Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slzy a bolest. Otec syna, který zabil svou sestru, stěží hledá slova

  20:58aktualizováno  20:58
Mluví potichu. V hlase poznáte bolest, která ho tíží. V červenci v Krnově jeho nyní šestnáctiletý syn ubodal svou sestru. Teď se otec rozhodl o tragédii promluvit. "Děti se milovaly. Nikdo z nás tomu nerozumí," říká.

Mladík, který ubodal v Krnově svou sestru, u ostravského okresního soudu. (28. července 2011) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na stůl vykládá snad desítku fotoalb. Uvnitř jsou fotky jeho rodiny. Jsou plné smíchu. Je znát, že rodina byla šťastná. "Na té skluzavce vydrželi Martin s Denčou řádit snad půl dne," ukazuje na jednu z fotek sedmatřicetiletý otec dvou dětí. Při vzpomínce se lehce pousměje. Je to jeden z mála okamžiků, kdy se na jeho tváři objeví úsměv.

Jinak mluví potichu, do očí se mu často derou slzy.

Letos 25. července jeho tehdy patnáctiletý syn ubodal svou o pět let mladší sestru. Stalo se to po poledni. Syn přišel z brigády domů. V bytě byla jeho sestra. Sousedé v jednu chvíli uslyšeli obrovský křik - a pak ticho. O pár okamžiků později hoch vyběhl na chodbu a křičel, že našel něco strašného.

V bytě leželo bezvládné tělo jeho sestry Denisy. Záchranáři se jí snažili pomoci. Marně... "Volal mi můj otec, ať přijedu domů, že se stalo neštěstí. U domu už stály sanitky. Když jsem chtěl jít do bytu, dva policajti mi v tom zabránili. Vzápětí zevnitř vyšli čtyři záchranáři. Hlavy dole. Byli bez Denči. Kdyby byla šance, že přežije, vezli by ji na lehátku ven. To už..."

Kriminalisté v Krnově vyšetřují smrt jedenáctileté dívky. (25. 7. 2011)
Plyšák a svíčky na okně pokoje ubodané jedenáctileté dívenky
Policisté vyšetřují smrt jedenáctileté dívenky v Krnově.

Muž nemůže dál mluvit. Ta hrůza je pro něj ještě moc živá. Jeho syn seděl ve chvílích, kdy v bytě byli záchranáři, na schodech s matkou. Ta byla s dětmi deset let - až do loňska - v domácnosti. "Manželka ho držela, on brečel. Snad dvě hodiny. Pak dostal injekci na uklidnění," říká mladíkův otec.

S MF DNES se rozhodl mluvit hlavně proto, že chce uvést na pravou míru některá podle něj nepravdivá tvrzení, která se po tragédii objevila v médiích. Za smyšlenku označuje třeba názor, že jeho syn vraždil proto, že ho sestra zahlédla, jak bere v bytě rodičům peníze.

Martin na sestru nežárlil. Ani nekradl peníze

 "To je absurdní. S manželkou jsme byli v práci. Peněženky jsme měli u sebe. Navíc jsem později zjistil, že v ten den měl u sebe dost vlastních peněz," říká muž a dodává: "Kdykoli syn potřeboval peníze, dostal je."

Syn se podle otce chováním nijak nelišil od vrstevníků. "Nikdy jsme neupřednostňovali ani jednoho ze sourozenců," vyvrací otec další z domnělých motivů, který se v souvislosti s tragédií objevil - synovu možnou žárlivost na sestru.

Hrob na krnovském hřbitově, kde je pochována zavražděná jedenáctiletá dívka,
Na pohřeb zavražděné dívky z Krnova přišly stovky lidí
Hrob na krnovském hřbitově, kde je pochována zavražděná jedenáctiletá dívka,

 A zpochybňuje i tvrzení zástupců střední školy, z níž byl Martin letos v červnu vyloučen kvůli prohřeškům v chování. "Nikdo ze školy nám neřekl, že jsou se synem nějaké potíže. A nikdo nám neřekl, ať s ním jdeme k psychologovi, jak to uvedli zástupci školy v médiích."

Otec také připomíná, že loni syna v Krnově surově zbil násilník. Zlomil mu čelist. Důvod? Podle otce syn půjčil peníze kamarádovi, ten ale místo vrácení na Martina poslal silnějšího kluka, který ho zbil.

Proč syn zabil Denisku? Řekl, že si to vůbec nepamatuje

Když se otec ptal syna, proč zabil svou sestru, uslyšel: "Vůbec si to nepamatuju." Otec věří, že znalci rozklíčují motivy, které jeho syna k hrůznému činu vedly. Ví také, že se syn jednou vrátí do života. Dcera ale už nikdy.

Syna ve vazbě od 28. července navštívil zatím jen dvakrát. "Nechci za ním jezdit příliš často, aby si na to nezvykl. Kdyby ho odsoudili a on musel do vězení třeba na druhý konec republiky, těžce by snášel, že ho můžeme navštěvovat jen málokdy," vysvětluje.

K případu se ale musí vyjádřit znalci, mimo jiné z oboru psychiatrie. "Budou se zabývat otázkou příčetnosti pachatele," říká státní zástupce Vít Legerský. Až na základě posudků znalců se rozhodne, zda mladík bude souzen, či ne. Za vraždu mu hrozí až deset let vězení.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Požár hotelu v Praze policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

Policie vyčíslila škodu, kterou způsobil sobotní požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Případ...

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

Chlapec vypadl z lanovky v osmimetrové výšce. Zraněný díky sněhu není

Lanovka na šumavském Zadově.

Sedmiletý chlapec v neděli odpoledne vyklouzl ze sedačkové lanovky Kobyla v Zadově na Prachaticku. V osmimetrové výšce...

Najdete na iDNES.cz