Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slunce může i škodit

  16:20aktualizováno  16:20
Teploty o nadcházejícím víkendu by se měly vyšplhat až na hranici třiceti stupňů Celsia. Těm Pražanům, kteří se bojí o svou kůži a nevědí, jak si jí chránit před slunečními paprsky, budou až do soboty 15. června na náměstí Republiky radit odborníci. Ti návštěvníky poučí o rizicích dlouhodobého pobytu na slunci bez ochrany a o prevenci. O týden později - 21. a 22. června - budou mít podobnou možnost na Malinovského náměstí i obyvatelé Brna.

Konzultace s dermatologem jsou bezplatné. Poté, co lidé vyplní dotazník o fyziologických vlastnostech kůže, délce pobytu na slunci a návycích, určí jim odborník jejich fototyp.

Podle něj jim doporučí, jak si pokožku před sluncem chránit. Každý návštěvník si také odnese informační brožuru s pravidly pobytu venku.

Polovina nových rakovinných onemocnění se podle jedné z organizátorek Terezy Fidlerové totiž týká právě kůže. A celé dvě třetiny potíží mají přímou souvislost s pobytem na slunci.

Jak se paprsky dostávají na Zem?
Slunce produkuje viditelné světlo, infračervené paprsky a ultrafialové paprsky (UVA, UVB, UVC). Z ultrafialových paprsků pouze UVA a malé množství UVB pronikne až na náš zemský povrch, ostatní zastaví ozonová vrstva.

UVA: Dávají kůži rychle opálený vzhled, ale bývá to pouze na krátkou dobu. Jsou méně škodlivé než UVB, nicméně skutečně vyvolávají předčasné stárnutí kůže, a jak se teprve nedávno zjistilo při výzkumech, prohlubují také dost podstatně poškození způsobené paprsky UVB.

UVB: Opalují sice o něco pomaleji, ale s větším a trvalejším efektem. Kůže při dlouhém vystavení paprskům UVB zhnědne nebo zčervená, protože stimulují tvorbu kožního pigmentu, takzvaného melaninu. Tyto paprsky jsou tedy odpovědné za spálení naší kůže. Poškozují především genetický materiál kožních buněk, tím způsobují předčasné stárnutí naší kůže a také přispívají podle prokázaných zjištění mnoha odborníků ke vzniku rakoviny kůže.

UVC: Jsou podle výzkumů vůbec nejvíce škodlivé, ale naštěstí pro nás jsou většinou pohlceny atmosférou ještě dříve, než proniknou k Zemi.

Typy kůže: 
* Nápadně světlá, pihatá, bolestivé spálení, nezhnědne, modré oči, zrzavé vlasy, vlastní ochrana na slunci 5-10 min. 
* Světlá, nepatrné zhnědnutí, modré a zelené oči, blond až hnědé vlasy, vl. ochrana 10-20 min.
* Světlá až světlehnědá, bez pih, zřídka se spálí, postupné hnědnutí, šedé a hnědé oči, tmavě blond až hnědé vlasy, vl. ochrana 20-30 min. 
* Světlehnědá, bez pih, rychlé zhnědnutí, tmavé vlasy, tmavé oči, vl. ochrana asi 40 minut.

Průlom ve výzkumu rakoviny

Britští vědci objevili genetickou mutaci odpovědnou za většinu případů zhoubného melanomu. Ten je nejvíce život ohrožujícím druhem rakoviny kůže. Vědci ze Sangerova institutu poblíž Cambridge tvrdí, že mutace genu zvaného BRAF je natolik zřejmá, že již počíná výzkum léku, který by jeho disfunkční chování zastavil.
Objevená mutace je podobná té, jež před několika lety pomohla objasnit jeden druh leukemie. BRAF je přítomný v sedmdesáti procentech zhoubných melanomů. Zdravý BRAF gen způsobuje buněčné dělení, mutovaný však vede k nekontrolovanému buněčnému bujení.

Lék, k němuž by objev mohl vést, by zastavil permanentní působení genu. Vedoucí projektu počítá s pěti lety, po nichž by výzkum léku mohl být zdárně zakončen. Dalších několik let potrvá jeho testování.
(AP)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

PŘÍMÝ PŘENOS: Na Manhattanu explodovala nálož, na místě jsou zranění

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nastražená nálož. Linky metra v okolí incidentu jsou uzavřeny....

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...Najdete na iDNES.cz