Nissan GT-R. Takový vůz bytové družstvo koupilo jako služební. Ilustrační snímek

Nissan GT-R. Takový vůz bytové družstvo koupilo jako služební. Ilustrační snímek | foto: Nissan

Družstevníkům vadí služební auta šéfů, maserati či sporťák Nissan GT-R

  • 29
Služební auta, jaká má stavební a bytové družstvo Mír v Teplicích, by nadchla leckterého vyznavače luxusu. Do vozového parku patří například maserati nebo sporťák Nissan GT-R. Družstevníci ale už tak nadšení nejsou. Žádají, aby šéfové družstva rezignovali.

Kritici vedení družstva zveřejnili na internetu například usnesení z loňského roku o nákupu Nissanu GT-R. Měl najeto 21 tisíc kilometrů a stál 1,35 milionu korun.

"Část kupní ceny byla vyrovnána protiúčtem 250 tisíc korun za stávající vozidlo Maserati Quatroporte," stojí v usnesení.

Družstvo koupilo sporťák pro tehdejšího předsedu Vladimíra Procházku, který letos v březnu spáchal sebevraždu (o sebevraždě předsedy zde). Kdo v nissanu jezdí nyní, není jasné. Místopředseda družstva Václav Sláma se na téma služebních aut bavit odmítá.

"Vzkazuje, že je součástí kolektivní orgánu, a tudíž sám bez ostatních členů nebude podávat informace," tlumočila jeho stanovisko asistentka Ivana Fähnrichová.

Družstevníci kritizují i nákup nového sídla

Ve sdělení, v němž reagoval na stížnosti družstevníků, Sláma nákup luxusních služebních aut zlehčoval.

"Služební vozidla, která družstvo pořizovalo, byla vždy pouze vozidla ojetá, která byla ve výborném stavu a jejich ceny se pohybovaly na úrovni nových vozidel střední třídy. Proto výtky k jejich luxusnosti skutečně nepadají na úrodnou půdu," napsal Sláma družstevníkům.

Vila, kterou družstvo koupilo pro své sídlo.

Nespokojení družstevníci vytvořili přípravný výbor a chtějí odvolat představenstvo i kontrolní komisi. Pokusili se o to v úterý na schůzi v Domě kultury, ale zatím neuspěli.

Vozový park přitom není jediná věc, za kterou družstevníci šéfy družstva kritizují. Poukazují třeba na to, že si jako své sídlo koupili za 15 milionů korun vilu v Lípové ulici a dalších 20 milionů zaplatili za její opravu (o koupi vily zde).

Místopředseda Sláma družstevníkům napsal, že družstvo koupí nového sídla dobře uložilo přebytečné peníze. Opravu měla splatit solární elektrárna na střechách panelových domů v teplické čtvrti Nová Ves.

Družstvo spoléhá na příjmy ze solární elektrárny

Jenže podle představitelů Míru nestihl ČEZ elektrárnu včas zapojit ke své síti a když pak stát výrazně snížil výkupní ceny elektřiny, nevydělávaly solární panely tolik, kolik družstvo čekalo. Družstvo nyní kvůli tomu vede s firmou ČEZ Distribuce spor o výši výkupní ceny.

Vedení Míru elektrárnu rozdělilo na 18 menších, protože podmínky výkupu jsou pak výhodnější. Kvůli tomu však z původní elektrárny zbyly některé nepotřebné části, které družstvo odepsalo, a tím došlo k účetní ztrátě za loňský rok 2,5 milionu korun.

"Nicméně za první čtvrtletí letošního roku máme kladný hospodářský výsledek 2,3 milionu," podotýká Sláma a dodává, že v minulých letech družstvo hospodařilo vždy se ziskem. V roce 2009 to podle něj bylo 7,6 milionu, v roce 2010 zhruba 4 miliony a v roce 2011 asi 5 milionů.

"Uvedené investice družstvo pořizovalo výhradně ze zdrojů, které byly vytvořeny ze zisků družstva, to znamená z hospodaření nebytových středisek. Peníze z nájemného zůstávají pro potřeby bytových domů," uvádí Sláma.

Mír totiž vydělává i na pronájmu nemovitostí a reklamách na panelácích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue