Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovinsko uvažuje o změně vlajky

  15:13aktualizováno  15:13
Slovinsko začalo uvažovat o změně státní zástavy. Vlajka s vodorovnými bílými, modrými a červenými pruhy se totiž příliš podobá vlajce slovenské. Se Slovenskem je vůbec Slovinsko často zaměňováno.

Slovinsko, které získalo nezávislost v roce 1991, těžko snáší, že si ho v zahraničí se Slovenskem často pletou, píše slovenský list SME.

Například loni v prosinci předseda italské vlády Silvio Berlusconi pozdravil svého slovinského kolegu Antona Ropa slovy: "Jsem šťastný, že můžu přivítat předsedu vlády Slovenska." Přitom Slovinsko s Itálií přímo sousedí.

Pracovníci protokolárních služeb si často pletou také státní hymny obou států. Špatnou zkušenost s tím měl například bývalý slovinský prezident Milan Kučan, když ho na návštěvě Rumunska vítali slovenskou hymnou.

O změně státní zástavy rozhodl slovinský parlament už loni. Návrhy na novou podobu vlajky mohli podat profesionální designéři, ale i občané.

Parlamentní komise sesbírala celkem 250 návrhů. První cenu nakonec získal designér Dušan Jovanovič.

Jeho velmi moderní dílo tvoří 11 horizontálních pruhů stejných barev, jaké má současná zástava. Prostřední pruhy vytvářejí čtyři trojúhelníky symbolizující vrchy a údolí země.

Procedura schválení nového státního symbolu je však od února v parlamentu zablokovaná, neboť k prosazení návrhu je potřeba změny ústavy. Tu však současná středolevicová koalice nemůže provést, protože nemá dvoutřetinovou většinu.

Změnu státní zástavy bude také těžko přijímat obyvatelstvo. "Současná vlajka je sice podobná slovenské, ale má 156letou historii a většina Slovinců se s ní ztotožňuje," řekl předseda Slovinské heraldické společnosti Jože Lajevec.

Mluvčí slovinské vlády Gregor Krajc uvedl, že zástava není jediným prvkem slovinské identity. Slovinsko je mladá země a potřebuje svůj čas. Ljubljana doufá, že vstupem do EU k 1. květnu se slovinská identita víc upevní.

Návrhovaná státní vlajka Slovinska podle serveru www.mmportal.delo.si. (20. dubna 2004)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Najdete na iDNES.cz