckou komisi ustavuje ministr zdravotnictví pro každý konkrétní případ, a to z podnětu lékařů. Ten zřejmě dají zástupci odborné porodnické společnosti.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta je v Česku právem každé ženy se rozhodnout, kde přivede na svět potomka. "My porody doma nechceme kriminalizovat, kvůli zdravotním rizikům je ale nedoporučujeme," uvedl Cikrt.

Žádná oficiální statistika domácích porodů u nás není, odhaduje se jich pár set ročně. Přitom pět až šest dětí ročně porod doma nepřežije nebo zůstanou postižené.

Holčička třiatřicetileté prvorodičky z Brna uvázla v porodních cestách a asi čtvrt hodiny zůstala bez kyslíku. Po deseti dnech na jednotce intenzivní péče dítě nakonec zemřelo. Třiatřicetiletá matka o okolnostech porodu nechce nic říct.

Žena jezdí často do Barmy
Třiatřicetiletá matka, která holčičku doma porodila, odmítá prozradit, jak porod probíhal a kdo u něj byl. Tmavovlasá štíhlá žena působí dojmem, jako by ji tragédie vůbec nezasáhla. O okolnostech nechce vůbec mluvit a nekomunikovala ani se sestřičkami v nemocnici.

"Nic vám k tomu neřeknu. Je to moje soukromá věc," důrazně a s úsměvem opakovala redaktorce MF DNES ve dveřích domu na Starém Brně, kde s manželem bydlí.

Lidé, kteří dvojici znají, soudí, že jde o příslušníky nějaké východoasijské sekty. Chodí v hábitech, často jezdí do Barmy a s nimi pak přijíždějí do Brna tamní přátelé.

"Pokud vím, tak komunita na Kroměřížsku skupuje nějaké statky, chystají se tam založit školu s alternativní výukou. Pro děti, jejichž rodiče upřednostňují domácí výuku. A prý je o to velký zájem," popisuje zasvěcená osoba, která si přeje zůstat v anonymitě.

Lidem v sousedství matka sdělila, že potratila.

Nikdo ale už neví, zda u jejího porodu vůbec nějaká porodní asistentka byla. Právě jí by však mohl hrozit postih za to, že v domácím prostředí asistovala u rizikového porodu dítěte, které přišlo na svět koncem pánevním. Měla totiž okamžitě přivolat záchranku.

Sousedé zaznamenali určitý ruch a příjezd dvou sanitek. To už však dítě bylo na světě.

"Pak vyběhl z domu její manžel v režném oděvu a bosý. Jsou to vegetariáni, modlí se a zapalují vonné tyčinky. Překvapilo mě, že o víkendu, kdy ta holčička v nemocnici zemřela, chodila její matka úplně vysmátá. Byla nad věcí a říkala, že to rozhodli nějací bratříčci," prozradil důvěrný zdroj MF DNES.

Na popud Fakultní nemocnice Brno, kde dítě zemřelo, manžele navštívila sociální pracovnice. Ta shledala, že jde o spořádanou rodinu, která není v evidenci úřadu městské části Brno-střed. Žena navíc podle ní má právo si zvolit, kde porodí.


Co se stalo

11. září třiatřicetiletá žena z Brna doma přivedla na svět dítě. Porod se ovšem zkomplikoval a holčičku v kritickém stavu odvezla záchranka do porodnice na Obilním trhu. Po deseti dnech na jednotce intenzívní péče zemřela.

Zástupci odborné společnosti vyslovili názor, že by případ měla prošetřit policie a zjistit kvalifikaci porodní asistentky, která u tohoto domácího porodu pomáhala.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Najdete na iDNES.cz