Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouvy falešné nebyly, oponují Součkové znalci

  13:29aktualizováno  13:29
Soudní znalci vyvrátili důležitý bod obhajoby bývalé ministryně zdravotnictví Marie Součkové. Potvrdili, že smlouva mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human, kterou Součková podepsala, není zfalšovaná ani antedatovaná.

Marie Součková před soudem | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Podle žalobce to vyplývá ze závěrů posudku kriminalistického ústavu, který tři listy smlouvy s mnohamilionovými odměnami pro právníka zkoumal. Znalci tak vyvrátili jeden z bodů obhajoby Součkové, podle které se smlouvou po podpisu někdo manipuloval a listy měnil.

"Posudek vyznívá ve prospěch obžaloby, nebyla vyvrácena autenticita smlouvy ve všech třech listech," řekl novinářům státní zástupce Kamil Švec u Obvodního soudu pro Prahu 2. Součková se zde zpovídá kvůli uzavření smlouvy ze dvou trestných činů.

Dvaapadesátileté exministryni hrozí za porušování povinnosti při správě cizího majetku a za zneužívání pravomoci veřejného činitele tři roky až deset let vězení. Součková však svou vinu odmítá. - více zde

Smlouvy jsou psány stejným typem písma
"Všechny tři listy vykazují skupinovou shodu," citovala z posudku předsedkyně senátu Monika Křikavová. "Znalec nezjistil jakoukoli manipulaci s celou smlouvou," zdůraznil Švec.

Smlouva slibovala Nováčkovi za zastupování státu deset milionů korun. Advokát ale celou částku nedostal a soudně se domáhal doplacení. Později žalobu rozšířil na dalších deset milionů, které měl získat při vypovězení smlouvy, což se stalo předloni v květnu. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun. Prvoinstanční soud žalobu Nováčka o deset milionů korun zamítl s tím, že jeho smlouva s ministerstvem je neplatná. Trestní senát má přitom k dispozici pouze smlouvu od Nováčka, na ministerstvu ji totiž nenašli, ztratila se.

Součková vinu popírá
Ve čtvrtek odpoledne by měl podle žalobce zaznít u soudu další jasný důkaz o vině Součkové, která však obžalobu v kauze Diag Human opakovaně odmítá.

V jednací síni se bude promítat videozáznam dřívější televizní reportáže, ve které podle Švece Součková na kameru smlouvu obhajuje a potvrzuje její pravost, a to včetně sumy 170 milionů korun. "Je to zásadní důkaz, který potvrzuje autenticitu smlouvy," zdůraznil žalobce.

Součková totiž při hlavním líčení tvrdí, že smlouvu s takovou sumou nikdy nepodepsala. Proces bude pokračovat 21. září.

Zakázka bez konkurzu
Součková podle obžaloby pověřila Nováčka zastupováním státu bez výběrového řízení, což je údajně v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Za to, že exministryně zadala veřejnou zakázku bez výběrového řízení, dostalo předloni ministerstvo pokutu 60 tisíc korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Žalobce klade Součkové za vinu i to, že Nováčka pověřila zastupováním státu v září 2003 přesto, že ze zákona byla údajně povinna předat případ k 1. červenci 2003 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Případ Diag Human úřadu předal předloni v dubnu tehdejší ministr Jozef Kubinyi.

Tři ministři před soudem
Součková je druhým členem polistopadových vlád, který stanul před trestním senátem. Prvním byl sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda, který si od loňska odpykává ve vězení pětiletý trest za vytunelování mělnické firmy Liberta. - více zde

Třetím v pořadí je někdejší unionistický ministr informatiky Vladimír Mlynář, který stojí u soudu kvůli založení společnosti Testcom servis. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz