Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovinci už nemusí na vojnu

  10:51aktualizováno  10:51
Lublaň - Slovinsko zrušilo povinnou vojenskou službu. Země se v budoucnu bude spoléhat při zajištění své bezpečnosti a obrany jen na profesionální armádu, oznámil slovinský premiér Anton Rop. Do konce roku 2010 chce mít vláda k dispozici plně profesionální armádu o síle 8 tisíc vojáků.

Se zrušením povinné vojenské služby přišla vláda současného premiéra Antona Ropa už loni po listopadovém summitu NATO v Praze, kde aliance vyzvala sedmičku nových zemí včetně Slovinska k přistoupení.

Zrušení povinné vojenské služby nabude platnost od ledna příštího roku.

"Je to historické rozhodnutí. Jistě potěší mladé muže, kteří nechtěli absolvovat vojenskou službu a rovněž i ty, kteří naopak chtějí pokračovat ve své vojenské kariéře," prohlásil premiér Rop.

Jak dále uvedl, Slovinsko v rámci integrace do struktur Severoatlantické aliance potřebuje malou, efektivní a především pružnou profesionální armádu, která bude schopna účinně plnit úkoly v mezinárodních mírových misích NATO.

PŘÍLOHY

Armáda už přislíbila, že od tohoto měsíce nebude povolávat nové brance. Do roku 2010 pak vláda i generální štáb počítají s tím, že bude mít země k dispozici až osm tisíc profesionálních vojáků. Každý rok hodlá zaměstnat asi 600 vojáků.

Místo povinné vojenské služby budou mít mladí muži možnost dobrovolné vojny, po jejímž absolvování pak mohou požádat o zařazení mezi profesionální jednotky.

Slovinsko se stalo první republikou bývalé Jugoslávie, která povinnou vojenskou službu zrušila.

 

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz