Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pak stiskla spoušť

  11:08aktualizováno  11:08
Je v pořádku zabít lupiče, když vleze do dveří? Takovou otázku položila operátorce na tísňové lince Sarah Dawn McKinleyová z Oklahomy, když se do jejího domu dobývali dva muži. Udělejte cokoliv, abyste se ochránila, uslyšela. Stiskla spoušť a násilníka zabila. Prokuratura ji z ničeho neobviní, protože se bránila.

Sarah Dawn McKinleyová se svým tříměsíčním synem | foto: CNN

Osmnáctiletá Sarah Dawn McKinleyová z města Blanchard v Oklahomě prožívá mimořádně těžké období. Na Štědrý den jí zemřel na rakovinu manžel a mladá Američanka zůstala sama s tříměsíčním dítětem. S miminkem byla sama i na Silvestra, když se do jejího domu začali dobývat dva muži.

Tloukli přitom do dveří. McKinleyová před ně přisunula gauč, syna odnesla do ložnice, kde mu dala napít z kojenecké lahve mléko, a pak zavolala na tísňovou linku 911. Operátorky se zeptala, zda je povoleno střelit zloděje, který se dobývá do jejího domu.

"Mám v rukou dvě zbraně. Je to OK střelit ho, když vleze do dveří?" zeptala se. "Musíte udělat cokoliv, abyste se ochránila. Nemůžu vám říct, že to můžete udělat, ale dělejte to, co musíte, abyste ochránila vaše dítě," poradila jí klidným hlasem operátorka Diane Grahamová.

Zabití lupiče nelituje

Když pak jeden lupič vyrazil dveře, McKinleyová vystřelila. Drama je zachycené na audionahrávce, protože žena v době střelby znovu telefonovala na 911. Policie čtyřiadvacetiletého Justina Shanea Martina později našla mrtvého mezi dveřmi a gaučem. V levé ruce ještě třímal lovecký nůž.

"Když vyrazil dveře, uviděla jsem, jak se něco mihlo v jeho ruce. Nejdříve jsem myslela, že to byla pistole, ale byl to nůž," popsala dramatické okamžiky matka a čerstvá vdova televizi HLN. Televizi CNN pak řekla: "Musíte si vybrat - vy, nebo on. Zvolila jsem svého syna." Když se jí moderátor pořadu Dr. Drew zeptal, zda zastřelení Martina lituje, odpověděla, že ne. "Mohli jsme být ve zcela jiné situaci, kdybych to neudělala," vysvětlila.

I když ani jednoho z násilníků údajně nezná, je přesvědčena, že do jejího domu nepřišli jenom loupit, jak se domnívá policie. Vyšetřovatelé si myslí, že si dvojice mohla brousit zuby na léky, které bral před smrtí manžel McKinleyové. Policisté ale žádné nenašli. McKinleyová je přesvědčena, že muži šli po ní.

Z vraždy je obviněn druhý lupič

Místní prokurátor James Walters mezitím televizi CNN řekl, že proti mladé ženě nevznese žádná obvinění, jednala totiž v sebeobraně. "Člověk má právo se chránit, stejně jako svou rodinu a majetek," vysvětlil Walters s tím, že operátorka podle něj mladé ženě poradila správně.

Z takzvané "vraždy prvního stupně kvůli trestnému činu" obvinil komplice mrtvého násilníka, devětadvacetiletého Dustina Louise Stewarta. I když to nebyl on, kdo stiskl spoušť. Muž utekl, když zaslechl střelbu, policie ho ale zadržela a umístila do vazby.

Před soudem by měl stanout už ve čtvrtek. Obvinit ho z vraždy umožňuje specifické americké právo, vysvětlila CNN s tím, že když někdo zemře během některých zločinů, jako je například vloupání, pachatelé toho trestného činu (vloupání) mohou být za smrt člověka zodpovědní.

Blanchard

Blanchard



Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz