Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouva s Vatikánem neprošla

  0:01aktualizováno  0:01
Česko zůstává jedinou postkomunistickou zemí bez mezinárodní dohody s Vatikánem. Poslanci totiž návrh této smlouvy, která přiznávala katolické církvi autonomní postavení vůči státu, smetli ze stolu. Smlouva například garantovala rovnoprávné postavení civilního a církevního sňatku.

Zahradil: Je to zbytečnost
Dokument, který se složitě vyjednával dva roky, v podstatě potvrzoval současný právní vztah církve a státu zakotvený v českém právním řádu. Pro církev je však důležité to, aby její práva garantovala ještě mezinárodní smlouva.

Pro zamítnutí bylo 110 ze 177 přítomných poslanců. Proti smlouvě se postavili poslanci KSČM, většina ODS a řada sociálních demokratů. Ministři ČSSD se pak většinou včetně premiéra Vladimíra Špidly zdrželi hlasování.

"Mně připadá taková smlouva jako zcela zbytečná, protože vztahy státu a církve už dostatečně ošetřují naše vnitřní zákony. Pak jsou tam některé právní nedostatky, které se týkají například výuky ve školách," říká místopředseda ODS Jan Zahradil.

Navíc se mu nelíbilo to, že předkladatel smlouvy ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) dal smlouvu ke schválení, aniž ji předem v parlamentu projednal. "Dostal několik signálů, že pro smlouvu není dostatečná podpora, a přesto ji vabank předložil ke schválení," dodal.

Svoboda tuto kritiku odmítá, naopak se domnívá, že tento krok parlamentu poškodí mezinárodní pověst země. "Bída s ubohostí kráčela sněmovnou," uvedl Svoboda.

Platí, nebo neplatí?
Zástupci České biskupské konference se nechtěli k výsledku hlasování vyjadřovat s tím, že se musí nejprve poradit s apoštolským nunciem, který v České republice Vatikán zastupuje. "Situace je nejasná. Smlouva sice neprošla parlamentem, ale vláda ji schválila," řekl mluvčí biskupské konference Daniel Herman.

Smlouva garantovala církvím autonomní působení v oblastech pro ni tradičních: zdravotnictví, armádě, charitativní oblasti či vězeňství. Zcela nevyřešena však i v tomto návrhu zůstala otázka restitucí a s tím spojený systém financování církví.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz