Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Útok na slovenský tisk: omluva přes 54 stran či žaloba na půl miliardy

  12:59aktualizováno  12:59
Slovenský tiskový zákon přijatý v roce 2008, před nímž novináři varovali jako před možným ohrožením svobody tisku, se poprvé projevil ve své absurditě. Slovenský týdeník musí palcovým písmem otisknout omluvu v rozsahu průměrného časopisu. Týdeník Týždeň zase žalují o 20 milionů eur, v přepočtu víc než půl miliardy Kč.

Omluva ve slovenském týdeníku Plus 7 dní | foto: Plus 7 dní

Týdeník Plus 7 dní je nejúspěšnějším týdeníkem na Slovensku, který kombinuje lehké čtení s investigativní novinařinou vysoké úrovně. Článek z roku 2009 pojednával o tehdejším poslanci Slovenské národní strany, v té době součásti vládní koalice, Štefanovi Zelníkovi, jehož firma údajně získala značnou částku z evropských fondů. Článek podle editorky Plus 7 dní Miry Sojkové poukazoval na možnou spojitost mezi politickým angažmá Zelníka a vysokou dotací z eurofondů.

Zelník týdeník Plus 7 dní zažaloval. Kromě odškodného jemu a jeho firmě ve výši přes 55 tisíc eur (tedy necelého jeden a půl milionu korun) na týdeníku vysoudil i otištění opravy. A to zcela absurdním způsobem, kdy celý text "opravy" musel být vysázen titulkovým písmem. Zabral tak rozsah padesáti čtyř stran časopisu, což přijde vydavatelství na další desítky tisíc eur. Týdeník se odvolal, ale okresní soud v Bratislavě 14.3. 2014 rozhodl, že nařízený způsob je zcela v pořádku.

Půl miliardy za článek

Podobné útoky na týdeník a novináře, kteří se věnují investigativní práci, se na Slovensku množí. Slovenskému politickému časopisu Týždeň hrozí likvidační žaloba ve výši 20 milionů eur (přes půl miliardy korun), za článek Mareka Vagoviče z počátku března, v němž informoval o "daňovém podvodu" v této výši.

Fotogalerie

Na tuto částku vyčíslila firma Budamar Logistics a.s. nemajetkovou újmu, které měla firmě vzniknout otištěním článku "Velká daňová loupež" a částku hodlá požadovat i v tom případě, že by časopis otiskl omluvu. Oněch půl miliardy zatím žádá firma jako součást mimosoudního vyrovnání.

"Samozřejmě, že při stavu slovenského soudnictví si nemůžeme být jistí, že by tento rozsudek nepadl. Ale myslím si, že by to bylo příliš absurdní," říká pro iDNES.cz zástupce šéfredaktora časopisu Týždeň Martin Hanus. Jeho přesvědčení však vyplývá z kvalit článku. "V této kauze jsme velice silní," dodává.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Najdete na iDNES.cz