Slovensko: maso podezřelé na BSE je pryč z pultů

V Kremnici a okolí se ve čtvrtek prodávalo ve třech obchodech hovězí maso pocházející z krávy, podezřelé na nemoc BSE. Jak však v pátek řekl v souvislosti s prvním případem výskytu nemoci šílených krav na Slovensku ředitel Okresní veterinární správy v Žiaru nad Hronem Pavel Kanka, poté, co bylo podezření na BSE zjištěno a celá záležitost oznámena, veškeré podezřelé maso bylo ještě ten den vráceno zpět do prodejen.

"I když se ještě ve čtvrtek objevily zprávy, že z 22 kilogramů expedovaného masa chybí ještě sedm kilogramů, nebyla to již pravda," ujistil veterinář. Občané podle něj na základě výzvy v rozhlasu zakoupené maso beze zbytku vrátili. Jak dále uvedl, prostory místa porážky i areálu chovu jsou i nadále pečlivě uzavřeny.
Více o tom, jak se první případ BSE našel čtěte ZDE.

V Německu proběhnou testy
"Přísná veterinární opatření budou v platnosti do potvrzení testů v německém Tübingenu," upozornil. Státní veterinární správa nyní pátrá po zdroji nákazy.
Protože šestiletá kráva pocházela z domácího chovu, předpokládá se, že zdroj nákazy byl v krmivu. Také dalších přibližně 80 vytipovaných krav z chovu bude utraceno a jejich tkáně poslány na vyšetření.

Veterinářka byla propuštěna
Podle ministra zemědělství Pavla Koncoše je trestuhodné, že veterinární odbornice povolila prodej masa po pozitivním testu. "Její nadřízený s ní již rozvázal pracovní poměr a podal také trestní oznámení," uvedl Koncoš.

Lubomír Kropil, ředitel společnosti, z jehož chovu kráva pocházela, s napětím očekává, zda test v německé laboratoři přece jen nevyvrátí původní výsledky.

"V případě, že by výsledek byl pozitivní, neumím si představit důsledky i vzniklé škody," řekl. Společnost vlastní v pěti chovech kolem 1000 kusů hovězího dobytka. "Krávy chováme výlučně na zdejších loukách a přikrmujeme je výhradně senem," uvedl Kropil. Podle něj žádnou krávu nepřikrmovali masokostní moučkou.

Kontroly ještě zpřísní
Slovenský ministr zemědělství Pavel Koncoš už nařídil přehodnotit dosavadní systém veterinárních kontrol. Udělení povolovacího razítka na maso určené na prodej bude muset nyní schválit příslušný ředitel regionální veterinární správy. 

BSECo je BSE

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue