Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smolíček Topolánek a jeziňák Tlustý

  1:00aktualizováno  1:00
Smolíčku pacholíčku, otevři nám svou světničku! Jen dva prstíčky tam strčíme, jen co se ohřejeme, hned zase půjdeme. Jen trošíčku programu ODS do daňových zákonů zaneseme a nic se vlastně nestane.

Smolíček Topolánek přednesl komplexní pozměňovací návrh dohodnutý se všemi a jeziňák Tlustý se hned zastal těch, kteří na to mají doplatit. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Marně Jelen Kalouskovy parohy varoval Smolíčka Topolánka, že jak se v tom začne někdo vrtat, tak zkrocení deficitů odnesou jezinky do hlubokého lesa. Smolíček neposlouchal, a teď to má.

A nejen on. Jelen Kalousek se teď bude muset sakra ohánět, aby ho z maléru vysekal. Nutno uznat, že na to má čas téměř rok, a nic se nejí tak horké, jako se to navaří.

peníze, dítě, kasička Mění se daně, mění se dávky
Vše o reformě najdete zde

Celá ta reformní pohádka má velmi nepohádkové a racionální jádro. Reforma, která se právě nyní projednává ve Sněmovně, jako by vypadla z programu KDU-ČSL. A tak se významná část ODS trochu zlobí, ale v zásadě drží basu s vládou a s Topolánkem.

Jde jistě především o to, že stav veřejných financí vyvolává obavy a že strach z větších daňových experimentů je i v tvrdém jádru ODS poměrně silný, a vlajkonoš myšlenky rovné daně Vlastimil Tlustý má tak sice určitou podporu, ale ,,ocamcaď pocamcaď".

Tlustého skupina nakonec poměrně racionálně vyjednávala a vyjednala rychlé snížení podnikových daní a pomalé, ale významné snížení sazeb daně z příjmu fyzických osob, což se týká zaměstnanců a živnostníků.

Jenže tyhle daňové úlevy nelze promítnout v plném rozsahu do rozpočtových příjmů, protože to podle dosavadních propočtů nevypadá příliš levně a snižování schodku by bylo zásadně ohroženo.

Proto došlo k dohodě, že se sazby sice sníží, ale zároveň klesnou odečitatelné položky, takže výpadek daňových příjmů bude fakticky zanedbatelný.

Jak může taková změna ovlivnit faktické a reálné zdanění příjmů, je jasné z její podstaty. Dochází ke snížení daňové progrese, tedy tomu, kdo má vyšší příjem, klesá daň rychleji než tomu s příjmem nižším. A v určitém pásmu nižších příjmů se dokonce naopak zcela nevyhnutelně skutečné zdanění zvýší. Jinak by totiž muselo dojít k masivnímu propadu ve výnosech daně.

Je to čistě matematická záležitost, která je všem, kteří se daňovými systémy zabývají, velmi dobře známa a musí být známa i Vlastimilu Tlustému, který v tomto směru patří na naší politické scéně k několika málo lidem skutečně chápajícím a osvíceným.

Tlustý si tedy mohl myslet, že to nedopadne zrovna na skupinu lidí s příjmy kolem dvaceti tisíc, ale na některou jinou, ale s čistým ziskem z toho prostě matematicky všichni lépe vylézt nemohli. Svou hru o rovnou daň tak hraje dál takřka vabank.

Trojský jeziňák v batohu
A tak Smolíček Topolánek přednesl komplexní pozměňovací návrh dohodnutý se všemi a jeziňák Tlustý se hned zastal těch, kteří na to mají doplatit. Nyní se bude smlouvat o navýšení odečitatelných položek, a tedy i prohloubení výpadku v dani z příjmu fyzických osob.

Od svého návrhu nyní Topolánek nemůže couvnout a zvýšit rok před volbami daně lidem, kterým je nejprve snížil, je politickou sebevraždou. Takže se to musí řešit a na nižší daně je třeba najít někde úspory.

Nejspíše seškrtáním některých daňových výjimek a dalších výdajů jednotlivých resortů. Tedy především tam, kde to Tlustý požadoval od počátku.

Je to všechno velká hra, nikoli úplný chaos, jak to líčí opozice. Topolánkovi se podařilo udržet reformní batoh pohromadě, když zabránil jednotlivým pozměňovacím návrhům koaličních poslanců, kteří by mohli celý koncept prvního reformního balíčku rozmetat na prach. Jeho původní záměr se mu tak podařil téměř na sto procent.

Připomínky se vyjednaly a rozpočtově vybalancovaly v koalici a shrnul je komplexní pozměňovací návrh. Podcenil však svého stranického soupeře a má teď v batohu trojského koně Vlastimila Tlustého, který své razantně pronášené požadavky hodně omezil a jen prstíček do batohu strčil.

Nyní se s tím Smolíček musí nějak vypořádat. Nejspíše to chtělo méně mateřské dovolené a lepší taktickou přípravu s Jelenem.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz