Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovensko vyšle posily do Afghánistánu

  13:36aktualizováno  13:36
Slovensko posílí jednotky ISAF v Afghánistánu. Slovenská vláda schválila návrh na vyslání dalších 50 vojáků. Půjde o strážní jednotku a tým armádních zdravotníků.

Afghánistán. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V Afghánistánu v současnosti působí 57 slovenských ženistů v misi ISAF pod velením NATO, kteří se podílejí na odminování letiště v neklidné jižní provincii Kandahár.

Podle rozhodnutí vlády by současný kontingent od příštího roku mělo posílit dalších padesát slovenských vojáků. Podle ministra obrany Františka Kašického je totiž mise ISAF v Afghánistánu jednou z operačních priorit slovenské armády.

"V roce 2008 budeme mít v této operaci 111 příslušníků ozbrojených sil," citoval ministra po zasedání vlády deník Pravda.

Z vládního rozhodnutí vyplývá, že do mise by tak mělo vyrazit 35 vojáků strážní jednotky, kteří budou chránit leteckou základnu Tarin Kowt v provincii Uruzgán. Dále pak několik vojáků do provinčního rekonstrukčního týmu a nakonec osmičlenný zdravotnický tým, který doplní českou polní nemocnici v metropoli Kábulu.

Celkové náklady na působení v Afghánistánu v roce 2008 pak po posílení jednotek překročí 359 milionů slovenských korun. Vyslání dalších vojáků musí ještě schválit slovenský parlament. Vládní koalice má však převahu, proto je souhlas parlamentu považován jen za formalitu.

Kromě Afghánistánu chce slovenská armáda posílit svou účast i v Kosovu, kde dosud operuje ve společném česko-slovenském praporu 135 vojáků. Nově má v misi KFOR působit dalších 39 vojáků se dvěma transportními vrtulníky Mi-17.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Najdete na iDNES.cz