Bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda na snímku z března 2007.

Bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda na snímku z března 2007. | foto: Radek Miča, MAFRA

OČIMA STŘEDOEVROPANA: Dzurinda, premiér, jakého Češi nikdy neměli

  • 95
Největší slovenská reformní strana Slovenská křesťanská a demokratická unie se rozpadá. Z jejích řad odešli dva nejvýznamnější muži: expremiér Mikuláš Dzurinda a exministr financí, "otec slovenských reforem" Ivan Mikloš. Je to konec velké éry Slovenska, éry, kterou Česko bohužel nikdy nezažilo.

Často přemýšlím nad tím, o co všechno jsme přišli rozpadem Československa. Kromě mnoha jiných věcí i o několik skvělých a odvážných politiků, kteří dokázali ze Slovenska udělat úspěšnější zemi než Česko.

Zemi, která nás za těch posledních dvacet let dohnala a během několika příštích let nás předežene. A pokud jde o místo v Evropě, tak nás už předehnala.

Pohled Luboše Palaty

Pohled Luboše Palaty

Premiéra jako Mikuláš Dzurinda Česko bohužel nikdy nemělo. V roce 1998 dokázal sjednotit rozhádanou pravici a odstavit Vladimíra Mečiara a pak čtyři roky vládnout v čele tak široce postavené vlády, že název "velká koalice" by pro ni byl příliš malý.

Dzurindova historická chvíle přišla ale až po volbách v roce 2002, kdy se podařilo dát dohromady proreformní koalici a zahájit zásadní liberální reformy. Ty z do té doby nezajímavé pětimilionové země udělaly "tatranského tygra", zemi, jejíž jméno se naučili znát investoři po celém světě.

Nová rubrika

Luboš Palata pracuje v médiích od roku 1990, několik let pobýval v zahraničí. Sám říká, že žije středoevropský život. Pravidelně přispívá do zahraničních médií, například do polského deníku Gazeta Wyborcza. O svůj pohled na různé události se s vámi podělí každý všední den dopoledne.

Rovná daň, penzijní reforma, reforma sociálních dávek, pokus o zásadní změny ve zdravotnictví i školství, v tom všem byla odvaha, kterou nikdo z českých premiérů nikdy neměl. A pokud i měl, tak se nedokázal prosadit.

Dzurindu bychom bývali hrozně potřebovali a dnes by Česko mohlo být jinde, než v roce 2014 nakonec je. Současně s tím Dzurinda pevně ukotvil Slovensko v NATO a hlavně v Evropské unii. Žádné demonstrativní výstupy na Blaník, žádné spojování se s britskými konzervativci, žádné nadávání na euro.

Jak z ekonomických reforem, tak z nastavení jasného vztahu k Evropské unii, žije Slovensko dodnes. A to přesto, že mu dnes vládne úplně jiná vládní garnitura.

S Mikulášem Dzurindou i Ivanem Miklošem se spojují samozřejmě i jiné, v našich končinách dalo by se říci téměř zákonité věci jako různá korupční podezření, chytlavý spis Gorila, který může, ale také nemusí být pravdivý.

Podobně jako kdysi například Helmut Kohl, německý "kancléř sjednotitel", ani Dzurinda neodchází se zcela čistým štítem. Ale podobně jako Němci ani přes aféru se stranickými fondy nezapomněli na historickou roli Kohla, tak by ani Slováci neměli zapomínat na to, co Mikuláš Dzurinda pro Slovensko vykonal. Byl a je to slovenský Helmut Kohl. Politik, kterého jsme my Češi mohli Slovensku jen závidět.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video