Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenský parlament změnil ústavu

  22:04aktualizováno  22:04
Slovenský parlament navzdory menšinové opozici přijal novelu ústavy, považovanou za jeden z hlavních předpokladů úspěchu slovenských integračních snah.
Vládní koalice tak opět předvedla, že navzdory četným svárům zůstává při klíčových záležitostech nadále akceschopná. Vzápětí po aplausu a státní hymně ministerský předseda Mikuláš Dzurinda poděkoval poslancům, že umožnili dále "táhnout" Slovensko do Evropské unie a NATO.

Jednání a hlasování přihlížela téměř celá vláda, naopak v sále chyběl prezident Rudolf Schuster. Navzdory předem ohlášeným protestům proti novele, kterou menšinová opozice odmítla jako hrozbu svrchovanosti a celistvosti země, demonstranti nedorazili.

Ukončete přímý přenos nebo exploduje Slovnaft!
Třítýdenní, mnohdy velice peprná parlamentní rozprava o novele slovenské ústavy působila zřejmě na některé Slováky jako "červený hadr na býka".

Neznámý "nepřítel parlamentních klání" totiž zavolal do Slovenské televize a vyhrožoval, že "vyhodí do vzduchu" největší slovenskou rafinérii - bratislavský Slovnaft -, pokud televize do 17 hodin neukončí přímý přenos ze sněmovny.

"Hovor převzala zaměstnankyně televize s tím, že pokud přenos neskončí do 17. hodiny, exploduje Slovnaft a premiérovi Mikuláši Dzurindovi a předsedovi sněmovny Jozefu Migašovi z toho bude horko," řekl policejní mluvčí Ján Bazovský. "Je již po 17. hodině a nic, je to tedy poplašná zpráva," dodal.

Hlasování předcházela třítýdenní rozprava, v níž padaly dosavadní rekordy slovenského parlamentarismu: sněmovna jednala o novele 98 hodin čistého času a na příspěvky 113 poslanců zaznělo 1411 faktických poznámek, nepočítaje páteční mnohahodinovou debatu před závěrečným hlasováním. Někteří poslanci si dokonce postěžovali, že délkou i úrovní rozpravy trpěl jejich milostný život.

Závěrečnému rozhodnutí ještě předcházela dílčí hlasování o 28 pozměňovacích návrzích. Uspěl mimo jiné návrh vyřadit z předlohy kontroverzní bod, podle něhož by s přijetím novely skončilo i funkční období předsedy a místopředsedů Nejvyššího soudu SR. Štefan Harabin jako trn v oku vlády tedy nadále zůstává v čele Nejvyššího soudu.

O přerušení těhotenství se nehlasovalo
Zákonodárci se ale vyhnuli hlasování - a tím i zaujetí osobního stanoviska - ke kontroverznímu návrhu prosadit do základního zákona i zákaz umělého přerušení těhotenství.

Spolupředkladatelé novely totiž zvažovaný zákaz označili za návrh překračující rámec předlohy a následná námitka už nezískala souhlas většiny ve sněmovně, a tak interrupce byly smeteny ze stolu. Sporná otázka totiž ohrožovala koaliční konsensus.

ÚSTAVA:
- dovoluje uspořádání voleb v regionech
Novela má především odstartovat dosud přešlapující správní reformu státu, tedy umožňuje vznik vyšších samosprávných celků a uspořádání regionálních voleb a rozděluje pravomoci mezi státem a samosprávou. Reforma veřejné správy je přitom jednou z podmínek pro úspěšné začlenění do EU, protože umožní regionům čerpat pomoc ze strukturálních fondů unie.

- řeší i případný vstup Slovenska do NATO a EU
Po schválení ústavním zákonem a následném úspěšném referendu země může vstoupit do svazku s jiným státem, mezinárodní smlouvou může převést část svých kompetencí na organizaci, jíž je členem, a může vstupovat i do obranných paktů. Rozhovorů o vstupu do EU se přímo dotýká posílení kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu, na čemž dosud vázlo otevření kapitoly o finanční kontrole.

- posiluje nezávislost soudů
Zákonodárci také posílili nezávislost soudnictví, jak požadoval Brusel, i kompetence ústavního soudu. Prodloužili rovněž maximální dobu zadržení ve vazbě bez souhlasu soudce z 24 na 48 a v obzvláště závažných případech na 72 hodin. Umožnili také prezidentovi republiky dát posoudit ústavním soudem otázky referenda ještě dříve, než plebiscit vyhlásí.

- omezuje poslaneckou imunitu
Po skončení funkčního období mohou být poslanci trestně stíháni i za činy spáchané během výkonu mandátu. Mandát zákonodárce zaniká v případě odsouzení k nepodmíněnému trestu za úmyslný trestný čin.

- umožnuje vznik úřadu ombudsmana
Konečně novela umožňuje i na Slovensku - jako v poslední ze zemí visegrádské čtyřky - vznik úřadu ombudsmana, tedy veřejného ochránce lidských práv.

Vzhledem k nejasnostem okolo formální správnosti přijatého návrhu hlasovat o novele jmenovitě dal předsedající hlasovat prostřednictvím tlačítek; opoziční návrh na tajné hlasování neprošel. Opoziční poslanci, stěžující si na předchozí "useknutí" rozpravy, po oznámení, že novelu nepodpoří, zapěli státní hymnu; koalice zůstala v lavicích sedět a povstala až při hymně po závěrečném hlasování.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...Najdete na iDNES.cz