Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenští lékaři úspěšně oddělili siamská dvojčata

  8:03aktualizováno  16:15
Lékaři v Bratislavě úspěšně oddělili siamská dvojčata. Pětiměsíční Marek a Miško Müllerovi byli srostlí v oblasti břicha a hrudníku. Náročná operace trvala nakonec devatenáct hodin a měla bezprostředně zachránit život miminek. Jejich stav je stabilizovaný, o přežití rozhodnou příští dny.

Operace siamských dvojčat na Slovensku | foto: TV Nova

popisekVIDEO NAJDETE ZDE
podívejte se na záběry operace

Operace začala v pátek po poledni, v noci se pak dostala do kritické fáze, kdy lékaři museli oddělit jádra dětí. "Byla to velmi náročná etapa tohoto chirurgického řešení," konstatoval šéf lékařského týmu Vladimír Cingel. - více zde

Pochvaloval si, že na sále "panovala fantastická profesionální atmosféra." U stolu se vystřídaly čtyři desítky zdravotníků.

Asi třicet minut po třetí hodině ráno přinesly kamery nainstalované v operační místnosti záběry z rekonstrukčních zákroků po oddělení dvojčat, napsal server SME.sk. Novináři měli možnost operaci sledovat. - video najdete zde

Ředitel Dětské fakultní nemocnice v Bratislavě Daniel Žitňan doplnil, že se operatéři museli nahradit hrudní kost, břišní stěny se pak pro nedostatek kůže musely překrýt umělým materiálem.

Nejtěžší den v životě matky
Lékařům prostřednictvím tiskového prohlášení poděkovali rodiče dětí. "Mají nejen moje poděkování, ale i nevýslovný obdiv," uvedla Marianna Müllerová. Dodala, že to byl nejtěžší den v jejím životě.

"Prožívala jsem to a stále prožívám v nervozitě." Uvědomuje si, že bez operace by děti jistě nepřežily.

"Jsou fantastičtí, velmi jim děkuji," prohlásil na adresu operačního týmu také ředitel Žitňan. Slovenským lékařům se podařilo dvojčata naposledy oddělit v roce 2000, připomíná SME.sk.

Děvčátka Andrea a Lucie byla srostlá v oblasti pánevní kosti; obě děti po úspěšném zákroku dosud žijí.

Vyhráno zdaleka není
Ačkoli zákrok podle všeho zachránil chlapcům život, vyhráno zdaleka nemají. "Šance na přežití se ukážou později, ten zákrok je pro organismus velmi namáhavý. Za dva tři dny budeme vědět více," řekl Žitňan.

Podle nejzkušenějšího slovenského specialisty na siamská dvojčata, profesora Jaroslava Simana, chlapcům po oddělení dobře fungují všechny důležité orgány včetně jater, u kterých měli lékaři asi největší obavy.

"Teď začíná druhá bitva, bitva o drobnosti," řekl Siman.

Podle dřívějších vyjádření chirurgů by děti brzo zemřely, kdyby se je nepodařilo oddělit. V jejich těle totiž nebylo místo pro rozvoj plic.

V poslední fázi operace v sobotu ráno měli lékaři za úkol zacelit rány po oddělení. Nejdříve dokončili operaci Miška, jeho bratra Marka museli podle Cingela operovat o něco déle kvůli vrozené vadě žlučovodů.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz