Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slučování malých obcí může znamenat problém s odpady

  15:52aktualizováno  15:52
J i h l a v s k ý k r a j - Jedním z důsledků zákona o rozpočtovém určení výnosu z daní může paradoxně být zvyšování počtu černých skládek v malých obcích. Právě nejmenší vesnice totiž na nový zákon ekonomicky nejvíc doplácejí: v příštích letech by se jejich daňové příjmy měly díky němu prudce snížit. To mnohé z nich bude nutit k integraci s jinými, ekonomicky silnějšími obcemi. A právě v tom může být problém, který se projeví i na životním prostředí. "Kde v současnosti nejlépe funguje likvidace odpadů? Na malých obcích: všichni se tam znají a hlídají se. Když tyto nejmenší obce o svou samosprávu díky integraci přijdou a budou spadat pod starostu v obci vzdálené sedm kilometrů, lidé tam budou cítit, že už je nikdo tak pečlivě nehlídá. Budou mít mnohem větší tendenci zbavovat se svého odpadu jinak," obává se zástupce krajského hejtmana Miloš Vystrčil.

"Nemyslím si, že důsledek zákona o určení daní bude právě ve vzniku černých skládek. To koření spíš v morálce lidí," míní naopak starosta vísky Chlum na Třebíčsku Pavel Sedlák.

Sedlák míní, že integrace především odlehčí samosprávě, v níž nyní v malých obcích působí funkcionáři, neuvolnění ze zaměstnání. "Jistě bude v té obci někdo, kdo ji bude na střediskové obci zastupovat. Když bude někdo chtít někde udělat černou skládku, tak ho asi stejně neuhlídáme ani teď," řekl Sedlák.

V Jihlavském kraji v současnosti výrazné snahy o integraci dosud žádné malé obce neprojevují. Místopředseda Spolku pro obnovu venkova Bohuslav Blažek nicméně s Vystrčilem souhlasí: podle něj bude riziko zhoršení způsobu likvidace odpadů jedním z negativních dopadů integrace.

Jejich kořenem bude jev, který při ztrátě suverenity malých obcí podle něj nastane a kterému odborníci říkají ztráta sociální kontroly. "Ta funguje tehdy, pokud se někdo identifikuje s lokalitou, kde žije, třeba i jako přistěhovalec. Potom se podílí na sociální kontrole, která se týká ohromné spousty věcí," řekl Blažek.

Sociální kontrola má sice také negativní stránky, ale její pozitiva převažují. Podle Blažka v obci, kde funguje, je například nízký, nebo žádný vandalismus. "Neznamená jen represi, ale i projev solidarity: že se pozná, že je někdo v obci nemocný, nebo si lidé všimnou, že tamhle ten člověk teď nějak hodně pije... Nejsou to jenom drby, je to zároveň projev jisté účasti, která může přejít k aktivní solidaritě. Platí to stejně v případě zakládání černých skládek, jako i v jiných oblastech," uvedl Blažek.

Zástupkyně hejtmana Marie Černá, zodpovědná v kraji za regionální rozvoj, je však přesvědčena, že klíč drží vždy v rukou konkrétní lidé: v každé obci proto bude jiná situace. "Tam, kde po integraci lidé ztratí aktivitu, tak k tomu fenoménu v oblasti nakládání s odpady dojít může. Ale tam, kde už jsou pasívní teď, tak se může něco změnit i k lepšímu, až budou pod křídly aktivnější obce," řekla.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz