Smíchovská radnice: již 16 exekucí

P r a h a - Smíchovská radnice si na své konto připsala v pořadí už šestnáctou letošní exekuci. Tentokrát vystěhovávala nájemníka Milana Kurdějovského ze třetího patra domu v ulici Pod Brentovou 14. Neplatič úřadu na nájemném dlužil 59 tisíc korun. "Celková dlužná částka se spolu s poplatky z prodlení a náklady na soudní řízení a stěhování vyšplhala až na 185 tisíc korun," uvedl tiskový mluvčí smíchovské radnice Vít Drbal. Nájemník se exekuce nezúčastnil, na tři měsíce má však nárok na náhradní přístřeší.

Neplatiči po sobě zanechávají zkázu
Až návštěvy exekutorů v bytech neplatičů často prozradí, v jak otřesných podmínkách jsou dnes někteří lidé schopni žít.
Byty neplatičů se totiž ve většině případů spíše podobají chlévům. Hromady odpadků, neumyté nádobí, rozbitý nábytek, výjimkou nejsou ani výkoly či moč.
Zástupci radnic i stěhovacích firem říkají, že byty jsou při vystěhovávání zdevastované až ve dvou třetinách případů. Například ze čtyřiceti exekucí, které za tři roky provedla radnice třináctého obvodu, bylo zaneřáděných bytů víc než pětadvacet.
Podobnou statistiku potvrzuje i Vít Drbal, mluvčí Prahy 5. "Třetina bytů je vyložený humus, druhá třetina domácností je těžce zanedbaná," upozorňuje.
Vedle zanedbaných domácností, kdy si nájemce z bytu udělá jakési skladiště nepotřebných předmětů, jsou exekutoři svědky i případů, kdy se dovnitř odváží vstoupit jen s rouškami na obličejích. To se například stalo v bytě v Trávničkově ulici na Praze 13.
"Do půl pasu jsme se prodírali odpadky. A to přitom v bytě žila šestatřicetiletá žena s tříletou dcerou. Vůbec nás nenapadlo, že mohly v něčem takovém žít, žena přicházela na úřad vždy upravená, načesaná, byla dokonce zběhlá v právních záležitostech," poznamenává Petr Krajánek, mluvčí Prahy 13.
Další extrémní případ nedávno zažili i pracovníci ze správy bytových objektů v Modřanech.
V bytě v Daškově ulici na ně čekaly hory odpadků, v obyvacím pokoji až do výše oken. Pod nánosem smetí doslova zmizela sedací souprava. Půl metrová kupa cigaretových nedopalků vytvořila na stole jakousý hřeben střechy táhnoucí se po jeho celé délce. Zápach doslova dusil. Mezi odhozenými krabicemi, v kterých zbyly zplesnivělé zbytky mléka a vína a kuřecími kostmi, se pohybovali šváby, brouci a mušky.
"Nejvíc mě dorazilo, když jsme našli vanu plnou použitých toaletních papírů, na nichž trůnila pánev," sdělila Václava Kasandová, provozní technička firmy. Ředitel Milan Volf popsal byt jednoduše: "Vypadalo to tam, jako kdyby vás v létě zavřeli do kontejneru."
Kasandová se domnívá, že nájemci, žena ve středních letech a její třicetiletý syn, museli v tomto strašném nepořádku žít delší dobu.
"Zhruba před pěti lety, když se v domě měnily stoupačky, se do bytu dostali řemeslníci. Řekli nám, že si na kuráž museli koupit láhev rumu," vzpomíná Kasandová.
Udivilo ji, když nájemnice těsně před exekucí byt beze slova opustila oblečená do bílého kožichu.
Zkušenosti se zašpiněnými, páchnoucími byty má i Petr Jedlička, šéf stěhovací firmy, která vyklízí byty na Praze 5 a 13.
"Vyklízíme skutečně brlohy. Často musíme používat respirátory, abychom se uvnitř kvůli zápachu nezalkli. Nejde jen o odpadky, ale občas je byt pomočený a povalují se tam výkaly," uvádí.
Uvést byty do původního stavu stojí obce ročně miliony korun. Za jeden takto zdevastovaný byt musí platit od deseti do sta tisíc korun. Byt po nájemnici v Trávničkově ulici bude stát radnicvi určitě víc než padesát tisíc. "Musíme tam provést deratizaci, desinfekci, byt odbreberkovat. Řemeslníci ho budou muset také zřejmě vyštukovat a plesnivé zdi nově vyzdít," potvrdil Krajánek.
Samotná exekuce po bezvýsledném zvonění a klepání na dveře začala odvrtáním zámku. V bytě bylo teplo od plynového sporáku, rozestlaný gauč  a pár kusů nábytku, který stěhovací firma vyklidila do soudního skladu.  Do igelitových pytlů a krabic pak putovalo i špinavé ložní přádlo, pár kusů bot, nějaké oblečení a drobnosti z kuchyně.

„MIlan Kurdějovský dostal na tři měsíce přiděleno přístřeší,“ uvedl Drbal

Uvolněný byt bude zřejmě nabídnut zájemcům v rámci nově schválených pravidel, která se týkají právě obsazování bytů, na kterých vázne dlužné nájemné. Za dvojnásobek regulovaného nájemného (cca 65 korun/m2/měsíc) a uhrazení dluhu spolu s rekonstrukcí bytu na vlastní náklad v tomto konkrétním případě může zájemce získat byt v domě, který bude zanedlouho privatizován.


Neplatiči nájemného dluží Praze 5 přes 31,5 milionu korun. "K datu 31. 12. 2000 to bylo za byty 17,6 milionu a za nebytové prostory pak 13,9 milionu korun. Za rok tak i přes opatření radnice narostly dluhy 26 procent,“ řekl radní Ondřej Gál (ODS), který má na Praze 5 na starosti bytovou problematiku a exekucí se pravidelně zúčastňuje.

„Do konce roku jich očekávám ještě minimálně tři desítky," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video