Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smíchov: změny k nepoznání

  8:44aktualizováno  8:44
Smíchov - Janáčkovo nábřeží a jeho nejbližší okolí by se mělo v budoucnu stát dobrou adresou skýtající atraktivní bydlení a rekreační plochy pro Pražany. Jižní část Smíchova, který byl v minulosti zejména územím průmyslových fabrik, má získat po roce 2010 zcela novou podobu a funkci. K urbanistickým záměrům patří například propojení Smíchova s Radlicemi novou městskou zástavbou. Nové náměstí vznikne v blízkosti Ženských domů v severní části Smíchovského nádraží, kde je v současnosti staveniště tunelu Mrázovka.

Smíchovská radnice je přesvědčena, že zejména území u řeky skýtá dosud netušené možnosti. "Chceme využít interakce Vltavy, pěkného bydlení a odpočinkových zón," řekl vedoucí odboru územního rozvoje páté městské části Stanislav Langhammer. Největším problémem je ale dopravní zatížení Strakonické ulice. "Jestli se to nevyřeší, například schováním dopravy pod zem, těžko tuto vizi zrealizujeme,"dodal.

Jižní část Smíchova, kdysi průmyslového předměstí Prahy, je nyní v zanedbaném stavu. Je to v podstatě opuštěné území. Urbanisté ale předpokládají, že prostor mezi ulicemi Strakonická a Nádražní, vymezený Smíchovským nádražím a lihovarem na Zlíchově, je vhodný k přestavbě.

" Měla by zde vzniknout směsice obchodů, administrativy, parků a bydlení ve vztahu na Císařskou louku, která je rekreačním zázemím toho území," sdělila mluvčí České komory architektů Markéta Kohoutová. Komora se nedávno podílela na pořádání architektonické soutěže EuropanCZ, která řešila možnosti právě tohoto prostoru. Mezinárodní porota soutěže, která je určena mladým evropským architektům do čtyřiceti let, posuzovala dvaatřicet soutěžních návrhů řešících smíchovské území.

"Pokud se město rozhodne, že jižní Smíchov přestaví podle vítězného návrhu, čeká ho spousta složitých jednání. Mnoho částí této oblasti je totiž v soukromém vlastnictví," dodala Kohoutová. Nezávisle na architektonické soutěži vzniká i urbanistická studie Smíchov-jih. Zcela samostatnou kapitolou je stavební záměr společnosti Zlatý lihovar, která je majitelem velké části pozemků.

Zchátralé budovy bývalého smíchovského lihovaru se mají podle představ společnosti přeměnit v průběhu tří až čtyř let na víceúčelový areál. Společnost Zlatý lihovar zamýšlí v těchto místech postavit obchodní a zábavní středisko se sportovně rekreačními aktivitami, administrativní a kancelářské prostory, hotel s kongresovým centrem s kapacitou tři sta lůžek, bytové domy, restauraci a další služby a prodejny na ploše okolo šedesáti tisíc metrů čtverečních.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

ANO bez plánu B, brankářovy slzy a požár zábavního parku

Richard Brabec /ANO/ - Otázky VM (Česká televize)

Sledujte zprávy na iDNES.tv. Hnutí ANO nepřipravuje plán B pro případ, že by referendum ČSSD o vstupu do společné vlády...

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Najdete na iDNES.cz