Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovinci řekli ano NATO a EU

  23:29aktualizováno  23:29
Lublaň - Slovinci schválili v referendu vstup své země do NATO a Evropské unie. Z předběžných oficiálních výsledků ústřední volební komise vstup Slovinska do NATO podpořilo 66,08 procenta a do EU 89,66 procenta voličů. Slovinsko má být jako první ze zemí bývalé Jugoslávie přijato do NATO příští rok.

Vstup Slovinska do NATO podpořilo 66,08 procenta a proti bylo 33,92 procenta z dosud sečtených 90 procenta hlasů. Vstup Slovinska do EU pak podpořilo 89,66 procenta hlasujících.

Neoficiální konečné výsledky by měly být zveřejněny ještě v nočních hodinách.

Premiér slovinské vlády Anton Rop uvedl, že je spokojen a označil výsledek za vstup Slovinska do nové éry. Spokojenost vyjádřil i prezident země Janez Drnovšek.

Potěšení z průběžných výsledků vyjádřil bezprostředně po zvěřejnění prvních čísel i generální tajemník NATO George Robertson. "Výsledky ukazují, že Slovinsko je ochotno přijmout závazky, které ze členství vyplývají. Blahopřeji slovinské vládě za skvělou propagaci aliance," řekl Robertson.

Ve Slovinsku bylo voličům k dispozici 3 400 hlasovacích místností, které se otevřely už v sedm hodin ráno. Po intenzivní kampani slovinské vlády z posledních týdnů podporovalo vstup do aliance jen něco málo přes 50 procent obyvatel. Vláda nicméně věří, že hlasování bude úspěšné.

Podle výsledků posledních průzkumů veřejného mínění hodlalo v referendu odevzdat svůj hlas až 75 procent z více než 1,5 milionu oprávněných voličů. Své ano by mělo pro vstup země do EU vyslovit podle průzkumů až 80 procent voličů.

Za nejednoznačný však označovaly agentury výsledek hlasování o členství v NATO. Od začátku války v Iráku klesla ve Slovinsku podpora vstupu do aliance na 51 procent.

SLOVINSKO A NATO

Vztahy Slovinska s NATO sahají až do devadesátých let minulého století.

V říjnu 1993
slovinský parlament rozhodl požádat o přidružené zastoupení v Severoatlantickém shromáždění.

V březnu 1994 se pak Slovinsko připojilo k programu NATO Partnerství pro
mír.

V září 1996 tehdejší slovinský premiér Janez Drnovšek po návratu ze Spojených států prohlásil, že Slovinsko bude nepochybně mezi prvními kandidáty na plné členství v Severoatlantické alianci.

Na summitu NATO v Madridu však jeho země pozvánku do Aliance
nedostala. Ke členství vyzvali Slovinsko a dalších sedm zemí představitelé NATO až loni v listopadu na summitu Aliance v Praze....více ZDE

Ještě v lednu průzkumy veřejného mínění ukazovaly, že se vstupem své země do Severoatlantické aliance souhlasí jen 38 procent obyvatel. Podpora začlenění své země do struktur EU byla podstatně vyšší: souhlasilo by asi 60 procent.

Slovinská vláda proto zahájila masivní kampaň, aby na poslední chvíli ještě přesvědčila voliče o výhodách členství v alianci. Hlavními příčinami nesouhlasu se členstvím v alianci jsou obavy z dominantního ostavení USA, vysoké náklady na obranu a fakt, že Slovinsko není ohroženou zemí a jeho bezpečnost mu dostatečně zaručí členství v EU.

V současné vlně rozšiřování aliance o sedm nových členů se bude referendum patrně konat jen ve Slovinsku. Za padesát let existence NATO se přitom veřejný plebiscit o vstupu do aliance uskutečnil jen ve Španělsku, Maďarsku a na Slovensku, kde za dalšího referenda o vstupu do NATO ještě probíhá petiční akce.

Celkem čtyři slovinská referenda - dvě předkola proběhla už v lednu - budou stát přes 5 milionů eur. Mezi novinkami byla i možnost elektronického hlasování.

I když se volební komise zaměří nejprve na sčítání hlasů do EU, konečné výsledky pak centrální komise zveřejní 1. dubna.

O ochotě Slovinců přistoupit k NATO by měli úředníci alianci informovat už 26. března, kdy by zástupci země měli v Bruselu podepsat přístupové protokoly.

Na hlasy ze zámoří však bude volební komise čekat až do poledne 28. března.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...Najdete na iDNES.cz