Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouvání se stařešiny i radikály, tak vypadá pomoc hladovým v Somálsku

  15:43aktualizováno  15:43
Somálsko potřebuje zoufale pomoc, jinak zemřou miliony lidí. Jenže dostat ji k hladovějícím často není snadné. Část území kontroluje hnutí al-Šabáb, jenž v cizích organizacích vidí nepřítele. Ty se zase bojí o bezpečí svých pracovníků a řeší dilema - jednat s ozbrojenci? Bez jejich souhlasu tam ale pomáhat nemohou.

Somálci, kteří opustili své domovy kvůli hladu a suchu, dorazili do Mogadišu (21. července 2011) | foto: Profimedia.cz

Sucho a hlad zabil v Somálsku už desetitisíce lidí. A pokud rychle nepřijde ze světa pomoc, pomřou miliony, varuje OSN. Situace je tak zlá, že organizace už vyhlásila ve dvou oblastech země hladomor. Jenže právě v nich komplikuje přísun potravin, vody či léků bezpečnostní situace.

Oblast Bakool a Lower Shabelle totiž ovládá radikální hnutí al-Šabáb, které už léta usiluje o vytvoření islámského státu. A to se dívá na západní humanitární organizace jako na křižáky či špiony. Ozbrojenci mnoho z nich proto před dvěma roky z jihu země vykázali nebo jejich činnost svázali striktními pravidly.

Silně podvyživený tříletý Abdihakin Omar v nemocnici Benadir v Mogadišu (21.
Somálský radikál hnutí al-Šabáb při tréninku v oblasti Lower Shabelle (17.

Několik humanitárních pracovníků dokonce unesli nebo zabili a běžně zabírali humanitární dodávky či vybírali poplatky, připomněl server Voice of America s tím, že spousta zahraničních dárců proto pomoc stáhla nebo zůstaly v jiných oblastech Somálska. Učinily tak třeba i USA, které považují al-Šabáb s jeho vazbami na al-Káidu za obyčejné teroristy.

Nyní všichni přemýšlejí, jak se dostat zpět a zachránit co nejvíce lidí. Smrt je tam na každém kroku a bez pomoci se situace nezlepší. Jak to ale udělat, aby tam byli jejich zaměstnanci v bezpečí? Vyjednávat proto s ozbrojenci? Bez souhlasu al-Šabábu je nemožné v oblasti fungovat.

Pomoc

Česká republika dala na pomoc hladovějícím obyvatelům Afrického rohu pět milionů korun, uvedlo ministerstvo zahraničí s tím, že peníze půjdou přes OSN.

Češi mohou přispět na pomoc obětem sucha v Africkém rohu i zasláním peněz na účet Charity ČR, která vyhlásila sbírku na pomoc Somálsku a Etiopii (55 66 00 22 / 0800, variabilní symbol pro Etiopii je 146 a pro Somálsko 103).

Peníze shromažďuje i Člověk v tísni, organizaci lze posílat peníze na sbírkové konto - 70697069/0300 nebo pomocí textové zprávy DMS SOS SOMALSKO na číslo 87777 (v hodnotě 30 Kč).

UNICEF vyhlásil sbírku na pomoc dětem strádajícím v zemích Afrického rohu (Somálsko, Keňa, Etiopie, Džibutsko)
Přispět je možné na účet 11771177/0300, v. s. 800 nebo pomocí SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777 (cena je 30 Kč).

Sbírku vyhlásila i ADRA. Příspěvky lze zasílat na konto 40284028/0300 variabilní symbol 392 nebo přes DMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777 (cena DMS je 30 Kč).

V Somálsku působí dlouhodobě i Lékaři bez hranic, kteří tam poskytují zdravotní i humanitární péči. Organizace má jeden společný účet pro všechny své aktivity ve světě (2101050700/2700, variabilní symbol je 99).

Své o tom ví třeba UNICEF, který tam působí nepřerušeně už od roku 1972. Nedávno se mu povedlo dopravit letecky pět tun jídla, léků a přípravků na čištění vody do jedné z nejpostiženějších oblastí - do Lower Shabelle. Bez povolení al-Šabábu by to nešlo.

"Ano, vedli jsme dialog s místními autoritami a samozřejmě mezi nimi byli členové al-Šabábu. Ale důležité je, že jsme uspěli a dostali jsme tam pomoc. Naši zaměstnanci mohli jít na letiště, zajistit materiál pro lidi, kteří ho potřebují," vysvětlila Shantha Bloemenová z Dětského fondu OSN.

Podobně nahlíží na problém i humanitární organizace ADRA, která také působí na jihu Somálska dlouhodobě. "Samozřejmě, že pracovníci přichází do kontaktu s hnutím al-Šabáb, a i s ním musí komunikovat. Ale to jen do té míry, aby mohli pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují. Nic víc," řekla iDNES.cz mluvčí české pobočky organizace Martina Šmídtová.

Zmírňuje přístup al-Šabáb?

Do Afrického rohu nyní vysílají pomoc snad všechny humanitární organizace světa, vzhledem k nepřátelskému postoji vzbouřenců ovšem žádají záruky bezpečnosti a toho, že pomoc nebude zneužita radikály. Stejně jako USA, které chtějí do oblastí ovládaných al-Šabábem poslat pomoc v hodnotě 28 milionů dolarů.

Al-Šabáb mezitím vydal několik rozporuplných prohlášení. Nejprve (minulý týden) zrušil dva roky starý zákaz přístupu humanitárních organizací do oblasti, v pátek ale otočil, alespoň ústy svého mluvčího. "Skupiny dříve zakázané nejsou vítány v oblastech, které jsou pod naší kontrolou," prohlásil a dodal, že v zemi sice panuje sucho, ale není v ní hladomor. Prohlášení OSN označil za propagandu.

Jiný představitel vzbouřenců, který si nepřál zveřejnit své jméno, ale ve středu naopak postoj OSN přivítal. "Označení situace za hladomor v těchto regionech Somálska vítáme a rádi bychom, aby se k obyvatelům dostala pomoc," citovala ho agentura AFP.

O mírnějším přístupu radikálů hovoří i Samuel Muthamia, který pracuje pro křesťanskou organizaci ADRA v nejvíce postižených oblastech na jihu Somálska. "Od začátku krize al-Šabáb změnil přístup, nebere už 'poplatky' ani nezabírá věci," řekl iDNES.cz somálský humanitární pracovník, podle něhož musí být jeho kolegové v terénu hlavně neutrální.

Bezpečí zaručuje požehnání stařešinů

Pak mohou v oblasti fungovat. "Pracují s vedením místních komunit a se stařešiny vesnic, čímž zaručí požehnání pro naše projekty a ADRA pak může volně působit v těchto vesnicích," přiblížil práci humanitárních pracovníků Samuel Muthamia.

Zároveň podotkl, že světové humanitární organizace jsou kvůli al-Šabábu velmi opatrné. "Pomoc přichází, ale není to dost. Humanitární agentury jsou kvůli al-Šabábu opatrné. Bojí se, že znovu začnou zabavovat věci," sdělil serveru iDNES.cz.

OSN v reakci na páteční prohlášení mluvčího ozbrojenců uvedla, že se bude i nadále snažit pomáhat v oblastech, kde to bude možné. Nutno podotknout, že sucho a hlad netrápí pouze jih Somálska, ale tvrdě zasáhly velkou část Afrického rohu včetně Etiopie, Keni, ugandy či Džibutska. Celkem postihlo 12 milionů lidí.

Vyhladovělá Somálka s dítětem leží před nemocní Benadir v Mogadišu (22.
Somálští radikálové z al-Šabábu při tréninku v oblasti Lower Shabelle (17.

Statisíce lidí - hlavně tedy Somálců - se daly do pohybu a hledají pomoc v okolních zemích i metropoli Mogadišu. Hladoví a žízniví často putují stovky kilometrů v nesmírně vysokých teplotách a mnozí z nich do uprchlických táborů ani nedojdou. Další podél cest musí zanechat své malé děti.

Na kritické situaci v Somálsku se velkou měrou podepsal fakt, že země je od roku 1991, kdy byl svržen diktátor Mohamed Siad Barre, v chaosu. Celé území je roztříštěné a často ho kontrolují radikální organizace. Centrální vláda má s bídou kontrolu nad několika čtvrtěmi v metropoli Mogadišu. Například al-Šabáb je obviňován za přispění k hladomoru v oblastech Bakool a Lower Shabelle.

INFOGRAFIKA - Sucho a hlad na východě Afriky
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Najdete na iDNES.cz