Ilustrační fotografie - Pacient, infúze, nemocný, nemocnice, lékař

Ilustrační fotografie - Pacient, infúze, nemocný, nemocnice, lékař | foto: Profimedia.cz

Směrnice EU zhorší nedostatek lékařů, už teď jich v Česku chybí stovky

  • 542
České zdravotnictví má na krku i jiný problém než protesty lékařů a jejich hrozby výpovědí. Evropská unie do dvou let začne vymáhat směrnici, která omezuje množství přesčasů. Bude platit i pro lékaře. Už nebudou moci sloužit tolik hodin jako dosud a nemocnice jich budou potřebovat víc. Jenže už teď jich chybí stovky.

Odhady nemocnic hovoří o sedmi stovkách chybějících lékařů. Evropská směrnice by tento stav mohla ještě zhoršit. Určuje maximální počet přesčasů, a lékaři pracující v nemocnicích se do limitu rozhodně nevejdou.

"Kvůli těmto limitům pak dojdou doktoři, nemocnice už nebudou mít koho vypsat na služby," říká europoslanec Milan Cabrnoch (ODS). Zatím platí výjimka, v roce 2012 však vyprší.

ČEŠTÍ LÉKAŘI

V České republice je celkem asi 45 tisíc lékařů, jejich průměrný plat činí zhruba 45 až 50 tisíc korun. Průměrná mzda v druhém čtvrtletí letošního roku činila podle Českého statistického úřadu 23 513 korun.

Personální krizi by mohly prohloubit také protesty lékařů. Jejich odborová organizace je před několika měsíci vyzvala, aby začali podávat hromadné výpovědi. Vadí jí současné ohodnocení lékařů. Podle odborářů je nízké, proto chtějí 70 tisíc pro plně kvalifikovaného doktora a 35 tisíc pro začínajícího. Mají spočítáno, že by zvýšení jejich platů přišlo na tři miliardy korun.

Tento týden začala v rámci kampaně s názvem "Děkujeme, odcházíme" nemocnice objíždět speciální sanitka, která k tomu lékaře vyzývá. Lékařský odborový klub si kvůli kampani dokonce najal mediální agenturu. A odchod podle klubu chystá na tři tisíce lékařů. (více o protestu čtěte tady)

Podle ministerstva zdravotnictví existují možnosti, jak řešit budoucí personální krizi v nemocnicích. Třeba tím, že se sníží počet akutních lůžek - některá oddělení budou mít lůžka společná a bude stačit méně personálu. Slučovat by se do budoucna mohla i některá oddělení, v některých případech dokonce nemocnice.

Ministerstvo zdravotnictví namítá, že Česko netrpí oproti jiným státům výrazným nedostatkem doktorů, jen jejich sílu neumí tak dobře využít.

123 tisíc pro lékaře v Německu

Německo problémy s nedostatkem lékařů už začalo řešit: shání deset tisíc doktorů a oslovuje i ty české. Potvrzuje to inzerát z českého odborného časopisu, který si nechala v češtině i němčině otisknout klinika v saském Glauchau. Shání anesteziologa, chirurga, gynekologa, neurochirurga a specialistu na vnitřní lékařství. Nástupní plat pro lékaře-specialistu je 4 930 eur (přibližně 123 tisíc korun).

"Německo to řeší tak, že nabízí místa i českým lékařům. U nás je to opačně, stát doktory vyhání," říká předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Naráží na to, že lékaři jsou hrubě nespokojení s platy a vyhrožují odchodem do zahraničí.

"Německo shání deset tisíc doktorů, proto bych bral protest vážně," říká ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

"Byl jsem v Dánsku, stáli tam o naše doktory tak, že jim chtěli zaplatit intenzivní kurz jazyka," říká chirurg Miloš Voleman. Potvrzuje tak, že o české lékaře je v cizině zájem a není pravda, že k nám zase míří doktoři z Východu. I oni jdou raději do Německa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video