Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt bin Ládina mají potvrdit příbuzní

  16:42aktualizováno  16:42
Zda je bin Ládin po smrti, má Spojeným státům pomoci zjistit vlastní rodina nejhledanějšího teroristy. Americká vláda ji požádala o vzorky DNA. Experti totiž chtějí definitivně určit, zda střela Hellfire, která nedávno zasáhla podezřelý konvoj v Afghánistánu, zabila i samotného bin Ládina.

Bin Ládinova rodina však zatím na oficiální žádost USA nereagovala. Podle CNN ji americká vláda požádala o spolupráci už před třemi až čtyřmi dny.

Experti chtějí porovnat vzorky DNA příbuzných bin Ládina se vzorky DNA z ostatků, které vojáci nalezli na místě útoku na konvoj. Analýza může trvat až několik týdnů, upozorňují odborníci.

Zatím není jasné, proč se vláda USA opět obrátila na členy bin Ládinovy rodiny. CIA totiž hned od počátku vyšetřování tvrdila, že biologické vzorky některých členů bin  Ládinovy rodiny už odebrala dříve. 

Koho střela zabila?
Už několik týdnů Američané vyšetřují, koho vlastně střela Hellfire počátkem února na východě Afghánistánu zabila. Pentagon od prvních chvil tvrdil, že raketa zasáhla některého z prominentů Al-Kajdy a nevylučoval, že to mohl být i samotný bin Ládin.

Několik dnů po útoku oblast pročesalo 50 až 100 vojáků, kteří posbírali zbraně, dokumenty i lidské ostatky. Okamžitý zásah mařil sníh a špatné počasí.

Afghánský viceministr pro hraniční záležitosti Mirza Alí nedlouho po útoku uvedl, že Hellfire nezabila teroristy Al-Kajdy, ale několik civilistů. Odvolal se na svědectví obyvatel vesnice Gorbaz v provincii Chóst, kam střela odpálená bezpilotním letadlem Predator dopadla a zabila tři lidi. "Sbírali železo, zbytky vybuchlé bomby, když byli napadeni," tvrdil Alí.

Raketa mohla bin Ládina zabít
CIA vypálila 4. února v oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu raketu Hellfire na konvoj podezřelých vozidel. Krátce po útoku se objevily hlasy, že raketa možná zasáhla hledaného teroristu číslo jedna.

Nejmenovaný zdroj z Pentagonu pro CNN uvedl, že muži jeli v konvoji sportovních vozidel, v jednu chvíli zastavili a vystoupili, když v tom je Hellfire zasáhla.

Podezřelého vůdce Al-Kajdy údajně obklopovali strážci, kteří s ním jednali s velkou úctou. "Takový přístup pasuje na bin Ládina," řekl americký činitel. Nicméně připustil, že mohlo jít i o jiného prominentního vůdce Al-Kajdy.

"Bylo by hezké, kdyby to byl bin Ládin, ale zatím to nevíme," prohlásil.

Podle některých zpráv byl jeden ze zabitých nezvykle vysoký. Právě to vyvolalo  spekulace, že mohlo jít o bin Ládina, který měří něco mezi 193 a 198 centimetry.

Američané afghánské předáky uplatili

Přesné místo útoku USA tajily, ale zdroj ze zpravodajských služeb pro CNN potvrdil, že v poslední době armáda intenzivně monitorovala oblast několika podzemních jeskyň Al-Kajdy v Bílých horách poblíž Tora Bora. Stejný zdroj uvedl, že tyto jeskyně užíval v minulosti bin Ládin.

Vedení americké operace v Afghánistánu nedávno rozhodlo, že budou celou oblast důkladně sledovat pro případ, že by se sem bin Ládin vrátil. Poslední stopa, kterou po sobě šéf Al-Kajdy zanechal, byla právě v Tora Bora.

Šance 10 až 15 procent
Někteří agenti však verzi, že by bin Ládin jel v konvoji, zpochybňují. Konvoj byl podle nich menší než jaký běžně užívá bin Ládin. Sice přiznávají, že to mohlo být záměrem ve snaze zamaskovat skutečné pohyby bin Ládina, na druhou stranu ale poukazují na to, že by konvoj tak neměl kapacitu odrazit případný pozemní útok.

Agenti rovněž upozornili, že vůdci Al-Kajdy občas do terénu vysílají jako návnadu konvoje s falešnými poznávacími značkami. Mají testovat, zda se stanou terčem útoku.

Zkušený analytik zpravodajských služeb tvrdí, že šance, že Hellfire bin Ládina zasáhla, je 10 až 15 procent.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Najdete na iDNES.cz