Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výstava Sluneční králové skončila, deset tun exponátů se vrací domů do Egypta

  17:57aktualizováno  20:29
Skončila výstava Sluneční králové v Národním muzeu v Praze, která představila nejvýznamnější objevy českých egyptologů. Exponáty nesmírné historické hodnoty zapůjčené do zahraničí vůbec poprvé se v úterý vracejí do Egypta. Některé z nich budou znovu k vidění v káhirských muzeích.

Byla to výstava, která v Česku nemá obdoby – poprvé v historii Českého egyptologického ústavu měli egyptologové možnost ukázat národu výběr ze svých nejvýznamnějších objevů v Egyptě, kde v podstatě bez přerušení pracují už 61 let.

Pocházejí z nekropole v Abúsíru, české archeologické koncese v Egyptě, který leží nedaleko Káhiry na dohled od slavných pyramid v Gíze. Je to pohřebiště z dob stavitelů pyramid, kde jsou pohřbeni králové 5. dynastie a jejich vysocí hodnostáři, ale i další významné osoby z pozdějších dob.

Navíc šlo o soubor památek, který Egypťané zapůjčili do zahraničí vůbec poprvé a poprvé v tak velkém počtu. Pocházejí z doby 3.-1. tisíciletí před Kristem.

„Výstava Sluneční králové byla pro Národní muzeum jednou z nejvýznamnějších ve své historii. Jednalo se o skutečně unikátní projekt světového formátu, který navíc prohloubil pozitivní vztahy mezi Národním muzeem a zahraničními zapůjčiteli,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Byl to jediný takto velký výstavní projekt v Evropě v době pandemie,“ dodal zástupce ředitele Národního muzea Michal Stehlík.

Tři stovky předmětů mimořádné historické hodnoty byly na výstavě Sluneční králové v Národním muzeu v Praze vystaveny s „covidovými“ přestávkami více než rok a vidělo je 120 tisíc návštěvníků. Ze 13 měsíců, po které byly exponáty v Praze vystavené, však měli návštěvníci kvůli covidovým opatřením na prohlídku jen 216 dní.

„Jsem rád, že česká veřejnost měla možnost seznámit se s našimi objevy v Abúsíru, který je v Egyptě naší vlajkovou lodí,“ řekl egyptolog Miroslav Verner. Čeští egyptologové mají v zemi více koncesí, například v Západní poušti.

Verner také připomněl, že uspořádat výstavu v Praze se povedlo až napotřetí. Poprvé bylo její konání domluveno již v roce 1989, sametová revoluce však plány přerušila, protože k uspořádání výstavy bylo potřeba státních garancí, což tehdy nebylo možné. Podruhé se měla výstava konat na Pražském hradě, překazila ji však další revoluce, tentokrát arabské jaro.

Přeprava zpět: po zemi i vzduchem

Výstava skončila 30. září a po deseti dnech pečlivého „balení“ deseti tun exponátů a jejich uložení do přepravních beden se večer předměty vydávají za mimořádně přísných bezpečnostních opatření a v doprovodu policie na dvoudenní cestu zpět do Káhiry. Částečně jsou přepravovány po zemi, mezi kontinenty je přepravuje letadlo. „Ochrana exponátů při transportu je zajišťována Policií ČR. Detaily nemůžeme sdělovat,“ řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

S ohledem na unikátnost exponátů a jejich nedozírnou historickou cenu provázela speciální bezpečnostní opatření i výstavu jako takovou po celou dobu jejího trvání.

„Historická budova Národního muzea je po rekonstrukci vybavena celou řadou bezpečnostních systémů. Výstava měla speciální bezpečnostní režim, který kombinoval technickou i osobní ochranu vystavených předmětů. Během jejího trvání nebyl zaznamenán žádný bezpečnostní incident a všechny předměty v pořádku opouštějí Národní muzeum,“ uvedl Lukeš.

Většina ze tří stovek artefaktů vystavených v Národním muzeu pochází z objevů českých egyptologů. Doplnily je ale také objevy německých archeologů, kteří v Abúsíru pracovali dřív, než se na nekropoli vydala první česká expedice. Jde o památky z doby stavitelů pyramid, z nichž některé jsou staré až pět tisíc let. Stejně jako památky zapůjčené z Káhiry se do „svých“ muzeí vrátily také exponáty zapůjčené z Lipska, Berlína, Heidelbergu, Frankfurtu nad Mohanem a dalších německých měst.

Vzácné exponáty byly pojištěny na necelou miliardu korun.

Čeští egyptologové jsou v Abúsíru mimořádně úspěšní. K jejich největším objevům patří například soubor unikátních královských soch, hrobka s nevykradenou pohřební komorou, která patřila knězi Iufaovi, královský papyrový archiv, který objasnil, jak fungovalo kněžstvo v pyramidových komplexech, hrobka jednoho z nejstarších starověkých mudrců, který se jmenuje Kairsu a řadí se po bok slavného Imhotepa, a mnohé další objevy.

Výstava byla výjimečná nejen tím, že šlo o první výpůjčky starověkých památek z Egypta do České republiky, ale mnohé z nich byly za hranicemi poprvé a některé také naposledy.

„Po skončení výstavy zaujmou své místo v novém Velkém egyptském muzeu,“ avizoval na vernisáži loni v srpnu egyptský ministr pro památky turismus Chaled el Anany, podle něhož je pražská výstava stvrzením silných vztahů mezi českými a egyptskými archeology a muzei

Nové muzeum GEM (Velké egyptské muzeum) stojí na okraji Gízy na dohled slavných pyramid ze 4. dynastie a bude otevřeno v dohledné době. Z předmětů vystavených v Národním muzeu v Praze v něm bude vystaven soubor devíti vápencových soch pocházející z hrobky princezny Šeretnebtej, dcery slunečního krále Niuserrea, a jejích příbuzných. Nejvýznamnější z nich je unikátní socha princezny Šeretnebtej s jejím synem. Další předmět, který je určený pro Velké egyptské muzeum, je oltář pro hodnostáře Sanchuptaha z druhé poloviny Staré říše.

„Výstava v Praze je stvrzením silných vztahů mezi našimi archeology a muzei,“ dodal ministr.

„Myslíme si, že výstava byla úspěchem pro českou i egyptskou stranu a spolupráci hodnotíme jako výbornou,“ dodal ředitel Národního muzea Michal Lukeš a ujistil, že instituce už nyní jedná o přípravě dalších významných mezinárodních projektů pro následující roky.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:58

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...