Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tykadlový řidič Smetana dostal podmínku za vyhýbání se vězení

  15:45aktualizováno  15:45
Tykadlovému řidiči Romanu Smetanovi uložil olomoucký okresní soud podmínku za vyhýbání se vězení, kam měl nastoupit poté, co si odmítl odpracovat pomalování předvolebních plakátů politiků. Žalobce ale s rozhodnutím soudu nesouhlasí. Uložený trest považuje za příliš mírný.

"Tykadlový řidič" Roman Smetana | foto:  Dan Materna, MAFRA

Trest byl Smetanovi uložen trestním příkazem bez nařízení hlavního líčení. Soudu se Smetana stejně zřejmě nevyhne, protože žalobce považuje podmínku za příliš mírnou.

"Obdrželi jsme trestní příkaz, kdy byl panu Smetanovi uložen podmíněný trest odnětí svobody. My s tím ale nebudeme souhlasit, dnes si podáváme odpor a věc půjde s největší pravděpodobností do hlavního líčení. Trest považujeme za mírný," řekl státní zástupce olomouckého státního zastupitelství Jaroslav Kouřil.

Žalobce odmítl sdělit, zda bude požadovat přísnější podmíněný trest, nebo zda bude žádat trest nepodmíněný. "To si nechám až na hlavní líčení," uvedl. Soudce, který trestní příkaz vydal, se nepodařilo zastihnout.

Smetanu zadrželi v Praze

Smetana se vězení vyhýbal dvakrát. Tento případ se týká jara letošního roku. Smetana měl nastoupit do vězení na konci března, policii se vydal sám asi po měsíci během odborářské demonstrace v Praze. Státní zástupce na něj v této souvislosti podal obžalobu kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu hrozí až tři roky vězení.

Brány věznice poté opustil předčasně 24. května kvůli stížnosti ministra spravedlnosti pro porušení zákona. Nejvyšší soud však stížnost zamítl. Za mříže, kde si měl odpykat zbývajících 67 dní, se měl vrátit 8. října, což neučinil. Policie jej nakonec zadržela o týden později v Praze.

Za toto jednání mu hrozí další potrestání. "Teoretická možnost je, že by se to spojilo do jednoho společného řízení, ale spíše se domnívám, že se to bude projednávat samostatně," doplnil státní zástupce.

Odmítl vykonat obecně prospěšné práce

Smetana vyhýbání se vězení odůvodňoval tím, že je podle něj nesmyslné, aby vůbec nějaký trest dostal. Tvrdí, že volební inzerce je jen komunikací politiků s voliči. A on s nimi prý jako volič touto cestou komunikoval.

Trest si má Smetana odpykat proto, že odmítl vykonat obecně prospěšné práce, které mu společně s náhradou škody za poničení plakátů soudkyně uložila. Smetana se hájil tím, že pomalováním politických reklam chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz.

Případem se zabýval kromě Nejvyššího soudu i prezident, jemuž Smetanovi příznivci podali žádost o milost. Prezident jim nevyhověl. Smetana původně zvažoval, že podá kvůli svému případu stížnost i k Ústavnímu soudu. Nakonec to neudělá. Po internetu vzkázal, že je malá šance na úspěch a hrozilo by smetení ze stolu kvůli nevyužití všech opravných prostředků.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Anglii jsme nikoho netýrali ani nezamykali, hájí se šéf úklidové firmy

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Z Velké Británie až před Krajský soud v Hradci Králové putovala dvojice Roman Fedák a Ladislav Feko, které obžaloba...

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

Muž v opilosti napadl a zardousil starou matku, odsedí si 11 let

Milan Šafránek podle soudu napadl a zardousil matku, odsedí si 11 let....

Za vraždu své čtyřiaosmdesátileté matky v domku v malé obci u Slaného si jednapadesátiletý Milan Šafránek odpyká 11 let...

Najdete na iDNES.cz