Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Složí „justiční mafie” zbraně? Spor se před volbami zřejmě odloží

  8:12aktualizováno  8:12
Veřejnost se možná už nikdy nedozví, zda jsou nejvyšší představitelé justice "mafiáni", nebo ne. Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera připustil, že by mohl stáhnout žalobu na bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou. Ta Kučeru a další označila za "justiční mafii" kvůli jejich údajnému zasahování do kauzy Jiřího Čunka.

Ta kauza je moc smradlavá a oni pochopili, že jim to neprospívá, komentuje nejnovější vývoj autorka výroku o mafii Benešová. | foto: Dan Materna

"Je ve hře, jestli má vůbec smysl ten spor dál vést. Mediální kampaň okolo celé věci je tak masivní, že i ­když spor právně vyhrajeme, neočistí nás to. Nálepka justiční mafie už nám zůstane," řekl MF DNES Pavel Kučera.

Podobně mluví i další členka údajné mafie, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. "Čím dál více se to dostává do dimenze politického sporu a politický boj bude před volbami čím dál ostřejší. Nechci, aby do něho bylo zatahováno státní zastupitelství," říká Vesecká.

Na přímou otázku, zda žalobu na Benešovou stáhne, neodpověděla. "Je to soukromá věc," řekla.

Tajemná schůzka v kavárně

"Ta kauza je moc smradlavá a oni pochopili, že jim to neprospívá," komentuje nejnovější vývoj autorka výroku o mafii Benešová.

Svou žalobu už letos v dubnu stáhli státní zástupci Arif Salichov a­ Petr Coufal. Další žalobce, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, prý zatím o zpětvzetí žaloby neuvažuje.

Jak celý spor vznikl? Žalobkyně Zlatuše Andělová, která měla případ Jiřího Čunka na starosti, loni tvrdila, že ji Kučera s Veseckou a­ Němcem v kavárně přemlouvali, aby kauzu zametla pod koberec.

Obžaloba tehdejšího šéfa lidovců a vicepremiéra Čunka by totiž tehdy mohla vážně ohrozit stabilitu Topolánkovy vlády. Marie Benešová pak účastníky schůzky v rádiu označila za justiční mafii.

Spor je teď na mrtvém bodě. O žalobě Kučery, Vesecké a spol. už loni nepravomocně rozhodl soudce Vojtěch Cepl mladší. Ten uznal, že se špičkám justice kvůli ovlivňování Čunkova případu smí říkat "justiční mafie". Vrchní soud však rozsudek zrušil a velmi neobvykle rozhodl, že věc místo Cepla znovu rozsoudí někdo jiný.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Najdete na iDNES.cz