Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenský tisk posílá Schustera do nemocnice

  10:43aktualizováno  10:43
Slovenský prezident Rudolf Schuster odmítl v pondělí hospitalizaci kvůli krevní sraženině ve stehenní žíle s hrozícím rizikem trombózy. Jeho rozhodnutí léčit se ve svém domě v Košicích místo v nemocnici ostře kritizuje slovenský tisk.
"Prezident se chová jako umělec s hvězdnými manýry a ne jako zodpovědný politik," píše nejčtenější slovenský list Nový čas.

Podle deníku bylo chybou, že před dvěma měsíci Schuster svěřil své zdraví starým známým a rodinným přátelům, což ho téměř připravilo o život. Když se vrátil z léčení v rakouském Innsbrucku, chvíli to prý vypadalo, že dostal rozum. "Chyba lávky. Znovu přišel neomylný. Sám si naordinoval léčbu, nemocnici, čas rekonvalescence a je z něj opět bojar," soudí komentátor.

Slovenská média rozvířila kritiku kolem Schusterova odmítnutí léčit se kvůli novým zdravotním komplikacím v nemocnici. Prezidentovo rozhodnutí zkritizoval i sám ministr zdravotnictví Roman Kováč.
Ve čtvrtek odpoledne se lékaři Letecké vojenské nemocnice v Košicích slovenskému prezidentovi omluvili za to, že informovali média v tom smyslu, že prezident navrhovanou hospitalizaci odmítl. "Prezident neodmítl námi navrhovaný způsob léčby, ale pouze se rozhodl pro způsob léčby, který mu navrhoval profesor Bodner a který se běžně praktikuje i ve světě," prohlásil ředitel vojenské nemocnice Mikuláš Prokop. Dodal, že po písemném vyjádření velkého lékařského konzilia o nutnosti prezidenta hospitalizovat na klinice cévní chirurgie, nemohl tuto možnost jako ředitel nemocnice a styčný lékař prezidenta hlavě státu nenavrhnout.

Schusterův dům se změnil v nemocnici
Schusterův dům v Košicích se v těchto dnech přeměnil v malou nemocnici. Kvůli jeho novým zdravotním komplikacím s trombózou na noze za ním denně dochází zdravotnická skupina z vojenské letecké nemocnice v Košicích. Do budovy byla dodána kompletní výbava vozidel rychlé záchranné pomoci pro urgentní resuscitaci a transport.

Lékaři mají v domě slovenského prezidenta k dispozici například speciální přístroj s barevným kódováním na vyšetření cév, břišní dutiny, srdce a měkkých tkání, k dispozici jsou rehabilitační přístroje a pomůcky a na místě byly také uzpůsobeny podmínky pro převazy. Pro případ komplikací Schusterova zdravotního stavu je v nepřetržité pohotovosti speciální lékařský tým.

V košické letecké vojenské nemocnici je pro okamžité přijetí prezidenta vyčleněno jedno křídlo budovy s příslušným lékařským vybavením. Kromě toho je stále připraven vojenský speciál pro letecký transport nemocného.

Jako prezident se Schuster chová nezodpovědně, píšou slovenské deníky
Schuster jako muž s technickým vzděláním by neměl být tím, kdo si má stanovit diagnózu a lékařskou prognózu. "Jako občan může být nezodpovědný, ale jako hlava státu je povinen poslouchat lékaře," konstatuje Nový čas. "Kdy už konečně Schuster pochopí, že volby prezidenta nebyly soutěží krásy, ale hledáním zodpovědného prezidenta?" zdůrazňuje deník.

"Jaký vzkaz teď posílá Schuster svým voličům, kteří se modlili za jeho zdraví, když mu bylo nejhůř? Přátelé, chystejte modlitební knížky, možná je budete znovu potřebovat!" uzavírá Nový čas.

"Prezident, stejně jako každý jiný pacient může odmítat návrhy lékařů a má právo hrát siláka, ale po případných komplikacích nemá právo odsuzovat slovenské lékaře, členy vlády nebo celý systém," podobně jako Nový čas kritizuje slovenského prezidenta deník Národná obroda a upozorňuje, že prezident svou umíněností a tvrdohlavým ignorováním doporučení lékařů už jednou nemalou mírou přispěl k dramatu, který poznačil nejen jeho, ale celé Slovensko.

Prezident Schuster se v Košicích zotavuje z náročných operací, které podstoupil v Bratislavě koncem června poté, co mu lékaři diagnostikovali perforaci tlustého střeva. Po špatných zkušenostech v bratislavských nemocnicích však nejbližší příbuzní hlavy státu požádali o převoz Rudolfa Schustera do nemocnice v Innsbrucku, kde byl s podobnou diagnózou úspěšně léčen také český prezident Václav Havel.

Ačkoli slovenští lékaři nedávali prezidentu Schusterovi před převozem téměř žádné šance na přežití, v rakouské nemocnici se jeho stav začal rychle zlepšovat a před týdnem, po 48 dnech hospitalizace, mohl z Rakouska přijet domů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz