Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenským policistům pomohou vojáci

  19:45aktualizováno  19:45
Situace na Slovensku se přiostřuje. Vláda na mimořádném zasedání povolala na pomoc proti rabujícím Romům armádu. Tisícovka vojáků bude dohlížet na pořádek společně s policisty. Policie zvýšila ostrahu romských osad a monitoruje pohyb skupin Romů, napsal server Bleskovky.sk.

Nasazení armády vládě navrhli ministr vnitra a obrany. "Jde o společný výkon hlídkové služby, jiné úkoly vojáci plnit nebudou," vysvětlil ministr vnitra Vladimír Palko.

Podle něj by měla být policie posílena o 1000 profesionálů i vojáků základní služby.

Pomoc armády při hlídkové službě policie umožňuje slovenský zákon o policejním sboru i za běžných situací, jakými jsou například volby nebo ochrana hranic. Potřebný je ale souhlas vlády.

"Jen dnes policie předvedla 126 podezřelých z trestných činů krádeže, výtržnictví a útoku na veřejného činitele," popsal situaci Palko. Podle ministra muži zákona nyní vazebně stíhají 55 lidí. Toto číslo se ale prý ještě změní, protože vyšetřovatelé budou žádat uvalení vazby na další desítky lidí.

"Rozhodl jsem o přesunutí značného počtu policistů na území Prešovského, Košického a části Banskobystrického kraje. Všichni policisté mají zrušené dovolené. Jde o největší policejní přesuny od roku 1989. Jak jste si všimli, bylo vlastně poprvé od roku 1989 použito vodní dělo," poznamenal ministr. Na území krajů, kde se rabuje se tedy celkově přemístí zhruba 1200 policistů.

Romové se podruhé střetli s policií
Trebišov zažil nový střet mezi policií a Romy. Na odjíždějící jednotky házeli kameny dospělí i děti. Policie se proto vrátila. Při předchozím zásahu použila vodní dělo a dělbuchy.

K novému střetu došlo ve chvíli, kdy policie začala opouštět romskou osadu v Trebišově, jejíž několik set obyvatel předtím vyrabovalo jeden obchod.

Před polorozpadlé bytovky vyběhlo několik Romů. Křičeli: "Podívejte, jak nás bili!" Ukazovali modřiny a šrámy na tváři.

Podle serveru Pravda.sk na policejní auta zaútočily kameny jako první děti, po chvíli se přidali i dospělí.

Policejní auta, včetně cisterny s vodním dělem, se hned vrátila do osady. Provinilce policisté pronásledovali po blízkém poli, spoutali je, naložili do aut a odvezli na policejní stanici.

"Bili každého, hlava nehlava. I nevinné," tvrdil jeden z obyvatel Milan Tancoš, který události sledoval z chodníku naproti ústí ulice vedoucí do osady. "Rabování neschvaluji, ale co jim zbývá," dodal Tancoš.

Ženy se pobily o kojence
Na zajímavý způsob, jak se vyhnout zatčení přišly podle listu SME tamní ženy. Od cely předběžného zadržení je měly zachránit děti. Po příjezdu policejních hlídek se proto v osadě strhl boj o kojence.

Romky si děti mezi sebou přehazovaly a nechyběla při tom ani ostrá slova. Podle policie obyvatelky osady pravděpodobně zjistily, že kojící matky mohou být sice předvedeny, ale nemohou být umístěny do cely.

Policisté se tak podle SME stali svědky takovýchto slovních výměn: "Dej sem to dítě, tebe už vyslechli", nebo "vrať mi ho, to není tvoje dítě".

Některé obyvatele osady už policisté obvinili z výtržnictví, krádeže, ale i útoku veřejného činitele.

Romové zaútočili podle televize TA3 na prodejnu potravin i v Čaklově u Prešova. Policie zabránila krádežím i v obci Zemplín.

Máme situaci v rukou, tvrdí policie
"Označil bych to za malý střet příslušníků pořádkových sil s několika Romy," uvedl mluvčí ministra vnitra Boris Ažaltovič. Policie má podle něj situaci plně pod kontrolou a zásah proběhl plně v souladu se zákonem.

Po předchozí bitce s několika stovkami Romů tak na klid v romské osadě v Trebišově dál dohlíží 250 policistů. Místní obyvatelé mají obavy z další eskalace napětí.

RABOVÁNÍ V SAČUROVĚ

K pokusu vyrabovat obchod Jednota došlo v pondělí večer ve dvoutisícovém Sačurově v okrese Vranov. Vykrádači z řad místních Romů stihli rozbít výlohu a část zámků. Pak je zastavily mříže a příjezd hlídek. V obci žije přes 500 Romů. Starosta Ján Onuško nepředpokládá jejich další masivní protesty či shromáždění. Z poškozené prodejny nic nezmizelo a po nočních opravách ráno opět otevřela.

Prezident žádá zákrok vlády
Nepokoje na východě Slovenska přiměly prezidenta Rudolfa Schustera k mimořádnému prohlášení, v němž vyzval kabinet Mikuláše Dzurindy k urychlenému řešení sociální situace chudých.

Schuster kritizoval slovenskou politickou scénu, vládu, kupčení s hlasy voličů a rozklad demokracie. Protestující zároveň vyzval, aby se zdrželi násilností.

"Reformy se stávají prostředkem na ospravedlnění nesprávných politických kroků. Výsledkem není ozdravení ekonomiky, ale zvýšení sociálního napětí," citoval Schustera server Pravda.sk.

Romové tvrdí, že se bouří kvůli tíživé situaci, která se ještě zhorší po zavedení nového sociálního systému. Zákon omezuje dávky a nutí dlouhodobě nezaměstnané najít si práci. - o dopadech nepokojů více zde

Trebišov zažil bitku
Doposud největší nepokoje na Slovensku zažil v pondělí večer Trebišov. Poprvé došlo ke střetu mezi stovkami rabujících Romů a policií.

Podle ministerstva vnitra policisté v Trebišově zasahovali kvůli nepovolené demonstraci. "Byly způsobeny hmotné škody na několika objektech a byla poškozena i dvě policejní auta," potvrdil mluvčí resortu Boris Ažaltovič.

V trebišovské nemocnici ošetřili dva policisty - jeden měl zraněnou hlavu, druhý koleno. "Zranění nebyla vážná," uvedl zdroj agentury ČTK, který si nepřál být jmenován.

Z řad Romů podle něj nemocnice neměla žádné pacienty. "Situace venku je ale vážná," poznamenal zdroj. Podle prvních zpráv nebyl při střetech ve městě 50 kilometrů od Košic údajně nikdo zraněn.

DVĚ OBCE, 50 ZADRŽENÝCH

Kvůli násilnému střetu stovek Romů s policií v Trebišově a rabování v Trhovišti zadržela slovenská policie přes 50 Romů.
Trebišov: zadrženo přes 20 lidí, dalších 15 předvedeno, čtyři byli obviněni z krádeže a hrozí jim až tři roky vězení, dalších 11 je podezřelých z výtržnictví a útoku na veřejného činitele
Trhoviště: pro krádež a poškozování cizí věci bylo zadrženo 12 mužů a stejný počet žen

Neprotestovali, rabovali
Jeden z očitých svědků události Koloman Demeter řekl, že nešlo o demonstraci, ale o pokus o rabování ze strany několika set mladých Romů.  "Vydali se do města rabovat, jak to viděli v uplynulých dnech v televizi," uvedl Demeter.

Romové se však do centra nedostali, protože se jim do cesty postavili policisté a hasiči. "Přijeli snad ve dvaceti vozech. Tolik policistů jsem v životě neviděl," líčil Demeter.

Policie zasáhla poté, co se v centru Trebišova shromáždilo zhruba 300 až 400 Romů. "Do akce byly nasazeny všechny dostupné policejní síly čítající několik set lidí," uvedl mluvčí Ažaltovič.

Podle serveru Romea.cz se policie snažila demonstranty, kteří mezitím vyrabovali potraviny Joko, vytlačit k blízké osadě, kde žije několik tisíc Romů. Osadu pak obklíčil policejní kordón.

Hlídkám při zásahu pomáhala speciální jednotka v kuklách. Policie použila k rozehnání davu vodní dělo. Místo zásahu osvětlovala světlicemi a odpálila i několik výstražných dělbuchů.

Romští předáci se distancují
Policie zadržela několik lidí včetně organizátorů akce. O jejich totožnosti nic bližšího neprozradila. Podle Ažaltoviče probíhají výslechy a je pravděpodobné, že několik lidí vyšetřovatelé obviní a zůstanou ve vazbě.

"Naše organizace se od těchto akcí distancuje. Jsme rozhodně proti stupňování násilí a rabování v obchodech," řekl trebišovský zástupce Rady Romů Slovenska (RRS) Pavol Karička.

Předseda RRS František Guľáš připsal střet v Trebišově na vrub předsedy romského parlamentu Ladislava Fízika, který vyzval příslušníky romské menšiny k otevřeným projevům nespokojenosti.

Rabování a nepokoje na východě Slovenska vypukly na počátku února. Naposledy Romové o víkendu vyrabovali obchody v Kameňanech a Rimavské Sobotě. - o předchozích rabováních více zde

Mapa nepokojů na Slovensku

Slovenský prezident Rudolf Schuster v mimořádném prohlášení v Bratislavě představuje své stanovisko k sociální situaci Romů, kteří rabováním projevují nespokojenost s omezením sociálních dávek. (24. února 2004)

Trebišov zažil nový střet mezi policií a Romy. Na odjíždějící jednotky házeli kameny dospělí i děti. Policie se proto vrátila. (24. února 2004)

Před polorozpadlé bytovky vyběhlo několik Romů. Křičeli: "Podívejte, jak nás bili!" Ukazovali modřiny a šrámy. (24. února 2004)

Při jednom ze zásahů použila policie vodní dělo a dělbuchy. (24. února 2004)

Bili každého, hlava nehlava. I nevinné, tvrdí obyvatelé Trebišova o policejním zásahu. (24. února 2004)

Policisté zatýkají v Trebišově jednoho z Romů. (24. února 2004)

V Trebišově se Romové střetli s policií. Policisté odvádějí jednoho ze zadržených. (24. února 2004)

Policisté některé Romy zatkli, spoutali, naložili do aut a odvezli na policejní stanici. (24. února 2004)

V Trebišově se střetli Romové a Policie. Obyvatelé Trebišova předtím vyrabovali jeden obchod. (24. února 2004)

V Trebišově se střetli Romové a Policie. Obyvatelé Trebišova předtím vyrabovali jeden obchod. (24. února 2004)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz