Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenský ministr obrany odstupuje

  12:27aktualizováno  12:27
Pod tíhou kritiky za nejasnosti při stavbě své honosné vily v Bratislavě a za personální politiku ve svém resortu oznámil v sobotu slovenský ministr obrany Pavol Kanis, že 2. ledna podá demisi. Pro jeho odchod z funkce do doby, než se prokáže, kde vzal peníze na stavbu, se vyslovil i prezident Rudolf Schuster.

Pavol Kanis
(27. srpna 1948)

Dálkově vystudoval filozofickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě (obor historie a filozofie). Začátkem 90. let si doplnil vzdělání na Právnické fakultě Univerzity Komenského.
Pracoval v Ústavu marxismu-leninismu jako vědecký pracovník až do roku 1989. Zabýval se výzkumem stavu a perspektiv slovenské společnosti.
Do Komunistické strany Slovenska vstoupil v roce 1981. V lednu až listopadu 1990 byl i členem výkonného výboru ÚV KS Československa a v srpnu až listopadu 1991 předsedou rady Federace Komunistické strany Čech a Moravy a Strany demokratické levice.
V letech 1990-1992 zasedal ve Federálním shromáždění a od roku 1992, s výjimkou doby výkonu ministerské funkce, je poslancem Národní rady SR.
Je ženatý s manželkou Zdenkou. Mají dceru Zuzanu a syna Martina.

Kanis už před časem čelil podezření v souvislosti s vládním rozhodnutím vyplatit spornou pohledávku za zprostředkování ruských stíhaček MiG-29.

Údajné obchody s municí a vojenskými nemovitostmi, budily už dříve spekulace o rozhoupání ministrova křesla. 

Aféra nakonec při projednávání v branném výboru parlamentu vyzněla do prázdna.

Když před dvěma lety v říjnu Kanis usedl do křesla ministra obrany v nové slovenské vládě, nebyl tam žádným nováčkem.

V roce 1994 totiž devět měsíců šéfoval stejnému resortu ve vládě Jozefa Moravčíka.

Bývalý aktivní člen komunistické strany a vědecký pracovník Ústavu marxismu-leninismu v Bratislavě je pokládán za jednoho z nejzkušenějších pragmatiků současné slovenské politické scény.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Najdete na iDNES.cz