Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slyšel křik a vyfotil zoufalý pár, kterému se v oceánu utopilo dítě

  16:54aktualizováno  16:54
Nezachycuje válku, hladomor, zemětřesení, potopu. Zachycuje jen jedno obyčejné dubnové dopoledne na pláži v americké Kalifornii. Jenže to dopoledne se jednomu mladému páru zhroutil svět. A v tom tkví síla fotografie Johna L. Gaunta "Tragédie u moře". Kompozičně dokonalého snímku, který dokáže zlomit srdce.

Manželé chvíli poté, co jejich devatenáctiměsíční dítě zmizelo ve vlnách Tichého oceánu. (2. dubna 1954) | foto: John Gaunt

Druhého dubna 1954. Město Hermosa Beach nedaleko Los Angeles. John L. Gaunt, mladý fotograf prestižního deníku Los Angeles Times, zrovna lenošil na dvorku svého domu.


Slyšel zvuk mořských vln? Těžko říct. Za všechna ta léta, která u Pacifiku strávil, už jeho hukot možná docela přestal vnímat. Z poklidu ho vyrušil křik sousedů: "Na pláži se něco děje!"

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

Gaunt popadl svůj Rolleiflex a rozběhl se k vlnám. Uviděl ženu a muže, které znal možná od vidění, ale rozhodně ne jménem. Zoufale se drželi jeden druhého, protože... V tu chvíli se jim doopravdy zhroutil svět. Zjistili, že vlny pohltily jejich devatenáctiměsíčního syna. Hrál si na zahradě, ale vydal se k moři a smetla ho vlna.

John Gaunt udělal jen pár rychlých snímků zoufalých mladých rodičů. Jedna z fotografií vyšla druhý den v LA Times, již pod názvem "Tragedy by the Sea" (Tragédie u moře). A o rok později za ni John L. Gaunt dostal Pulitzerovu cenu.

Porota popsala snímek jako "hluboce jímavý". Což zní poněkud bezzubě. Gauntova fotka má ohromnou sílu. Je jednoduše krásná a kompozičně dokonalá, ale - kdo by si ji doma pověsil na zeď?

A podobné pocity prý měl i sám John Gaunt. Když v roce 2007 zemřel (ve věku 83 let), Los Angeles Times v nekrologu citovaly jednu z jeho dcer:

"Přes všechnu pozdější radost z Pulitzerovy ceny pro otce nebylo vůbec jednoduché tu fotografii pořídit," řekla. Ač ty zoufalé rodiče neznal osobně, dokázal s nimi Gaunt cítit. Už jen proto, že byl možná stejně starý jako oni, a doma měl malou dceru.

Kromě "Pulitzera", jedné z nejprestižnějších novinářských cen světa, dostal John L. Gaunt za Tragédii u moře i fotografickou cenu zpravodajské agentury AP.

JOHN L. GAUNT

Americký fotograf se narodil 4. června 1924 ve městě Syracuse ve státě New York. Jeho otec byl burzovní makléř. Když byl John ještě dítě, rodina se přestěhovala do Hermosa Beach v Kalifornii.

Už za studií pracoval Gaunt ve školních časopisech a přispíval fotografiemi do místního listu Daily Breeze.

Za druhé světové války byl pilotem americké armády. Po válce studoval zoologii a po krátkém pokusu o studium medicíny opustil přírodní vědy a vrátil se k fotografování.

Do Los Angeles Times nastoupil v roce 1950 a zůstal tam až do odchodu na penzi v roce 1988. Pulitzerovu cenu za "Tragédii u moře" dostal v roce 1955.

S manželkou Mary Elise, s níž byl od konce 40. let a která zemřela v roce 1996, měli dvě dcery. John L. Gaunt zemřel 26. října 2007 v Kalifornii.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Najdete na iDNES.cz