Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smogu na Ostravsku díky větru ubylo, některé podniky omezily výrobu

  12:51aktualizováno  12:51
Moravskoslezský kraj už několik dní sužují špatné rozptylové podmínky. Omezení výroby přesto největším znečišťovatelům v regionu zatím nikdo nemůže nařídit. Podle informací MF DNES ale některé podniky po výzvě meteorologů výrobu omezily. Rozptýlit smog pomohl také vítr.
Díky smogové vyhlášce může Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na základě nepříznivé imisní situace vyhlásit takzvaný signál regulace, který pro podniky zapsané v ústředním regulačním řádu znamená omezení výroby.

Díky smogové vyhlášce může Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na základě nepříznivé imisní situace vyhlásit takzvaný signál regulace, který pro podniky zapsané v ústředním regulačním řádu znamená omezení výroby. | foto: AP

Kvalita ovzduší je nyní podle meteorologů na většině míst v Česku na prvním či druhém ze šesti stupňů, místy na třetím. Podstatně se proti včerejšku zlepšila situace v Moravskoslezském kraji.

"Příroda zapracovala a smog rozfoukala. Ze stupně 5 a 6, tedy špatných či velmi špatných podmínek, které byly včera, klesla koncentrace na jednotlivých lokalitách kraje na stupně 3 až 5, tedy na stupeň uspokojivá až špatná. Až budou splněné podmínky podle vyhlášky, tak signál regulace odvoláme. Věříme, že to bude v dohledné době," řekl iDNES.cz Josef Keder z Českého hydrometeorologického ústavu.

Vyhláška platí na papíře, realita se dojednává

V Česku od listopadu platí takzvaná smogová vyhláška, která by omezení výroby měla umožnit. Jenže Česká inspekce životního prostředí s firmami dosud nedokončila jednání o regulačních řádech. Fakticky proto nelze omezení výroby v podnicích vynutit.

V severomoravském kraji bude podle seznamu Ústředního regulačního řádu muset v budoucnosti regulovat výrobu pět firem ve třech městech. V Ostravě budou regulacím podléhat hned dva závody hutního gigantu ArcelorMittal Ostrava, Vysoké pece a závod Energetika. K nim se přidá Teplárna Vítkovice společnosti ČEZ, které patří i dětmaroviocká elektrárna.

Dva zdroje bude muset v budoucnosti regulovat i teplárenská společnost Dalkia. Vedle elektrárny v Ostravě-Třebovicích to je i teplárna v Karviné. Množství emisí polétavého prachu budou muset regulovat i dvě firmy na Třinecku. Vedle samotných Třineckých železáren, kde budou muset snížit množství vypouštěného prachu vysokopecní provozy to bude i Energetika Třinec.

Některé z podniků už výrobu snížily. "Omezili jsme výrobu na aglomeracích, které jsou nejvýznamnějším zdrojem emisí tuhých znečisťujících látek," řekla tisková mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová. "Jeden spékací pás je zcela zastaven, zbývající čtyři spékací pásy jsou provozovány pouze omezeně," popsala mluvčí snahu firmy vypouštějící nejvíce tuhých znečišťujících látek v České republice.

Na tři hodiny omezili výrobu aglomerace i v Třineckých železárnách. "O čtvrtinu jsme snížili výrobu páry a o deset stupňů byla snížena teplota vody jak pro třinecké železárny, tak pro město Třinec," popsal další kroky třinecké firmy její výrobní ředitel Česlav Marek.

Krize snížila emise, současná situace je výjimka

Konkrétní opatření - regulační řád - dojednávají podniky s Českou inspekcí životního prostředí. Podniky samozřejmě tlačí, aby omezení byla co nejmenší (kvůli finančním dopadům), inspekce je jejich protipólem.

V praxi nicméně své požadavky nemůže firmám přímo nařídit, ale spíše se musí snažit dojednat co nejlepší podmínky.

Paradoxně se výhodou staly ekonomické problémy - řada firem kvůli krizi musela omezit výrobu a do regulačních řádů tak zahrnuje opatření, která by v nich za běžné situace zřejmě neměla.

Podle Radomíra Štěrby z České inspekce životního prostředí je stávající smogová situace výjimečná a několik desetiletí v regionu takto extrémně zvýšené denní koncentrace polétavého prachu nebyly.

CO JE SMOGOVÁ VYHLÁŠKA

Díky smogové vyhlášce může Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na základě nepříznivé imisní situace vyhlásit takzvaný signál regulace, který pro podniky zapsané v ústředním regulačním řádu znamená omezení výroby. Tento signál ČHMÚ poprvé zveřejnil ve středu. Právě kvůli dosud nedojednaným regulačním řádům však zatím pokyn nemá žádný praktický dopad.

Regulační řády chce ČIŽP s firmami definitivně dojednat do konce února, pak by celý systém mohl být funkční a změny by mohli pocítit i obyvatelé.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz