Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenští podvodníci mizí do Česka, varovali Sobotku v Bratislavě

  19:01aktualizováno  19:26
Na své první bilaterální zahraniční cestě, která vedla na Slovensko, ladil český premiér Bohuslav Sobotka se svým slovenským hostitelem Robert Ficem noty na další summit EU. Sobotka také zkoumal, jak se Slovákům podařilo výrazně zvýšit výběr daní. Česko chystá registrační pokladny i daňovou loterii.

Premiéři ČR a Slovenska Bohuslav Sobotka a Robert Fico vystoupili 13. února na tiskové konferenci v Bratislavě. | foto: ČTK

Premiéři Bohuslav Sobotka a Robert Fico se dohodli, že chtějí na Slovensku uspořádat společné zasedání české a slovenské vlády. Mělo by se uskutečnit nejlépe ještě před květnovými volbami do Evropského parlamentu, řekl Fico na tiskové konferenci.

Sobotka je v Bratislavě na oficiální návštěvě bývalého federálního partnera, tradičně první cestě českého premiéra do zahraničí. "Jsem rád, že jsem se s panem premiérem Ficem shodli na tom, že budeme pokračovat v tradici, která byla založena před dvěma lety prvním společným zasedáním české a slovenské a vlády. Budu velmi rád, pokud se nám takovéto zasedání vlád podaří uskutečnit co nejdříve," prohlásil Sobotka.

Fotogalerie

Podle českého předsedy vlády by kabinety na společné schůzce měly řešit například silniční spojení obou zemí. Sobotka zdůraznil, že je třeba propojit rychlostní komunikace mezi Zlínským a Trnavským krajem respektive Moravskoslezským a Žilinským krajem.

"Je chyba a do značné míry možná i ostuda, že máme pouze jedno dálniční spojení mezi Českou republikou a Slovenskem," dodal český premiér, podle kterého zlepšení silničního spojení povede k lepší spolupráce mezi firmami z obou republik bývalé československé federace.

Fico na tiskové konferenci poznamenal, že pro Slovensko je v současnosti prioritou dokončení dálnice z Bratislavy do Košic na východním Slovensku. Vybudováním rychlostních silnic mezi ČR a Slovenskem by se podle něj měly zabývat obě vlády právě na společné schůzce.

Podpora Ficovi

Slovenští komentátoři si také všimli, že Sobotka nepřímo podpořil Fica v jeho kandidatuře v prezidentských volbách, které se na Slovensku konají už za měsíc. Fico v nich je favoritem, ale některé průzkumy dávají v druhém kole větší šance nezávislému kandidátovi, eurovému multimilionáři a filantropovi Andreji Kiskovi. Sobotka vedle toho, že popřál Ficovi hodně štěstí v boji o prezidentský post, uvedl, že se s ním bude rád potkávat, i když bude hlavou Slovenska. Pochválil také současnou vládu Směru za hospodářské úspěchy v posledních letech. "Chtěl bych ocenit hospodářské úspěchy, které se podařily Slovensku pod vládou Roberta Fica," prohlásil Sobotka. Slovensko poslední dva roky ekonomicky rostlo, zato Česko nikoli.

S daněmi po vzoru Slovenska

Sobotka se zajímal i o metody, jakými se Slovensku podařilo výrazně zlepšit výběr daní. Podle Sobotky nová česká vláda prosadí elektronickou evidenci tržeb podnikatelů a plánuje zavést účtenkovou loterii. Řekl to po schůzce se slovenským ministrem financí Peterem Kažimírem. Později premiér uvedl, že spuštění účtenkové loterie přichází v úvahu po zavedení nového způsobu evidence tržeb, který je naplánován na rok 2016.

"Součástí programu nové koalice v České republice je elektronická registrace tržeb a velmi rádi bychom ji doplnili také účtenkovou loterií, která formou hry vtahuje spotřebitele do laické pomoci státu při kontrole účtenek a při boji s daňovými úniky," řekl Sobotka před novináři.

"Předpokládám, že pokud vše půjde dobře, tak od roku 2016 by systém elektronické evidence mohl fungovat. V nějaké fázi, až to bude technologicky možné, by se k němu mohla přidat účtenková loterie. Ten náběh by v optimistické variantě mohl být během roku 2016," doplnil Sobotka. Stát podle něj počítá s tím, že transakce ze všech pokladních terminálů by se zapisovaly do centrálního úložiště dat na ministerstvu financí; to by byl modernější systém než na Slovensku, kde jsou údaje o tržbách ukládány pouze do paměti každé registrační pokladny.

Podvodníci se přesouvají se k vám, varoval Sobotku ministr

Slovenské úřady se od nástupu současné vlády zaměřily hlavně na potírání úniků na dani z přidané hodnoty (DPH), která má největší podíl na daňových příjmech státu. Omezení podvodů s DPH si úřady slibují od zavedení křížové kontroly faktur nebo od účtenkové loterie, která má pomocí finančních a věcných cen motivovat Slováky, aby při placení za nákup zboží a služeb vyžadovali od prodejců pokladní doklad. Slovensko také zpřísnilo podmínky používání elektronických registračních pokladen, ve kterých podnikatelé až na výjimky musejí už léta evidovat tržbu.

"Ty argumenty, které jsem dnes slyšel, mě utvrdily v tom, že česká vláda tímto směrem bude postupovat," řekl Sobotka k zavedení registračních pokladen a účtenkové loterie v České republice. "Byl jsem ministr financí, kterému se podařilo prosadit zákon o registračních pokladnách v roce 2005. Bohužel má politická strana, sociální demokracie, nevyhrála volby a nová vláda registrační pokladny zrušila. Myslím si, že to byla chyba," dodal Sobotka.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír ale Sobotku varoval, že někteří daňoví podvodníci se ze Slovenska přesouvají do České republiky. "Měl jsem pro pana premiéra i špatnou zprávu. Jsou potvrzené fakty, které hovoří o tom, že část podvodníků s DPH se přesouvá do České republiky. S tímto problémem se Česká republika bude muset vypořádat. Je to výsledek i systematického tlaku z naší strany. Některé z firem se stěhují například do České republiky, protože jsou na Slovensku vyšetřovány kvůli daňovým únikům," poznamenal Kažimír. Opatření proti daňovým podvodníkům podle něj pomáhají zvyšovat příjmy státu.

Česko by mohlo mít podle Sobotky euro už dnes

Na přednášce k Evropské unii, kterou měl Sobotka odpoledne, prohlásil český premiér, že Prahy by nemusela čekat ani den s přijetím eura. Deník Sme na svých internetových stránkách cituje Sobotku, podle něhož je hlavním problémem malá podpora ze strany českých občanů. 

"Doufám, že do budoucna bude naše hospodářská politika taková, aby nevyloučila přijetí eura, a po několika letech budeme schopni dosáhnout širšího konsensu a stanovit pevný termín, aby České republika mohla euro přijmout."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz