Sídliště ve Šluknově

Sídliště ve Šluknově | foto: Karel Pešek, MF DNES

Šluknovské ghetto má nejdražší teplo v Česku. Zajímá se o to i policie

  • 72
Na sídlišti ve Šluknově, kde žijí převážně Romové, lidé platí podle tabulek na webu Energetického regulačního úřadu nejdražší teplo v Česku. Teplárna a majitel sídliště se vzájemně obviňují, kdo cenu neúměrně navyšuje. Sporem se zabývají i děčínští kriminalisté.

Na šluknovském sídlišti stojí gigajoule tepla zhruba 785 Kč. Například v Praze se platí za stejnou jednotku tepla přibližně 520 Kč, v Plzni je to rovnou polovina šluknovské ceny.

Ghetto ve Šluknově

Vládní Agentura pro sociální začleňování vede šluknovské sídliště mezi ghetty.

Starostka města Eva Džumanová ještě v době, kdy napětí v oblasti nevyústilo v demonstrace, připustila, že chybu mohla udělat i samotná radnice. Neměla v 90. letech 20. století prodávat celé sídliště za 3,3 milionu korun Lužické stavební.

Nemovitosti pak měnily majitele, dnes v domech bydlí většinou Romové, kteří nemají práci.

Kvůli cenám jsou ve sporu vlastník celého sídliště Pavel Zeithammer a Karel Sommer, majitel teplárny Solo Sport, která sídliště vytápí.

Cena tepla nejen že zvyšuje náklady na bydlení na sídlišti, ale tratí kvůli ní i stát. Pokud tu jsou měsíční výdaje na byt 3+1 kolem 9 tisíc korun a tři paneláky obývají výhradně Romové, kteří v drtivé většině nemají práci, doplácí stát na jejich bydlení přes dávky.

"I tak nájemníci na bydlení nemají, proto si půjčují na dorovnání vysokých cen od lichvářů. No a ti lidem půjčují na vysoký úrok a vedou své zákazníky ke krádežím a další trestné činnosti," říká jeden z obyvatel sídliště.

Původní obyvatelé sídliště jsou hlavně důchodci, které cena služeb taktéž přivádí do potíží. Někteří starousedlíci z domů raději odešli. Nyní je neobsazeno více než 70 bytů, přestože město Šluknov eviduje mnoho žádostí o přidělení bytu.

Sporem o teplo se zabývají kriminalisté

Majitel teplárny obvinil jednatele firmy, která vlastní šluknovské sídliště, že nájemníkům účtuje mnohem vyšší cenu tepla, než za kterou jej kupuje. "Problém je v tom, že nikdo naši cenu tepla nedodržuje, to znamená, že ji někdo navýší. Je to pan Zeithammer," říká Sommer.

I advokátka Michaela Pretschová, která zastupuje část nájemníků, uvedla, že má indicii, která svědčí o nesprávném vyúčtování tepla majitelem domů.

Rozhovor s majitelem sídliště Zeithammerem zde

Vlastník sídliště Pavel Zeithammer kontruje. Podle něj cenu uměle navyšuje teplárna Karla Sommera, kterému sídliště dříve patřilo. Zeithammer navíc Sommera obvinil, že se ho snažil podplatit na úkor nájemníků bytů.

Sporem a možným podvodem se už zabývají děčínští kriminalisté. "Případ vyšetřujeme, zatím však není možné říct nic bližšího," poznamenal mluvčí policie v Děčíně Vojtěch Haňka.

Rozhovor s majitelem teplárny Sommerem zde

Sommer a Zeithammer na sebe vzájemně podali trestní oznámení. Sommer například tvrdí, že Zeithammer v roce 2009 neoprávněně vyúčtoval nájemníkům o 3,5 milionu korun více, než žádala teplárna.

Majitel teplárny uvádí, že jeho cena se odvíjí od rozhodnutí Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce. Ti posuzují takzvané oprávněné náklady. Do těch patří například plyn, voda, elektřina, režijní náklady, náklady odpisové nebo náklady na zařízení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video