Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smog dusí Česko, na Ostravsku jsou limity čtyřnásobně překročené

  9:31aktualizováno  20:35
Většinu Česka nadále sužuje inverze a smog. Nejhorší je situace v Moravskoslezském kraji, kde koncentrace polétavého prachu až čtyřnásobně překračuje povolené limity. Signál regulace meteorologové vyhlásili i pro Ústecký kraj. Hůř se dýchá i v dalších regionech. Rozptylové podmínky zůstanou špatné i v dalších dnech.

Koncentrace polétavého prachu místy až čtyřnásobně překračuje povolené limity, firmy musí omezit emise. Na snímku ostravská hutní společnost ArcelorMittal (14. listopadu 2011) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Moravskoslezském kraji sice oproti nedělnímu večeru průměrné denní koncentrace polétavého prachu poklesly, přesto stále místy i více než čtyřnásobně překračují mezní hranici 50 mikrogramů na metr krychlový. Na Ostravsku, Karvinsku a od neděle i Třinecku platí až do odvolání signál regulace.

Průměrné denní limity jsou v kraji překročeny na všech 13 měřicích stanicích. Signál regulace v regionu platil už od počátku listopadu. Meteorologové ho v pátek odvolali, ale hned následujícího dne ho museli znovu vyhlásit (viz předcházející článek). V nejbližší době signál regulace nebude odvolán.

Inverze zůstane i v dalších dnech

Od pondělních 13 hodin platí do odvolání signál regulace i v Ústeckém kraji.
Koncentrace prachu v Ústí nad Labem překonala trojnásobek povolených limitů. Hodnoty stoupají i v Děčíně či Mostě.

Při vyhlášení smogové regulace musí omezit provoz největší znečišťovatelé v kraji, jako jsou teplárny, elektrárny nebo doly. Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem se doporučuje omezit pobyt venku.

Smog trápí i Prahu, kde se rozptylové podmínky v noci na pondělí zhoršily. Špatnou kvalitu ovzduší hlásí šest měřicích stanic z 12. Nejhorší situace je ve Vršovicích, vysoké hodnoty hlásí i náměstí Republiky. V pondělí ve 14 hodin byl na území hlavního města vyhlášen signál upozornění na možnost výskytu smogu, informovala mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Hůř se dýchá i v Přerově nebo Pardubicích

Signál regulace byl ve 20:00 vyhlášen také ve Středočeském kraji a platí do odvolání. Lidé s dýchacími potížemi, starším a malým dětem se proto doporučuje omezit pobyt venku. "Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli," zdůraznili meteorologové. Signál upozornění platí už od nedělního odpoledne také v Pardubickém kraji.

V pondělí ráno byla situace nejhorší v Mladé Boleslavi. Zvýšené hodnoty meteorologové naměřili také v Kladně Švermově, Příbrami a Berounu.

Ve východních Čechách jsou potíže především v krajských městech. Koncentrace prachu stoupla na měřicí stanici Pardubice Dukla. Stanice v Pardubicích Rosicích zaznamenala mírně zvýšenou hladinu oxidů dusíku, ve Svratouchu na Chrudimsku narostla koncentrace přízemního ozonu. Inverzi hlásí i stanice v Brněnské ulici v Hradci Králové.

Problémy s rozptylovými podmínkami panují také v Jihomoravském kraji. Nejhorší situace je v lokalitě Brno Lány, kde byl v pondělí ráno překročen více než dvojnásobně limit koncentrace polétavého prachu. Dobrý není stav ovzduší ani ve Znojmě a Mikulově.

Libereckém kraji se v pondělí ráno dýchalo nejhůř v České Lípě. Limitní hodnoty byly překročené také v Liberci. Naopak v sousedním Jablonci a Jizerských horách se denní koncentrace znečištění stále drží hluboko pod limitem.

V Olomouckém kraji naměřila až trojnásobné překročení limitu polétavého prachu stanice v Přerově. Znečištěný vzduch dýchají také lidé v Prostějově, naopak v Jeseníku jsou hodnoty polétavého prachu minimální, informovala Eva Auxtová z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz