Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj kvůli prachu smogovou situaci

  9:11aktualizováno  9:11
Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci, při které by děti, nemocní a starší lidé měli omezit vycházení. Koncentrace prachu v ovzduší totiž překročila povolený limit. Krajský úřad vyzval řidiče, aby s auty vyjížděli jen v nezbytných případech.
Smogová situace platí do odvolání pro celý Ústecký kraj. Ilustrační snímek

Smogová situace platí do odvolání pro celý Ústecký kraj. Ilustrační snímek | foto: Karel PešekMF DNES

"Na některých stanicích překročil čtyřiadvacetihodinový průměr koncentrací polétavého prachu ve dvou po sobě následujících dnech informativní prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový," zdůvodnil vyhlášení smogové situace Český hydrometeorologický ústav.

Upozornění platí od dvou hodin ráno do odvolání. Na stanici v Chomutově naměřili meteorologové v úterý v osm večer průměrnou denní koncentraci prachu v ovzduší 107,7 mikrogramu na metr krychlový, přičemž limit je 50 mikrogramů. V Mostě pak ráno průměrná denní koncentrace dosáhla 111,3 mikrogramu.

"Žádáme řidiče, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z aut se významně podílejí na zvýšených koncentracích polétavého prachu a oxidu dusičitého. Žádáme také všechny, aby v těchto dnech minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší," řekl mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Lékaři proto doporučují kromě omezeného vycházení zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Smogová situace platí od  pondělí také v části Moravskoslezského kraje.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Najdete na iDNES.cz