Andrej Danko, předseda Slovenské národní strany, přichází k povolební debatě....

Andrej Danko, předseda Slovenské národní strany, přichází k povolební debatě. Jeho strana by měla mít 15 křesel v parlamentu. (6. března 2016) | foto: Hospodárske noviny, Pavol Funtal

Nechceme hybridy, řekl šéf SNS. Odmítl vstup do slovenské pravicové koalice

  • 61
Nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), odmítla vstup do široké pravicové koalice. Její předseda Andrej Danko uvedl, že by bylo ztrátou času vytvářet hybridy složené za stran, které se vzájemně neznají a obviňují. Uvedl to na sněmu strany, kde byl zvolen opět předsedou.

Na přímou otázku, zda to znamená konec pravicové koalice Danko řekl, že to znamená absolutní ne hybridům a chaosu. „Problém není jen pravice nebo levice, ale to, zda tu bude destrukce nebo ne,“ řekl serveru SME a dodal, že SNS se bude držet svých hodnot a raději zvolí cestu úřednické vlády, než aby je zradila.

Danko současně upřednostnil spolupráci SNS s levicovým Směrem-sociální demokracií (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. SNS a Směr-SD ale nemají potřebnou většinu ve sněmovně a ostatní strany zase odmítly jednat s Ficovou stranou o sestavení vlády.

Během sobotního večera se však objevily informace, že strana Most-Híd je ke spolupráci s Ficem nakloněna. Uvedla totiž, že je připravena ke schůzce.

„Jsme ochotni jít na jednání (se Směrem-SD), pokud dostaneme pozvánku,“ řekl novinářům předseda strany Most-Híd Béla Bugár po večerním zasedání předsednictví své strany. Most-Híd zároveň vybídl Směr-SD, SaS, SNS a stranu Síť, aby byly připraveny přijmout kompromisy, které jsou podle něj nezbytné pro vznik stabilní vlády.

Předseda SNS Danko dále naznačil, že mu vadí uskupení pravého středu Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a hnutí podnikatele Borise Kollára Jsme rodina, která by byla součástí případné široké koalice. Tato uskupení podle něj nemají širší členskou základnu.

Podle něj se do sněmovny dostaly „projekty rebelství, zoufalství, nekoncepčnosti či strany, které nemají program“. „Nemůžeme žít v systému, že si úzký počet lidí založí stranu, zaplatí pár billboardů, dostane se do Národní rady a prohlásí, že nechce nést odpovědnost za stát, za řízení,“ řekl Danko. Reagoval tak na dřívější prohlášení Kollára, že jeho hnutí sice nehodlá obsadit posty ve vládě, ale bude podporovat případnou pravicovou koalici.

SNS skončila ve volbách na čtvrtém místě. Získala patnáct křesel za 8,64 procent hlasů od 225 386 voličů. Vyhrál levicový Směr - SD Roberta Fica s 29 procenty. Fico však přišel o většinu a nemůže složit jednobarevnou vládu. Právě Směr - SD označil Danko za jedinou stranu, která kromě národní strany je schopná politické dohody.

Na druhém místě voleb skončila Svoboda a solidarita (SaS) s 12 procenty hlasů. O ní však Danko uvedl, že předseda SaS Richard Sulík není schopný garantovat funkční a stabilní vládu. (více o výsledcích voleb zde)

Celkem se na Slovensku dostalo do parlamentu osm stran včetně krajně pravicového uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko. Slovenská média výsledek označila za pat a zemi podle nich hrozí ústavní krize a vypsání předčasných voleb. (více o povolební situaci zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video