Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slovensko: maso podezřelé na BSE je pryč z pultů

  23:22aktualizováno  23:22
V Kremnici a okolí se ve čtvrtek prodávalo ve třech obchodech hovězí maso pocházející z krávy, podezřelé na nemoc BSE. Jak však v pátek řekl v souvislosti s prvním případem výskytu nemoci šílených krav na Slovensku ředitel Okresní veterinární správy v Žiaru nad Hronem Pavel Kanka, poté, co bylo podezření na BSE zjištěno a celá záležitost oznámena, veškeré podezřelé maso bylo ještě ten den vráceno zpět do prodejen.

"I když se ještě ve čtvrtek objevily zprávy, že z 22 kilogramů expedovaného masa chybí ještě sedm kilogramů, nebyla to již pravda," ujistil veterinář. Občané podle něj na základě výzvy v rozhlasu zakoupené maso beze zbytku vrátili. Jak dále uvedl, prostory místa porážky i areálu chovu jsou i nadále pečlivě uzavřeny.
Více o tom, jak se první případ BSE našel čtěte ZDE.

V Německu proběhnou testy
"Přísná veterinární opatření budou v platnosti do potvrzení testů v německém Tübingenu," upozornil. Státní veterinární správa nyní pátrá po zdroji nákazy.
Protože šestiletá kráva pocházela z domácího chovu, předpokládá se, že zdroj nákazy byl v krmivu. Také dalších přibližně 80 vytipovaných krav z chovu bude utraceno a jejich tkáně poslány na vyšetření.

Veterinářka byla propuštěna
Podle ministra zemědělství Pavla Koncoše je trestuhodné, že veterinární odbornice povolila prodej masa po pozitivním testu. "Její nadřízený s ní již rozvázal pracovní poměr a podal také trestní oznámení," uvedl Koncoš.

Lubomír Kropil, ředitel společnosti, z jehož chovu kráva pocházela, s napětím očekává, zda test v německé laboratoři přece jen nevyvrátí původní výsledky.

"V případě, že by výsledek byl pozitivní, neumím si představit důsledky i vzniklé škody," řekl. Společnost vlastní v pěti chovech kolem 1000 kusů hovězího dobytka. "Krávy chováme výlučně na zdejších loukách a přikrmujeme je výhradně senem," uvedl Kropil. Podle něj žádnou krávu nepřikrmovali masokostní moučkou.

Kontroly ještě zpřísní
Slovenský ministr zemědělství Pavel Koncoš už nařídil přehodnotit dosavadní systém veterinárních kontrol. Udělení povolovacího razítka na maso určené na prodej bude muset nyní schválit příslušný ředitel regionální veterinární správy. 

BSECo je BSE

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Není jiné řešení pro Izraelce a Araby než žít v míru, říká profesor

Protestující Palestinci na hranicích Pásma Gazy (6. dubna 2018).

Profesor Uri Bialer, expert na mezinárodní vztahy z Hebrejské univerzity, soudí, že Izrael má naději na dohodu. „Fakt,...

Nižší důchody za vyšší odvody ze mzdy. Nikaraguou zmítají krvavé protesty

Protesty v Nikaragui. (22. dubna 2018)

Nikaragujský prezident Daniel Ortega oznámil, že jeho vláda je ochotna přehodnotit reformu penzijního systému, která...

Při začátku registrace voličů v Kábulu se odpálil atentátník, zabil 31 lidí

Teroristický útok v Afganistánu. (22. dubna 2018)

Nejméně 31 lidí zabil sebevražedný útočník, který se v neděli odpálil před budovou pro registraci voličů v afghánské...

Najdete na iDNES.cz