Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Makedonská policie nasadila slzný plyn, migranty nechce pustit z Řecka

  9:47aktualizováno  17:28
Hranice mezi Makedonií a Řeckem zavalily tisíce migrantů, kteří se chtějí dostat do Evropy. Makedonská policie proti nim v pátek nasadila slzný plyn. V Makedonii platí od čtvrtka mimořádný stav, úřady plánují i nasazení armády. Úřady večer oznámily, že běžence budou na své území s ohledem na transportní a zdravotnické kapacity pouštět po částech.

„Umožňujeme vstup takovému počtu, který odpovídá našim dopravním kapacitám či naší schopnosti se o ně řádně postarat a poskytnou jim lékařskou péči,“ prohlásil podle agentury Reuters mluvčí ministerstva vnitra Ivo Kotevski.

Situace na hranicích se vyhrotila v pátek dopoledne. „Pořádkové jednotky odpalovaly granáty se slzným plynem přes ostnatý drát, aby donutily k ústupu rozzuřený dav žádající přístup do Makedonie a dále na sever,“ hlásí z Balkánu reportér agentury Reuters. Několik běženců bylo při střetu s policií zraněno.

EU musí zesílit ochranu hranic

Evropská unie musí zesílit ochranu vnějších hranic, aniž by znovu budovala ty vnitřní, shodli se v pátek na jednání v Linci ministři zahraničí Česka a Rakouska Lubomír Zaorálek a Sebastian Kurz. EU by se podle nich měla vedle Středozemí mnohem více soustředit na západobalkánskou cestu, kterou do střední Evropy přichází nejvíce uprchlíků.

Zdroj ČTK

Noc na pátek migranti strávili na „území nikoho“ mezi řeckou a makedonskou hranicí, kam s výjimkou Červeného kříže nemají přístup humanitární organizace a migranti se nedostanou ani k vodě.

Makedonská vláda ve čtvrtek kvůli přílivu migrantů vyhlásila mimořádný stav v pohraničních oblastech na jihu a severu země. Částečně uzavřela hranice s Řeckem a oznámila, že kromě policie nasadí i vojáky.

„Očekáváme, že zapojení armády přinese očekávané výsledky. Zvýší se bezpečnost našeho obyvatelstva ve dvou příhraničních regionech a bude možné pečlivěji přistupovat k lidem, kteří budou mít zájem požádat o azyl,“ uvedlo ministerstvo vnitra (více se dočtete zde).

Za měsíc prošlo Gevgelijí 39 tisíc lidí

Fotogalerie

Makedonie v posledních týdnech sloužila jako přestupní stanice pro migranty z Blízkého východu. Na železničním nádraží v pohraničním městečku Gevgelija se každý den hromadila tisícovka běženců, kteří připluli z Turecka do Řecka, odkud se přes Makedonii a Srbsko snažili dostat do Maďarska. Tam už je čekala volná cesta schengenským prostorem, jejímž cílem bylo obvykle Německo.

Běženci původně neměli právo využívat makedonskou hromadnou dopravu a vydávali se na nebezpečnou pouť podél kolejí. Řada z nich padla do rukou zločineckých gangů nebo zahynula po střetu s vlakem. Naposledy srazil nákladní vlak v Makedonii migranta v pondělí, podle agentury AP jich letos na železnici zemřelo už 29.

V létě Makedonie přijala svou úlohu tranzitní země a umožnila migrantům legální průjezd do Srbska.

Uprchlická krize

Policejní stanice na gevgelijském nádraží k tomuto účelu vydávala povolení k třídennímu pobytu na území země. Od té doby však cestovatelů začalo rychle přibývat.

„Když jsem tam byl v první polovině července, pohyboval se počet běženců v rozmezí 300 až tisíc osob. Když přišlo tisíc lidí, tak to byl opravdu šílený den. Ale od místních kolegů, kteří distribuují humanitární pomoc, máme z posledních dvou týdnů zprávy, že situace eskaluje. Teď už tam tisíc lidí přichází každý den,“ vylíčil iDNES.cz minulý týden etnolog Michal Pavlásek, který na místě rozváží humanitární pomoc (o jeho zkušenostech čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz