Hádka o moře mezi Slovinci a Chorvaty eskaluje, veteráni hrozí akcí

  13:10aktualizováno  13:10
Spor o Piranský záliv mezi Slovinskem a Chorvatskem se rozhořel naplno. Koncem minulého roku vstoupil v platnost rozsudek mezinárodní arbitráže, která značnou část zálivu přiřkla Lublani. Chorvatští váleční veteráni ve středu pohrozili, že řešení sporu vezmou do vlastních rukou.

Piranský záliv na pohledu z chorvatského přístavu Savudrija (29. prosince 2017) | foto: Reuters

O Piranský záliv se obě země přou od nabytí nezávislosti v roce 1991. V roce 2008 kvůli tomu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. V roce 2009 se vlády dohodly na arbitráži. 

Mezinárodní arbitrážní soud koncem loňského června přiznal Slovinsku značnou část zálivu, který Chorvaté nazývají Savudrijskou valou, a koridor, jenž Slovincům umožňuje přístup na volné moře. Záhřeb soud ale už v roce 2015 označil za zkompromitovaný a arbitráž odmítl.

Fotogalerie

Slovinsko oznámilo, že od 30. prosince začíná arbitrážní rozhodnutí realizovat a chorvatským rybářům pohrozilo pokutami ve výši desítek tisíc eur (stovek tisíc korun), pokud budou jeho vodách lovit. 

Hlídkový člun slovinské policie tento týden dokonce zastavil loď jednoho chorvatského rybáře, který vplul do sporné oblasti. „V jednu chvíli připlula slovinská policie, ale u nás byly po celou dobu dva naše policejní čluny. Slovinci nás upozornili, že se nacházíme ve slovinském teritoriálním moři a zřejmě si zapsali naši registraci,“ vylíčil událost rybář regionální televizi N1. „Pokud od nich dostanu pokutu, předám ji našemu státu,“ dodal. 

Tportal.hr poznamenal, že mnozí chorvatští rybáři přestali vyplouvat na moře, když se dozvěděli o tom, že Slovinci jim hrozí vysokými pokutami.

Dáváme ti 72 hodin, varují premiéra veteráni

Ve středu se do sporu vložili chorvatští váleční veteráni. Veterán Petar Janjić, známý pod přezdívkou Tromblon (ruční granátomet), zveřejnil ultimátum premiérovi Andrejovi Plenkovićovi. „Máš lhůtu 72 hodin k vyřešení problému se Slovinskem, jinak to uděláme my,“ citoval web index.hr z textu dopisu.

Tromblon hrozí, že pokud Plenković v daném termínu věc nevyřeší, dá dohromady stovku lodí rybářů a válečných veteránů, které „ochrání chorvatskou námořní hranici se Slovinskem před nezákonným vpádem cizí policie do chorvatských teritoriálních vod“.

Plenković na Tromblonovo „ultimátum“ přímo nereagoval, ale na dopoledním zasedání vlády podle chorvatských médií mimo jiné řekl, že se chorvatská strana bude snažit držet toho, co již dříve řekla, to znamená, že se bude vyhýbat incidentům.

Pokud jde o vysoké pokuty, jimiž hrozí slovinské úřady chorvatským rybářům, poznamenal, že dávání pokut je ten nejmenší problém. „Naše policie zaznamenává všechny slovinské lodě, které vplouvají do našich vod,“ uvedl a dodal, že i Chorvatsko má všechny údaje o rybářích, a pokud na to dojde, „uchýlíme se i my k takovým krokům“.

Plenković o sporu mluvil se svým slovinským protějškem Mirem Cerarem naposledy v polovině prosince v Záhřebu, ale jejich jednání k ničemu nevedlo. Oba sice mluvili o přátelských vztazích svých zemí, ale pokud jde o spor, znovu vedli svou: Chorvatsko rozhodnutí arbitráže odmítá, zatímco Slovinsko trvá na jeho realizaci.

Chorvatská ministryně zahraničí Marija Pejčinovičová Buričová tento týden opětovně upozornila sousední zemi, aby se vyvarovala jednostranných kroků, a opět ji vyzvala k řešení sporu dialogem. Zároveň zopakovala, že Chorvatsko bude své území chránit „všemi prostředky“.

Piranský záliv

Piranský záliv

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Číňan předstíral smrt kvůli pojistce, jeho žena z žalu zabila sebe i děti

Ve Stříbrné Skalici v okrese Praha-východ vylétlo auto ze silnice a skončilo v...

Když se muž v čínské provincii Hunan rozhodl předstírat svou smrt kvůli vyplacení peněz z pojištění, netušil jak...

Před sto lety bojovaly československé legie na francouzsko-německé frontě

Českoslovenští legionáři ve Francii donutili Němce k útěku

Před 100 lety, 18. října 1918, začaly boje na francouzsko-německé frontě u francouzských obcí Vouziers a...

V Rusku se zřítil výcvikový Albatros, po pilotech se pátrá v moři

Libyjský L-39 Albatros na archivním snímku z roku 2009

Letoun se podle ruské agentury TASS zřítil do moře na jihu Ruska poblíž ukrajinských hranic zhruba 160 kilometrů...Najdete na iDNES.cz