Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovensko trápí prasečí mor

  16:30aktualizováno  16:30
Slovensko se potýká s nákazou takzvaného klasického moru prasat. Na farmě v středoslovenské obci Koš začali likvidovat téměř 2000 prasat, u kterých se virové onemocnění objevilo. V nedaleké Nitrici museli farmáři utratit už téměř 4300 prasat. V Česku podle veterinářů nákaza nehrozí.

Na farmě Zemědělského družstva podílníků (ZDP) v obci Koš poblíž Prievidzy začali veterináři s porážkou ráno. V krátké době je to už druhý případ výskytu této choroby v okrese.

"Zvířata likvidujeme pomocí elektrického proudu a postupně je odvážíme do kafilerie v Nitře," řekl předseda ZDP Eugen Tallo.

Dalších téměř 500 prasat farma chová na zemědělském dvoře v Opatovcích, tam však nákaza zatím zjištěna nebyla.

V Česku nákaza nehrozí
Podle veterinářů nehrozí, že by se nebezpečné virové onemocnění objevilo také u českých prasat. "Z pohledu naší republiky není potřeba přijímat jiná opatření, než která přijali slovenští veterináři," řekl iDNES mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

To podle něj postačí pro ochranu českého území spolu s opatřeními, která vyplývají z rozhodnutí Evropské komise.

"Komise v minulosti vydala rozhodnutí vůči Slovensku kvůli Aujeszkyho nemoci. To se týká hlavně vývozu živých zvířat ze země. Prasata se tak ze Slovenska nesmí vyvážet už delší dobu," podotkl mluvčí.

V Česku je podle něj situace dobrá. Klasický mor prasat čeští veterináři naposledy zaznamenali v listopadu 1999. Čeští zemědělci tak mohou do zemí EU vyvážet jak vepřové maso, tak živá jatečná prasata.

"Samozřejmě slovenským kolegům vyjadřujeme velké politování, protože je to velmi nepříjemná věc a přináší to velké škody," dodal Duben.

Okres přijal bezpečnostní opatření
V celém okrese byla vyhlášena mimořádná situace a byla přijata opatření proti šíření nákazy. Prasata velkých i malých chovatelů v okruhu deseti kilometrů se podrobí vyšetření.

"V okruhu dvou kilometrů od naší farmy jsou další dva velké chovy, v kterých je dohromady přes 15 tisíc prasat," uvedl Tallo.

Družstvu v Koši vznikne likvidací prasat škoda za zhruba osm milionů slovenských korun. "V případě, že se mor rozšíří také do okolních chovů, odhaduji, že by škody by stouply až na 100 milionů korun," konstatoval předseda.

Mimořádná situace potrvá minimálně 40 dní a k jejímu zrušení dojde až po závěrečné dezinfekci.

Prasata se zřejmě nakazila od divočáků
I když zdroj nákazy zatím nebyl zjištěný, veterináři se dohadují, zda virus nepřenesli na prasata divočáci, kteří se v okolí zdejších farem často vyskytují. U některých uhynulých kusů byl totiž prasečí mor potvrzený.

Prasečí mor, který není přenosný na člověka, byl na Slovensku naposledy zaznamenaný před zhruba dvěma lety, rovněž na jedné z farem v okresu Prievidza. Počet tehdy utracených prasat byl ale mnohem nižší.

Nejvíce prasat bylo kvůli moru utraceno v chovu Budča v okrese Zvolen před pěti lety, kdy bylo zlikvidováno na 19 tisíc kusů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Najdete na iDNES.cz